Magazín Elita

DIVOČINA V DĚTSKÉM POKOJI: SE ZVÍŘATY, KTERÁ NEKOUŠOU

DIVOČINA V DĚTSKÉM POKOJI: SE ZVÍŘATY, KTERÁ NEKOUŠOU

Nevenčí se, nepouští chlupy, nedělají neplechu ani bobky. Řeč je o zvířatech, která dětský pokoj zdobí jako dekorace na stěnách, tapetách nebo textilu. I s takovými se dá totiž výborně hrát. Že jsou plyšová nebo namalovaná vůbec nevadí – u těch zvlášť velkých a divokých je to dokonce výhoda.

Nejen roztomilý králíček nebo myška, ale i šelmy jako tygr, lev nebo medvěd děti fascinují, a to už od peřinky. „Od dospělých je dostávají v podobě mírumilovných hraček a jen co trochu vyrostou, obvykle si mezi nimi zvolí svého favorita. A ten pak i při dekorování pokojíčku dostává jasnou přednost,“ říká Šárka Richtrová ze studia Viabel, které se zaměřuje na vytváření a zařizování bydlení pro děti.

Silní zvířecí kamarádi

Zajímavé je, že zejména mladší děti, které začínají objevovat svět a jeho nástrahy, za svoje společníky podvědomě volí často silná a velká zvířata: taková, která budí respekt a vyskytují se i v dávných pověstech a legendách. „Přítomnost silného zvířecího kamaráda třeba v podobě dekorace na zdi dokáže dětem dodat pocit, že je v pokojíčku někdo chrání a hlídá,“ potvrzuje Richtrová.

I proto začala ve studiu Viabel nabízet do dětských pokojíčků elegantní závěsné trofeje belgické značky Wild and Soft: bílého tygříka Alberta, lvíčka Cesara, ledního medvěda Basila, žraloka Jacka a slona George.  Díky ručnímu ušití má každá z trofejí svůj vlastní výraz – stejně jako ho má i každé živé zvíře. „Máme také hnědého medvěda Henryho, který slouží jako předložka a medvědí převlek zároveň. S tím je asi největší legrace, protože děti se do Henryho okamžitě zabalí a začnou v něm řádit,“ říká Šárka Richtrová.

Bezpečné království džungle

Právě zvířata jsou skvělým sjednocujícím motivem i do pokoje sourozenců, kteří by se kvůli rozdílnému věku nebo zájmům jinak těžko shodli. „Džungli, ve které se skvěle schovává a divočí, ale nic nás tu doopravdy nevyleká ani nesežere, uvítá v pokojíčku téměř každé dítě,“ míní Richtrová.

Exotický dojem interiéru dodají i koberce nebo tapety s motivem cizokrajných živočichů i rostlin,výborně vypadají také lehká závěsná nebo nástěnná svítidla v podobě tropických motýlů, ryb či květin. U dětí všeho věku jsou velmi oblíbené i bunkry a zatahovací stany. V pokoji nabídnou další prostor pro práci i odpočinek a v dětské fantazii se snadno změní třeba v úkryt cestovatele putujícího deštným pralesem. „Jak kdysi krásně zpíval v jedné písničce Jiří Suchý: Co se všechno nestane, když si dítě zamane, kuchyně se stane lesem a štokrle medvědem,“ uzavírá s úsměvem Šárka Richtrová, majitelka studia, které se jako jediné u nás už deset let zaměřuje na bydlení navržené právě podle snů dětí i přání jejich rodičů.

 

Zvířecí symbolika

Zejména velká a divoká zvířata se těšila v různých kulturách výjimečnému postavení a každé má proto i svou vlastní legendu.

Bílý tygr

Staří Číňané pokládali bílého tygra za symbol štěstí. Věřili, že toto statečné zvíře má kouzelnou sílu a poradí si s každým protivníkem – včetně strašidel a čertů, které děti budí v noci ze spaní. I proto si Číňané malovali bílého tygra na vchodové dveře. Tygr je společně s drakem, želvou a fénixem jedním z mytických čínských zvířat a hraje důležitou roli i v učení feng shuei.

Lev

Představuje sílu, ctnost a odvahu. Titul „král zvířat“ nedostal lev náhodou: mrštná, ale i majestátní a důstojná šelma vždy budila obdiv zejména v těch nejlepších rodinách. Lev je spojován také s ostražitostí a bdělostí. Pro své pány byl proto nejen luxusním doplňkem, ale i spolehlivým strážcem, který uměl poskytnout opravdu královskou ochranu.

Medvěd

Američtí indiáni mu přičítali sílu srdce a neochvějnost vůle, pro japonské a sibiřské šamany je medvěd dokonce vůdcem všech živých bytostí. Lidé z nejrůznějších konců světa ho považovali za nepřemožitelného a byli přesvědčení, že kdo je s ním zadobře, tomu medvěd poskytne bezpečné útočiště. Hnědý medvěd je dodnes pokládán za zdroj životní síly a energie. Medvěd polární – nejodhodlanější ze všech medvědů – nám zase připomíná, jak je důležité udržovat řád a disciplínu.

Žralok

Pán hlubin a oceánů, kterého lidé žijící v souladu s přírodou uctívají jako posvátné a magické zvíře: přilákat žraloka, usednout na něj a pak ho ulovit je pro mladíky z tropických souostroví nejvyšší zkoušku odvahy a mužnosti. Na ostrůvcích okolo Tichého oceánu se zrodila i legenda o Kuahupah: světlovlasé dívce, která se provdala za žraločího boha a stala se tak sama bohyní. Na tichomořských ostrovech požívají žraloci dodnes úcty a jsou tu obdivováni a chráněni.

Slon

Je posvátným zvířetem v Indii – moudrým a velkorysým. Bůh Ganéša se sloní hlavou představuje věrnost, inteligenci a sílu. Podle čínského učení feng shuei slon s chobotem nahoru vítá nové příležitosti, zatímco slon s chobotem dolů symbolizuje dlouhověkost. V dětském pokoji prý slon přinese štěstí všem potomkům. A pokud slona umístíte do západní části obývacího pokoje, pak jím prý můžete zajistit zdar a hojnost celé rodině.

www.viabel.cz

Fotogalerie
4487

Další články z rubriky

Spolek MÁJA slaví deset let činnosti pro opylující hmyz

Spolek MÁJA slaví deset let činnosti pro opylující hmyz

Průzkum člověka jako vnímajícího subjektu, to je výstava Alžběty Josefy a Aleny Kotzmannové

Průzkum člověka jako vnímajícího subjektu, to je výstava Alžběty Josefy a Aleny Kotzmannové

Tradiční Francouzský trh se vrací na pražskou Kampu

Tradiční Francouzský trh se vrací na pražskou Kampu

Nové limity pro audit mohou změnit podnikatelský trh

Nové limity pro audit mohou změnit podnikatelský trh

Onboarding nového zaměstnance z hlediska kybernetické bezpečnosti

Onboarding nového zaměstnance z hlediska kybernetické bezpečnosti