Magazín Elita

FOTOGRAFIE STÁLE VÍTĚZÍ NAD MOBILNÍMI APLIKACEMI

FOTOGRAFIE STÁLE VÍTĚZÍ NAD MOBILNÍMI APLIKACEMI

Soutěž Česká CEWE FOTOKNIHA roku oslavila letos již páté narozeniny a těší se čím dál tím větší oblibě. Za celý loňský rok bylo do soutěže přihlášeno 3001 originálních fotoknih, ale na první příčku dosáhla pouze jedna.

Žijeme sice v době plné mobilních aplikací, díky kterým můžeme mít všechny svoje fotky neustále u sebe a prohlížet si je prakticky kdekoliv, ale zatím žádná nedokázala nahradit klasické album a jeho modernější verzi – fotoknihu. Ohodnocení fotoknih a vyhlášení vítěze se ujali Eliška Bučková, Klára Doležalová, Karolína Gudasová, Petr Jákl, Iveta Kořínková, Jitka Molavcová, Peter Nagy, Michaela Ochotská, Pavel Schreiber, Emma Smetana, Patricie Solaříková, Jiří Suchý, Martina Šmuková a Iveta Vítová – Lutovská.

Absolutní vítěz Boris Pazdera s knihou La bella Italia (http://www.cewe-community.com/cz/galerie-fotoknih/book/5978) získal i měsíční cenu roku (červenec 2014) díky výběru herečky a moderátorky Kláry Doležalové, která byla členkou VIP poroty soutěže. VIP porota volí vždy ze všech CEWE FOTOKNIH přihlášených do soutěže v předchozím měsíci.

VIP porotci ale nepřišli jen z pracovních důvodů. Jakožto milovníci fotografií se také přišli pokochat jejich krásou a inspirovat se pro vlastní tvorbu. A když už je fotokniha hotová, není nic krásnějšího, než se posadit s rodinou, přáteli, ale klidně i o samotě a znovu prožívat okamžiky, které díky fotografiím zůstanou věčné. „Začátkem každého roku si sednu a začnu vytvářet fotoknihu, která obsahuje naše zážitky za uplynulý rok. Říkáme tomu kronika a je to báječná věc. Všechny fotky máme pohromadě pěkně v jedné knize a všichni naši hosté v ní nadšeně listují,“ svěřila se svou rodinnou tradicí Klára Doležalová.

Stejně jako ona i Petr Jákl fotí nejraději svou rodinu. A dobře dělá. Všichni víme, jak čas letí a prohlížet si po deseti letech fotoknihu s obrázky svých dětí jako batolat, to je nenahraditelné. „Nejčastěji fotím své dětičky, a to neustále. Fotky potom uložím do počítače a jednou měsíčně je proberu a ty nejlepší vytisknu. Ty tištěné si pak jednou za čas prohlížíme, kdežto ty v počítači vůbec,“ dokázal svým tvrzením Petr Jákl, že jakmile se fotky netisknou a nearchivují, ztratí se v nespočtu počítačových souborů. Fotoknihy jsou navíc i perfektním dárkem, kterým nikoho neurazíte. Babičky vám za ně utrhají ruce, rodiče dojmou a kamarády potěší.

Navíc vytvořit fotoknihu není nic složitého. Oproti zdlouhavému a nudnému lepení či zakládání fotografií do alb ji lze vytvořit pomocí jednoduchého programu mnohem rychleji a pohodlněji. Navíc do klasického alba určitě nepřilepíte videosoubor ani zvukové nahrávky, které vám mohou emocionální vjem z prohlížení ještě posílit. Pro fotoknihu to není problém. Můžete si tedy prohlížet fotky z dovolené v Chorvatsku, zaposlouchat se u toho do zvuků moře a hlučení cikád a znovu prožívat lehkost letních dnů. A co s ušetřeným časem? Vydejte se třeba se svými blízkými ven, užívejte si života a hlavně pořizujte další fotky, které vám budou navždy připomínat prožité okamžiky a emoce. „Narodil jsem se v ‘nekonzumní‘ společnosti, vyrůstal jsem bez internetu a mám pocit, že jsme tenkrát mnohem více skutečně žili. Jsem proto moc rád, že jsem si uchoval pár černobílých fotek z těch dávných dob, které dodnes vidím barevně,“ zavzpomínal si Peter Nagy, podle něhož by měla správná fotka vonět tak, jako chvíle, ve které byla vytvořena.

A jelikož se letošní vyhlášení nejlepší fotoknihy roku 2014 konalo v divadle Semafor, nenechali si akci ujít ani dlouholetí přátelé a kolegové Jitka Molavcová a Jiří Suchý, kteří kromě divadla milují také právě fotografie. „Nejčastějším objektem mého focení bývaly dívky a ženy ve své nejpřirozenější podobě. Naštěstí jsem měl dost ochotných kamarádek. Fotografoval jsem je celkem běžným přístrojem – flexaretou, ale pak jsem si zalezl do temné komory a tam začala ta opravdová tvůrčí práce,“ vzpomínal Jiří Suchý. Jitka Molavcová se dokonce až básnicky zasnila a význam fotografií a jejich uchovávání ještě podtrhla: „Fotografie mám ráda, protože na rozdíl od člověka ony umí zastavit čas. Jsou věčné. Věční díky nim zůstávají i naši přátelé, kteří už nejsou mezi námi, máma s tátou a příroda, která nás vždycky svou přirozenou elegancí na společných fotografiích právem zastiňuje,“ a přidala svůj upřímný úsměv jedna z našich nejznámějších divadelních hereček.
„Za deset let prošla naše CEWE FOTOKNIHA neskutečným vývojem. Od množství typů knih v nabídce, reakce na nové technické vymoženosti – například vložení krátkého videa do fotoknihy, technologická vylepšení ve výrobě až po inovace spojené s programy a aplikacemi na objednání,“ nechal se slyšet Petr Tureček, který je ředitelem marketingu společnosti CEWE – FOTOLAB. A má pravdu, vždyť dnes již není problém pomocí chytrého telefonu nebo tabletu vytvořit fotoknihu v pauze na oběd. Nevěříte? Tak si to zkuste…

Chcete-li se i vy zúčastnit soutěže v roce 2015, přihlašte se prostřednictvím webových stránek: www.cewe.cz

Foto: CEWE a Lenka Žáčková

, www.cewe.cz

Fotogalerie
4458 4459 4460

Další články z rubriky

HRABĚ MONTE CHRISTO láká na velkolepé nové zpracování

HRABĚ MONTE CHRISTO láká na velkolepé nové zpracování

Vibrační plošina Galileo dává sílu do pohybu a pomáhá handicapovaným dětem udělat první krůčky

Vibrační plošina Galileo dává sílu do pohybu a pomáhá handicapovaným dětem udělat první krůčky

Velikonoce jsou jedním z hlavních křesťanských svátků

Velikonoce jsou jedním z hlavních křesťanských svátků

Michaela Gemrotová připravuje sólovou desku. Prvním singlem je píseň věnovaná dceři Anežce

Michaela Gemrotová připravuje sólovou desku. Prvním singlem je píseň věnovaná dceři Anežce

Film VÝJIMEČNÝ STAV s Ondřejem Vetchým je o dezinformacích, které hýbou světem

Film VÝJIMEČNÝ STAV s Ondřejem Vetchým je o dezinformacích, které hýbou světem