Magazín Elita

NAŠE VIP SE SHODUJÍ: KOSOVSKÉ VÍNO JE JEDNIČKA!

NAŠE VIP SE SHODUJÍ: KOSOVSKÉ VÍNO JE JEDNIČKA!

Vína z Francie, Kalifornie, Argentiny, Austrálie nebo z Moravy lze sehnat v každé vinotéce. Ale kosovské víno až donedávna v naší zemi sehnat nešlo. A to i přesto, že se jedná o velmi kvalitní a chuťově vytříbená vína. O kvalitách kosovského vína z vinice Stone Vineyards and Winery se do nové vinotéky v Dejvické ulici přišly přesvědčit i naše VIP.

Mezi milovníky dobrého vína, kteří přišli novinku do nové vinotéky Stone Castle ochutnat, se objevili Lucie Benešová, Kateřina Herčíková, Tomáš Matonoha, Míša Sejnová , Vlastina Svátková a Zuzana Šulajová. A jak se říká, víno spojuje lidi, takže se osobnosti v útulných prostorách vinotéky při ochutnávce kosovských vín příjemně bavili.

Na místě to vypadalo, jako by se přítomní přesunuli do pravého vinného sklípku, který u nás známe například z moravských vinných oblastí. Nejprve za poslechu kosovské muziky a typického kosovského pohoštění skupinka ochutnala bílá a poté i červená vína. Poté si všichni přiťukli na co největší úspěch kosovských vín u nás.

První se ujal slova Tomáš Matonoha: „Mám rád kvalitní vína, na barvě nezáleží. Degustoval jsem už mnohokrát, ale stále se považuji za znalce amatéra. Takový krajský přebor. O kosovském vínu jsem nikdy neslyšel, ale přiznám se, že ho rád poznám,“ a se zájmem kýval na další sklenku. Pokud prý má možnost, kupuje víno výhradně od vinařů, kteří mají, jak známo, víno mnohem kvalitnější.

Jeho slova potvrdil i majitel společnosti The Wine Castle, která je největším distributorem vín z Kosova, Ago Simitči: „Klimatické podmínky tohoto regionu jsou jedinečné a produkují vynikající víno. V údolí, kde naše víno roste, proudí vzduch ze třech moří – z Řecka, Albánie a Černé hory.“ Všem přítomným představil zásady při pití vína a upozornil na to, že pro začátek není důležité, jak moc umíte víno roztočit a přičichnout k němu, ale jaký požitek z něj máte. „Kosovské víno je jednička mezi víny, ale v Čechách až donedávna sehnat nešlo. Jsem mile překvapen, kolik významných českých osobností si dnešní ochutnávku nenechalo ujít. I když se jim, popravdě, vůbec nedivím,“ dodal hrdě a vděčně zároveň Ago Simitči svou perfektní češtinou, kterou v Česku piluje již 23 let. Jak sám říká, vždy měl krásné mladé učitelky, které se na jeho bezchybném přízvuku podílely natolik, že dnes nelze jeho původ v mluveném projevu poznat.

I Vlastina Svátková si ráda dopřeje dobré víno. „Považuji se za amatérského znalce vína, i když jižní svahy ještě ve vínu nerozeznám. Ale rozhodně vím, které víno mi chutná. Pár degustací jsem se už zúčastnila a byl to pokaždé krásný zážitek,“ komentovala svůj postoj k vínu Vlastina Svátková. Dobré víno prý ráda kombinuje se sýry nebo tapas a samozřejmě s přáteli, kteří si dokáží kvalitní víno vychutnat tak jako ona a víno si užít. A právě požitek z vína je to, co byste měli sledovat. Ne množství, ale kvalitu. Ta se, v případě kosovských vín, dle slov Aga Simitčiho, vyrovná kvalitě předních evropských vín.

To Kateřina Herčíková pije víno spíš sporadicky a vždy jedině ve společnosti svých přátel a k dobrému jídlu. Za znalce se proto v žádném případě nepovažuje: „Alkohol piju jen při velmi výjimečných situacích. Když už ho piju, tak jedině víno, které musí být dobré, kvalitní a určitě radši bílé, protože je lehčí,“ víno proto ani často nekupuje, spíš ho dostává darem. A aby uměla kvalitní víno nejen dostat, ale i darovat, přišla si ho do vinotéky Stone Castle nechat doporučit.

Majitel vinotéky v závěru pozval každého, kdo má rád kvalitní víno: „Pokud si chcete víno opravdu vychutnat, přijďte k nám do vinotéky, rádi vám poradíme.“

www.stonecastlewine.cz

Foto: Stone Castle

Fotogalerie
2552 2553 2554

Další články z rubriky

Petr Jákl dokončuje dokument o bývalém boxerovi, kterého milovaly zástupy žen

Petr Jákl dokončuje dokument o bývalém boxerovi, kterého milovaly zástupy žen

Hanka Křížková s Naďou Konvalinkovou podpořily handicapované děti

Hanka Křížková s Naďou Konvalinkovou podpořily handicapované děti

Ve Svijanech se pivo vaří už 460 let

Ve Svijanech se pivo vaří už 460 let

Hanka Mašlíková varovala finalisty Muže roku před hejty na sociální síti. Sama s nimi má dost zkušeností

Hanka Mašlíková varovala finalisty Muže roku před hejty na sociální síti. Sama s nimi má dost zkušeností

Zpěvačku Petru Černockou poznávají i školáci. Saxana ji provází už přes 50 let

Zpěvačku Petru Černockou poznávají i školáci. Saxana ji provází už přes 50 let