Magazín Elita

NEJČASTĚJŠÍ ÚRAZY PŘI ZIMNÍCH SPORTECH

NEJČASTĚJŠÍ ÚRAZY PŘI ZIMNÍCH SPORTECH

Mezi neoblíbenější zimní sporty patří u české populace lyžování a snowboarding. Na horách se nám ale bohužel často nevyhnou úrazy či zranění. Jen během loňské sezóny Horská služba vyjížděla k více jak 6 500 úrazům, což bylo o 10 % více než v předešlém roce. Jaká zranění nás na horách mohou potkat, jak se chovat, když se zraníme a jak na svahu, abychom úrazu předešli?

Zvyšující se počty úrazů na horách

Počet úrazů na horách každým rokem stoupá. Lyžařům se stane nejvíce úrazů při sjezdovém lyžování, a to více jak 3 500 osob ročně. Následují zranění při snownoardingu, kolem 1 780 osob ročně a naopak nejméně zranění se vyskytuje v souvislosti s běžeckým lyžováním, jen okolo 340 zranění.

Zranění lehkého rázu

Ztráta rovnováhy nebo neopatrné zabrzdění či nedobrzdění jsou nejčastější příčinou lehkých úrazů. Patří mezi ně modřiny, pohmožděniny a naraženiny. Po pádu tak na těle pozorujeme modřinu nebo lehký otok. „Malé poúrazové hematomy žádnou specifickou léčbu nevyžadují, postačí studený obklad a ošetření poraněné části těla,“ říká praktický lékař MUDr. Michal Lazák. Stačit nám tak bude praktická lékárnička, která by měla obsahovat fixační náplasti a náplasti na rány, obvazy, chladící gelový polštářek a například protizánětlivou mast s kombinací ibuprofenu a heparinoidu, která pomůže hojení modřin a otoků zároveň.

I když je modřina tou nejlehčí formou zranění, které nás na svahu může potkat, měli bychom ji přesto vnímat jako zranění a poraněnou končetinu nezatěžovat.Riziko některých hematomů spočívá v možné sekundární zánětlivé reakci a z toho plynoucí složitější léčbě.Podle MUDr. Michala Lazáka je důležité léčbu nezanedbávat. „Velmi často dochází k tomu, že se doba znehybnění a odlehčování zraněné končetiny nadměrně zkracuje a pacient se velmi rychle vrací k původní zátěži. To je ale velká chyba. Zanedbaná léčba může vést k tomu, že se např. kotník stane chronicky nestabilním a náchylným k dalšímu zranění.“

Středně těžká zranění – klouby

Jeden z úrazů, který nás při lyžování může postihnout je poranění kloubu. Často se stává, že se kloub dostane ven ze svého ochranného obalu a nastává problém. Kloub následně začíná otékat a bolí. Nejvhodnější léčbou je klidový režim, stažení poranění obvazem a chlazení. Při těžším zranění, jako je například vykloubení, je už nutný zásah lékaře, který kloub opět vrátí na jeho původní místo. Po takovémto poranění je opět vhodné užívání správné masti na tlumení bolestí a otoků.

V případě silnějších bolestí je tak ideální kombinovat mast s užíváním léků proti bolesti, jak také potvrzuje MUDr. Lazák: „V řadě případů silnějších bolestivých stavů samotná lokální aplikace masti nemusí být dostačující. Ovšem obecně kombinovat nesteroidní antirevmatikum s různou účinnou látkou není doporučováno ani v případě současného lokálního, tedy kožního a perorálního podání. V takovém případě lze kombinovat lokální a perorální podání (mast + tableta) a to pro silnější analgetický účinek takovéto kombinace. Tím dojde k rychlejší úlevě od bolesti a současně se i zkrátí doba potřebná k hojení. “

Středně těžká zranění – koleno, vazy, meniskus

Při lyžování jsou nejvíce zatěžována kolena, což způsobuje i jejich častá poranění. Meniskus, přední zkřížený vaz a kolenní vazy jsou oblastí na našem těle, kterou lékaři horské služby ošetřují nejčastěji. Jde například o přetrhané kolenní vazy, protože vlivem zátěže kolena při lyžování a prudké změny pohybu dochází mnohdy k jejich prasknutí.

V případě zranění menisku a přetržení vazů se už bohužel nelze vyhnout alespoň lehčímu operačnímu zákroku. Nutné je sešití nebo odstranění poškozené části. Každopádně při včasné léčbě ani toto zranění neznamená konec sportovních aktivit a pohybu. Nutné je ale ihned volat Horskou službu a nesnažit si takovéto zranění léčit vlastními silami nebo odkládat návštěvu lékaře.

Jaké látky nám pomohou s modřinami a otoky

Krém kombinující ibuprofen s heparinoidem – díky obsahu obou účinných látek působí proti zánětu, otoku a také urychluje vstřebávání modřin a krevních výronů (např. Ibalgin Duo Effect)

Krém s obsahem heparionoidu  - pomáhá od otoků a krevních sraženin, hodí se zejména pro léčbu poúrazových stavů (např. Heparoid mast)

Gel s obsahem diclofenacu – pomáhá od bolesti, působí protizánětlivě a omezuje vznik krevních sraženin (např. Dolmina gel)

Gel s obsahem ibuprofenu  - působí proti zánětu, tlumí bolest a snižuje otok, pomáhá také zejména při léčbě poúrazových stavů (např. Ibalgin gel)

Zvolit gel nebo krém?

  • Gely a krémy se užívají k lokálnímu ošetření na povrchu postižené oblasti.
  • Gel – má podobu ztuhlého koloidního roztoku, který vytváří na povrchu rosolovitou hmotu, díky svým chladivým schopnostem je tak ideální v případě otoku a zánětu, protože v místě aplikace chladí.
  • Krém – má pro změnu podobu emulze, která se snadno roztírá a vstřebává.

Co byste měli vědět

Před tím, než vyrazíte na hory, si nezapomeňte zapamatovat nebo uložit do svého telefonu tísňovou linku 1210 a číslo na Horskou službu. Je to právě číslo na Horskou službu, která vám v případě úrazu poskytne první pomoc.

Správné chování na svahu při lyžování

Při lyžování byste měli dbát také na takzvané „dopravní předpisy“ neboli na několik zásad, jak se při lyžování chovat, abyste neohrozili zdraví své nebo ostatních lyžařů. Je to například ohled na ostatní lyžaře, zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy, respektování značení a signalizace trati, předjíždění pouze v případě, že má lyžař z obou stran dostatek prostoru a neohrozí jiné lyžaře.

Foto: soukromý archiv

Lenka Netušilová


Další články z rubriky

Praktické tipy pro vaše dokonalé uzemnění

Praktické tipy pro vaše dokonalé uzemnění

Jaro je tu! A oči mohou trpět…

Jaro je tu! A oči mohou trpět…

Jarní detox v lázních na Slovensku – obnova těla i ducha zaručena

Jarní detox v lázních na Slovensku – obnova těla i ducha zaručena

Mnohočetný myelom je druhé nejčastější zhoubné onemocnění krve

Mnohočetný myelom je druhé nejčastější zhoubné onemocnění krve

Včasné CT vyšetření může zachránit život. V brandýské nemocnici na CT nečekáte a žádanku můžete mít odkudkoliv

Včasné CT vyšetření může zachránit život. V brandýské nemocnici na CT nečekáte a žádanku můžete mít odkudkoliv