Magazín Elita

CELULITIDA JE NEMOC, JDĚTE S NÍ K ODBORNÍKOVI!

CELULITIDA JE NEMOC, JDĚTE S NÍ K ODBORNÍKOVI!

S celulitidou se v dnešní době bohužel setkává mnohem více žen, než dříve. Vůbec se přitom nemusí jednat o ženy s nadváhou. Tento estetický problém se objevuje u žen každého věku, každého zaměstnání a bohužel i každé postavy.

V malé míře ji můžeme pozorovat i u mužů, nejvíce postižené však bývají ženy. Důvodem rozšiřování tohoto onemocnění může být ve velké míře i moderní životní styl, který je často hektický, uspěchaný a nezahrnuje moc pohybu. Místo toho, abychom chodili pěšky, jezdíme všude MHD nebo autem, v práci celý den prosedíme a místo procházky si s kamarádkou raději zatelefonujeme. Zkrátka nemáme čas.

„Celulitidu způsobuje nedostatečnost pojivové tkáně. Podkožní prostor se přeplňuje tukovými buňkami a tím dochází ke kompresi drobných cévek. Zůstává-li tento tlak dlouho, přestává v cévách proudit krev a brzy se začne objevovat tzv. pomerančová kůže,“ vysvětluje MUDr. Ota Schütz, primář Žilní kliniky v Praze.

MUDr. Ota Schütz, primář Žilní kliniky

Tzv. pomerančová kůže se vyskytuje v partiích těla, jako jsou boky, stehna, hýždě, ale i paže. Nejčastěji se objevuje v období kolem puberty, těhotenství a menopauzy a můžeme ji pozorovat ve 4. různých stádiích:

1. stadium - celulitida není na první pohled zřejmá, objeví se při stlačení kůže mezi prsty,

2. stadium - celulitida je viditelná aniž bychom museli kůži stlačovat. Nerovnosti na pokožce lze pozorovat zejména na přímém světle,

3. stadium - celulitida je viditelné bez ohledu na polohu, v jaké se tělo nachází a při jakémkoliv osvětlení,

4. stadium – POZOR! V tomto stadiu se již jedná o poškození kůže, které může být doprovázeno bolestmi a otoky. V tomto případě jde již o vážný stav, který bychom vždy měli konzultovat s lékařem.

Nejlepší je prevence!

Onemocnění bohužel vzniká z 80% procent na základě genetických dispozic, a proto se prevence omezuje pouze na odstranění rizikových  faktorů. „Ženy by se měly vyvarovat zejména kouření, nedostatku pohybu a tekutin, stresu, nadváhy, ale také by měly dbát na správnou životosprávu. K rozvoji  celulitidy ovšem přispívá i užívání  hormonální  antikoncepce,“ říká MUDr. Schütz.

Co dělat, když už se ale celulitida objeví?

S léčbou celulitidy je vhodné začít včas, jakmile se objeví její první známky. Jen tak je možné projevy celulitidy úspěšně odstraňovat hned  v počátku.

 

Foto: Léčba, která je prováděna na proncipu podtlaku a intenzivní masáže

Ženy často nemají tolik času na to, aby se věnovaly samy sobě. A tak zkouší nejrůznější domácí recepty na krásu, rady kamarádek, nebo nevědomky přijmou klamavé informace z internetu, které jim slibují rychlé a zaručené úspěchy za krátkou dobu. Pokud si uděláme jednoduchou rovnici, nikdy nemůžeme postavit rovnítko mezi rychlé úspěchy a minimum práce. Nehledě na to, že kamarádky většinou nejsou odbornice a příspěvky v internetových diskuzích také nelze brát příliš vážně. I tak se ale často nechají ženy zlákat vidinou brzkých výsledků. Většinou se však vůbec nic nezmění, nebo si naopak ještě přihorší.

Problém vyřeší odborník

Každá žena alespoň jednou zkusila s celulitidou zatočit sama – úpravou jídelníčku, horkou a studenou sprchou, igelitovými zábaly, krémy, masážemi…Ovšem většinou se žádná nesetkala s úspěchem. Tzv. pomerančovou kůži sice lze svépomocí do jisté míry redukovat, ale nikdy ne úplně. Musíme si uvědomovat, že celulitida je nemoc a proto bychom tak k ní měli přistupovat a o pomoc tudíž poprosit odborníka. „Ruční masáž, která by měla efekt v léčbě celulitidy,  by byla pro maséra nesmírně náročná jak fyzicky tak technicky, a proto tyto speciální léčebné masáže přenecháváme přístrojové technice, která však musí být ovládána zkušeným terapeutem,“ upozorňuje Ota Schütz.

Samotné léčbě předchází lékařské vyšetření, na jehož podkladě je připraven léčebný program, který přesně sleduje individuální postižení. K léčbě na Žilní klinice používají současnou špičkovou světovou technologii ‑ LPG přístroj z generace Cellu M6. „Principem léčby je narušení infrastruktury celulitické tkáně, nafragmentování a oddělení tukových částic, následná lymfodrenáž a stimulace regeneračních procesů,“ říká primář Žilní kliniky.

Základní léčebná kůra spočívá v 15 + 2 speciálních masážích. Každá z nich trvá 35 minut a je vhodné je opakovat 2-3x týdně. Zpočátku se doporučuje chodit na ošetření častěji – 3x týdně, v druhé polovině kůry již stačí docházet 2x týdně. Po skončení kůry následuje vyšetření s vyhodnocením a doporučení další péče. „Pomocí tohoto ošetření je po nějaké době možné celulitidu úplně odstranit. Výsledný efekt přetrvá při dodržování správné životosprávy velmi dlouho,“ dodává MUDr. Schütz.

 

www.zilniklinika.cz

FOTO: Žilní klinika

Fotogalerie
3150 3151

Další články z rubriky

Hanka Mašlíková varovala finalisty Muže roku před hejty na sociální síti. Sama s nimi má dost zkušeností

Hanka Mašlíková varovala finalisty Muže roku před hejty na sociální síti. Sama s nimi má dost zkušeností

Zpěvačku Petru Černockou poznávají i školáci. Saxana ji provází už přes 50 let

Zpěvačku Petru Černockou poznávají i školáci. Saxana ji provází už přes 50 let

Nový titul Haliny Pawlowské: A přeskočila jiskra

Nový titul Haliny Pawlowské: A přeskočila jiskra

Motorkáři podpořili Nedoklubko historicky nejvyšší částkou

Motorkáři podpořili Nedoklubko historicky nejvyšší částkou

Studentka z Borovna na Plzeňsku má netradičního adrenalinového koníčka: vytvořila partu „lovců“ zvýhodněných balíčků potravin Nesnězeno v PENNY

Studentka z Borovna na Plzeňsku má netradičního adrenalinového koníčka: vytvořila partu „lovců“ zvýhodněných balíčků potravin Nesnězeno v PENNY