Magazín Elita

ADVENTNÍ A VÁNOČNÍ OBDOBÍ V KLIDU A BEZ ZBYTEČNÝCH KIL NAVÍC

ADVENTNÍ A VÁNOČNÍ OBDOBÍ V KLIDU A BEZ ZBYTEČNÝCH KIL NAVÍC

Předvánoční adventní čas plný shonu a stresu je zátěžovým obdobím. Řada lidí propadá stresu už během listopadu. Panika z konce roku, z Vánoc, ze spousty zařizování a vyšších výdajů či z přibírání váhy. Přitom fakt, že Vánoce přijdou, víme celý rok, během něhož se na tyto „akčnější“ měsíce můžeme připravit.

Každý rok je přece advent, Vánoce i Nový rok. Jak v tomto čase nepřibrat zbytečná kila navíc a užít si ho beze stresu? Stačí jen dobře plánovat a řídit se jednoduchými zásadami. Poradíme, jak na to!

Dobrá organizace jako základ všeho

Mnoho lidí v dnešní době bohužel nezvládá plánovat a dohlédnout dál než za horizont jednoho týdne. Proto se pak stává, že máme pocit, že na nás všechno „padá“, nic nejde stihnout a že na všechno jsme sami. Přitom stačí jen správně a v čas plánovat. Odborníci většinou doporučují si činnosti nutné pro poslední týdny roku rozepsat, vytvořit časový harmonogram a rozdělit úkoly na takzvané krátkodobé a střednědobé. Nemůže se pak stát, že zapomeneme koupit vanilkový cukr na pečení nebo dárek pro babičku, protože přesně víme, že to uděláme 30. listopadu a 7. prosince.

Harmonogram nepřispívá jen k našemu duševnímu klidu, ale má výrazný vliv i na naše zdraví. Díky plánování totiž snížíme stres, který by pak negativně ovlivňoval naše tělesné pochody. Bylo totiž prokázáno, že vlivem stresu se výrazně přibírá zejména v břišních partií, a to by už před Vánocemi nebyla dobrá zpráva. Navíc jsme následkem stresu podráždění, častěji se hádáme a celkově si kazíme naši domácí pohodu a harmonii.

Vhodná skladba jídla

Proč bychom se neměli alespoň v jednou v roce na Vánoce dobře najíst? Nic není zakázáno, ale jak se říká „všeho s mírou“ by mělo v tomto čase platit maximálně. Nemůžeme sníst kopec řízků se salátem, zajíst to vánočním cukrovím a zapít skvělou ořechovkou. Vše chce svůj čas, a tak i jednotlivá jídla potřebují rozestup, ideálně vyplněný nějakou aktivitou, kterou zrovna nemusí být sledování televize. Vhodné je dodržovat frekvenci 5 až 6 menších porcí jídel během dne. Pokud jsme milovníci sladkého, nejlépe uděláme, když si na něm budeme pochutnávat hlavně během dopoledne. K večeru bychom už měli volit méně sladké a těžké pokrmy. A nezapomenout na to, že večeře by měla být zhruba poloviční oproti obědu.

Jednou z nejdůležitějších zásad správného stravování, a to nejen o Vánocích, je i dodržování vhodného pitného režimu. Samozřejmě by nejvhodnější bylo pít neslazené vody, případně minerálky nebo zelené čaje. Pokud se ale nechceme trápit a užít si nějaký ten alkohol nebo máme neutuchající chuť na horkou kávu, můžeme zvolit její lehkou variantu. A tou může být takzvaná zelená káva s příchutí vanilky, která k tomuto času neodmyslitelně patří. Vždyť vanilkové rohlíčky jsou prostě už tradice. A navíc, taková nepražená zelená káva s vanilkou nám ještě může pomoci k lepšímu trávení a spalování tuků a na chuti nás neošidí.

Vše se dá řešit, konečně můžeme jíst, pít a nepřibírat.

Zimní pohoda na čerstvém vzduchu

Naše dětství i Vánoce byly většinou plné běhání venku, stavění sněhuláků a koulování se. Pravda, dnes už většinou sníh o Vánocích nevídáme, ale pobyt venku si přesto můžeme dopřát. Nadýcháme se čerstvého vzduchu, zlepší se nám nálada a hlavně nám prospěje pohyb, který po konzumaci řady skvělých pochutin budeme potřebovat.

Co udělat pro dokonalý advent a Vánoce?

  1. Rozplánovat činnosti a povinnosti
  2. Jíst a pít s mírou, několik menších porcí během dne, sladké dopoledne, menší večeře, lehkou variantu nápojů
  3. Pobyt a pohyb na čerstvém vzduchu
  4. Brát i problémy s humorem a nadhledem


Autor: Lenka Netušilová


Další články z rubriky

Pääsiäinen – Velikonoce na finský způsob

Pääsiäinen – Velikonoce na finský způsob

Talentovaný zpěvák David Pet pokřtil nový videoklip. Kmotrou mu byla Lucie Vondráčková

Talentovaný zpěvák David Pet pokřtil nový videoklip. Kmotrou mu byla Lucie Vondráčková

Herec Zdeněk Žák se v roli poradce se osvědčil

Herec Zdeněk Žák se v roli poradce se osvědčil

Tomáš Magnusek se cítí unavený a půjdu do penze…

Tomáš Magnusek se cítí unavený a půjdu do penze…

Na premiéru komedie Presidenti dorazili skuteční kandidáti Babiš a Diviš

Na premiéru komedie Presidenti dorazili skuteční kandidáti Babiš a Diviš

Koncert pro život