Magazín Elita

V ČESKU STOUPÁ POČET NEPLODNÝCH PÁRŮ - SOCIAL FREEZING MŮŽE BÝT ŘEŠENÍM

V ČESKU STOUPÁ POČET NEPLODNÝCH PÁRŮ - SOCIAL FREEZING MŮŽE BÝT ŘEŠENÍM

V posledních letech přibývá v ČR i ve světě počet lidí, kteří kvůli neplodnosti nemohou počít dítě přirozenou cestou. V roce 2014 tento problém trápil více než 15 % českých párů. Příčinou je nezdravý způsob života, odkládání početí, nečekané onemocnění či úraz. V poslední době se proto ve světě rozšířil nový trend Social freezing – preventivní zmrazování zdravých pohlavních buněk (spermií a vajíček). V Česku se tento trend chystá aktivně propagovat klinické centrum ISCARE spolu se svým ambasadorem, sportovcem Petrem Koukalem.

 

  

„Social freezing je ve světě populární – preventivní zmražení spermií a vajíček podstupuje řada mužů a žen ve věku kolem 20 let. Chtějí získat jistotu početí dítěte i v případě, že v budoucnu budou v důsledku nehody, nemoci nebo životního stylu neplodní. U nás tomu tak zatím není, a my to chceme změnit. Mladí lidé by měli vědět, že prevence je důležitá a že preventivní zmražení spermií či vajíček jim v budoucnu zajistí rodinu,“ vysvětlit důvody ředitel kliniky ISCARE František Lambert.

Klinické centrum ISCARE zahájilo aktivní podporu, kterou je osvět v oblasti neplodnosti. Pomocí kampaně chce přesvědčit především mladé lidi, že prevence je důležitá a poukázat na příčiny negativního trendu snižování plodnosti či kvality spermií.

Ambasadorem kliniky i celého projektu je sportovec Petr Koukal, který prodělal rakovinu varlat, kvůli čemuž mu hrozila i neplodnost. „Když mi tehdy lékař diagnostikoval rakovinu, nikdo neřekl, že kvůli chemoterapii možná budu neplodný. Až poté jsem se to náhodnou dozvěděl a šel si nechat zamrazit sperma, abych v budoucnu mohl mít rodinu. Tohle téma je v české společnosti tabu, a to je špatně. Chci proto apelovat na mladé lidi, aby o těchto věcech více přemýšleli a využili Social freezing k tomu, aby měli jistotu do budoucna, vysvětlil Per Koukal. Kromě spolupráce s ISCARE rozjel také vlastní Nadační fond, který má podporovat nemocné pacienty a také bořit společenská tabu.

 

Strašáci neplodnosti – nehody i notebooky

Neplodných párů bylo dle posledních statistik v roce 2013 v ČR 15 %. Největší zdravotní pojišťovna VZP loni hradila 5 631 výkonů takzvaného oplodnění ve zkumavce, o 705 více než rok předtím.

Statistiky lékařů hovoří jasně – plodnost žen a kvalita spermií u mužů dlouhodobě klesá. Svůj díl na tom nese špatný životní styl, kouření, alkohol, notebook na stehnech či těsné spodní prádlo, u žen pak především odkládání početí (například kvůli kariéře) do věku, kdy šance na přirozené početí rapidně klesá.

 „Všechny tyto aspekty vedou k vzrůstajícímu počtu asistovaných reprodukcí, které jsou časově i finančně nákladné,“ vysvětluje MUDr. Jaroslav Hulvert, primář IVF kliniky centra ISCARE. Neplodnost hrozí také v případě úrazů či při podstoupení chemoterapie v případě rakoviny reprodukčních orgánů.

 

Zdroj a více informací se dozvíte na webu www.socialfreezing.cz.

Fotogalerie
2898 2899 2900 3653 3654

Další články z rubriky

Jak si správně sbalit batoh na letní výlety

Jak si správně sbalit batoh na letní výlety

Cukrovka pojede také na dovolenou – jak se co nejlépe připravit na cesty?

Cukrovka pojede také na dovolenou – jak se co nejlépe připravit na cesty?

Letní dovolená na spadnutí?

Letní dovolená na spadnutí?

Vyšetření preeklampsie je určeno všem nastávajícím maminkám

Vyšetření preeklampsie je určeno všem nastávajícím maminkám

Nepříjemný orgasmus? Někdy ho má polovina lidí, ukazuje studie

Nepříjemný orgasmus? Někdy ho má polovina lidí, ukazuje studie

Památník Antonína Dvořáka