Magazín Elita

AKČNÍ DOKUMENT SAMETOVÍ TERORISTÉ MÍŘÍ DO KIN

AKČNÍ DOKUMENT SAMETOVÍ TERORISTÉ MÍŘÍ DO KIN

Stano, Fero a Vladimír – tři skuteční muži, kteří se pokusili o ozbrojený odpor proti komunistické moci v době československé normalizace a následně byli odsouzeni k odnětí svodody podle trestního paragrafu 93 o teroru, se setkávají ve slovensko-česko-chorvatském dokumentu Sametoví teroristé.

Všichni tři muži ve své filmové epizodě „přehrávají“ své tehdejší činy a zároveň odhalují, co dělají dnes. Příběh otevírá Stanislav Kratochvíl, který chtěl v noci před Prvním májem vyhodit do povětří tribunu stadionu připraveného na oslavy Svátku práce, skončil na pět let za mřížemi. Druhým odsouzeným je František Bednár, který připravoval bombový atentát na prezidenta Husáka a doufal v rozpoutání protikomunistické revoluce. Příběhy uzavírá Vladimír Hučín, který byl hned několikrát v žaláři za opakovanou protirežimní činnost, spočívající především v ničení reklamních poutačů.

„Přestože se jedná o dokument, nabízí akční scény i atraktivní příběhy opravdových akčních hrdinů“, dodává distributor filmu Richard Němec. Dokument je zpracovaný tak, že chvílemi vůbec nevnímáte, že jde o dokument, ale máte pocit, že sledujete pěkně napínavý příběh. Dává také prostor k zamyšlení nad tím, zda byli opravdovými hrdiny své doby. Zajímavý je také vlastní pohled a komentář zpět na inkriminovanou dobu.

 

O tom, proč by se měli lidé přijít podívat do kin na jejich snímek, má každý z režisérů mírně jinou představu. Pavol Pekarčík si myslí, že „hlavním důvodem je to, aby se divák zaktivizoval a potkal v kině další aktivní lidi a společně se podívali na film o tom, že někdo nebyl pasivní a o něco se snažil.“ Podle Ivana Ostrochovského jde o „pravý hollywoodský film plný tvrdohlavých hrdinů, kteří chtějí změnit svět, plný krásných žen a východoevropského happy endu.“ A pro Petera Kerekese má film i „praktickou rovinu, kdy se divák může naučit, jak připravit atentát na prezidenta nebo jak sestrojit bombu. Což se může kdykoliv hodit. A kromě toho, aspoň tedy doufáme, je ten film vtipný.

 

Film natočili společně přední slovenští režiséři Peter Kerekes, Ivan Ostrochovský a Pavol Pekarčík. Celovečerní snímek, ve kterém se autenticita nápaditě prolíná s aranžemi a který balancuje na hraně dokumentu a fikce sklidil úspěch již na slavnostní premiéře v rámci Febiofestu. Film bude uveden za účasti režiséra Ivana Ostochovského a „teroristy“ Vladimíra Hučína v rámci Dnů evropského filmu v pražských kinech Světozor (10. 4.) a Lucerna (11. 4.).

 

Český trailer: http://vimeo.com/90131434

Fotogalerie
2904 2905

Další články z rubriky

Výstava „Helena -  60 let na scéně“ v Tančícím domě představuje unikátní show

Výstava „Helena - 60 let na scéně“ v Tančícím domě představuje unikátní show

Energičtí Circus Brothers se s aktuálním singlem „Víčko“ vydávají novým hudebním směrem

Energičtí Circus Brothers se s aktuálním singlem „Víčko“ vydávají novým hudebním směrem

Držitelem stipendia v Los Angeles od Allwyn a European Film Promotion pro rok 2024 se na MFFKV stal  William Sehested Høeg

Držitelem stipendia v Los Angeles od Allwyn a European Film Promotion pro rok 2024 se na MFFKV stal William Sehested Høeg

DJ a producent Nobody Listen v hlavní roli knihy fotografa  Benedikta Renče

DJ a producent Nobody Listen v hlavní roli knihy fotografa Benedikta Renče

Léto Na Výstavišti a v Holešovické tržnici: sport, divadlo, koncerty, grilování i relax a čerstvé nákupy

Léto Na Výstavišti a v Holešovické tržnici: sport, divadlo, koncerty, grilování i relax a čerstvé nákupy