Magazín Elita

DNES JE TOMU ČTYŘICET LET, CO VYHOŘEL V PRAZE VELETRŽNÍ PALÁC

DNES JE TOMU ČTYŘICET LET, CO VYHOŘEL V PRAZE VELETRŽNÍ PALÁC

Přesně před čtyřiceti lety vyhořel Veletržní palác v Praze 7. V kolik vzplál se přesně nezjistilo - požár byl oznámen ústředně Požárního útvaru Praha ve 21.33. První jednotka požárníků na místo dorazila do deseti minut a další následovaly.

Celkem bylo na místě zásahu 25 hasičských jednotek, přesto se nepodařilo zničující požár zastavit. Z raně funkcionalistické stavby ve střední Evropě zbyl ve své podstatě jen železobetonový skelet. V té době sloužila jako administrativní sídlo několika podniků zahraničního obchodu Československé socialistické republiky, ale sídlila zde také pobočka pošty, obchod a sklady TUZEX a kino Veletrhy.

Tuto zničující událost připomíná výstava Skleněné peklo. Ukazuje fotografie a archiválie, jak se zachovaly ve složkách vyšetřovatelů požáru, a několik snímků, které pořídili přihlížející. Díky výzvě se podařilo dohledat autora expresivní série více než třiceti barevných fotografií, které přesvědčivě ukazují šíření požáru budovou a které při vyšetřování využívali jak požárníci, tak Veřejná i Státní bezpečnost.

Kurátorka Helena Musilová se svěřila novinářům s tím, že si na počátku myslela, jak to bude jednoduché, ale během krátké doby zjistila, že se dochovalo minimum dokumentů a zpráv, neboť s ohledem na to, že v budově sídlil zahraniční obchod, bylo vydáno embargo na veškeré informace a zpravodajství z toho důvodu muselo být velmi chladné.

Důležité je podotknout to, že zasahujícím jednotkám se i přes vlastní destrukci Veletržního paláce podařilo zabránit přeskočení ohně na další budovy v Holešovicích, ale hlavně, nikdo nepřišel o život, a to i přesto, že bylo evakuováno cca 650 lidí z kina, kde se právě promítal western MacKennovo zlato. Divákům bylo oznámeno, že film se přerušuje kvůli technickým problémům. Většina z nich se zlobila, že přerušili tak úžasný film, ale záhy zjistili, že nepřesná informace zabránila panice. Když vycházeli ven, již je zasypávali střepy z rozbitých oken.

14. 8. 1974 – vyjmuto ze zprávy o požáru:

21:33 Oznámení požáru ohlašovně Požárního útvaru hl. m.

21:40 Příjezd na místo, čtyři požárníci vyjeli se strážnou do 4. Patra na průzkum

21:45 Začátek hašení požáru – velké rozhoření, jednotky byly nucené ustoupit

21:50 Zahájení evakuace diváků kina

21:55 Další velké rozhoření požáru, vyslány žebříky k bytům ve 4. patře

22:01 Totální rozšíření požáru

Přesný zápis, minutu po minutě naleznete v expozici. Zápis o finální likvidaci požáru byl zapsán 20. 8. 1974 v 7:00

K instalaci vychází zajímavý minikatalog, který shrnuje potvrzené informace ohledně vzniku požáru a jeho vyšetřování včetně mediálního ohlasu, který byl minimální. Na požár zavzpomínala paní Mlýnková, manželka (již zesnulého) profesionálního fotografa, který díky dostatečnému množství fotografického materiálu, zaznamenal zničují událost, a to přímo ze svého bytu, který byl v domě přímo naproti Veletržního paláce. Snímky se posléze staly také součástí Dokumentace vyšetřování.

Výstava nemá samostatné vstupné, je nedílnou součástí prohlídky Veletržního paláce a jeho stálých expozic a výstav moderního a současného umění Národní galerie v Praze.

Celá instalace je připomenutím uzavření jedné etapy života Veletržního paláce, ale zároveň zahájení nové, spojené již s Národní galerií v Praze. Tím přispívá i k aktuálním diskusím o budoucnosti této výjimečné stavby. Národní galerie v Praze děkuje za spolupráci: Anna Mlýnková, Český rozhlas, ČTK, Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy, Ústav pro českou literaturu AV ČR, Petr Polanský, Petr Prchal, Oldřich Šilov, Josef Zücker

Úvodní foto: Vladimír Mlýnek - Hořící palác

-red/lz-

Fotogalerie
3406

Další články z rubriky

Petr Jákl dokončuje dokument o bývalém boxerovi, kterého milovaly zástupy žen

Petr Jákl dokončuje dokument o bývalém boxerovi, kterého milovaly zástupy žen

Hanka Křížková s Naďou Konvalinkovou podpořily handicapované děti

Hanka Křížková s Naďou Konvalinkovou podpořily handicapované děti

Ve Svijanech se pivo vaří už 460 let

Ve Svijanech se pivo vaří už 460 let

Hanka Mašlíková varovala finalisty Muže roku před hejty na sociální síti. Sama s nimi má dost zkušeností

Hanka Mašlíková varovala finalisty Muže roku před hejty na sociální síti. Sama s nimi má dost zkušeností

Zpěvačku Petru Černockou poznávají i školáci. Saxana ji provází už přes 50 let

Zpěvačku Petru Černockou poznávají i školáci. Saxana ji provází už přes 50 let