Magazín Elita

OPERACE OČNÍCH VÍČEK OD A DO Z

OPERACE OČNÍCH VÍČEK OD A DO Z

Oční víčka jsou funkčně velmi exponovaná, proto také v této oblasti nastávají první viditelné projevy stárnutí pleti. Věkem dochází ke ztrátě elasticity kůže a na víčkách se vytváří kožní nadbytky. Ty mohou být ovlivněny i dalšími faktory jako dědičnost, typ kůže, životospráva, alergie, onemocnění ledvin atd.

Důležitou součástí operace očních víček je konzultace s odborníkem, který operaci očních víček bude provádět. Vysvětlí Vám všechny Vaše případné dotazy, které se operace očních víček týkají. U vad očních víček se nejedná pouze o vady estetické, ale i funkční, vyvolávající pocit únavy, bolestivost očí, slzení, zhoršování vidění, bolesti hlavy apod. Dle dohody s pacientem a stavu tkání, je možno provést operaci očních víček samostatně na horních či dolních víčkách nebo zákrok kombinovat.

Operace očních víček, která řeší výše popsanou problematiku, spočívá v odstranění nadbytku kůže víček a v oddělení a vyjmutí tukových váčků. Zákrok se provádí v místním znecitlivění, protože zvláště při výkonu na dolních víčkách je potřeba spolupráci operovaného. Celkové znecitlivění (narkoza) je možné po dohodě s operatérem a anesteziologem v případě, kdy by zákrok v místním znecitlivění nebyl vhodný.

Foto: Operace očních víček: stav před operací a po operaci

 

Příprava:

3 týdny před operací očních víček se nesmí užívat léky obsahující kyselinu acetylosalicylovou (Acylpyrin, Aspirin, Anopyrin apod.), již den před operací potom nepoužívat žádný krém na víčka. K operaci se dostavte bez nalíčení s víčky řádně odmaštěnými. S sebou na operaci je vhodné si vzít tmavé brýle.

Operace:

Samotná operace očních víček se provádí pouze v místním znecitlivění.

Pooperační průběh:

Hlavní otoky a modřiny zmizí asi do týdne, po 1 týdnu po operaci je možné líčení, do společnosti se doporučuje jít nejdříve za 5-7 dní a s tmavými brýlemi. Stehy se vyjímají 4.-5. den po operaci a v prvních několika pooperačních dnech se doporučuje spát na zádech, aby nedošlo k jednostrannému otoku operovaných víček. Navíc je doma nutné si přikládat sterilní obklady (čtverce) s chladnou borovou vodou, příp. chladnou převařenou vodou každých 3-6 hodin. Den před odstraněním stehů promašťovat Opthalmo-septonexem náplasti na víčkách, večer je odlepit a opět namastit. Ráno opět stehy promastit - a to naposled. Dále již nemastit!

Plastická operace očních víček není jen estetický zákrok, ale i léčebný. Vady očních víček mohou způsobovat únavu a bolesti očí nebo hlavy, slzení či zhoršování vidění. Operace očních víček mohou někdy všechny tyto problémy odstranit.

„Oční víčka jsou téměř nepřetržitě v pohybu, proto také v této oblasti nastávají první viditelné projevy stárnutí pleti. S přibývajícím věkem kůže pozbývá pružnosti a konkrétně na víčkách vznikají kožní nadbytky,“ říká plastický chirurg MUDr. Kment. Vlivem ochabování mimických svalů čela také dochází k poklesu obočí a tím se nadbytky kůže na víčcích ještě zhoršují.

Mnoho lidí trápí zvětšené tukové váčky, kterým říkáme prolapsy. Souvisí většinou s vrozenou dispozicí, ale mohou se také zvětšovat například vlivem nadměrné námahy očí, vlivem slzení, ale mohou být i projevem určitých nemocí. U některých pacientů nejsou ani tak patrné nadbytky kůže, ale problémem jsou zvětšené prolapsy. Především u dolních víček, ale i u horních.

Někdy není výrazně povolená jen kůže očního víčka, ale ve velkém nadbytku může být i kruhový sval oka. Jeli výrazněji hypertrofický, tak je také při operaci redukován.

Povislá oční víčka souvisí především s dědičností a tak se někdy tyto nežádoucí změny mohou začít projevovat v poměrně mladém věku. Klient pak působí starší než ve skutečnosti je, vypadá unaveně, oči vypadají menší a posléze dochází ke zmíněným potížím.

Operace očních víček se provádí někdy i před třicátým rokem věku a při dobrém zdravotním stavu v podstatě bez věkové hranice.

Když se člověk pro operaci rozhodne, měl by vše nejprve zkonzultovat s odborníkem. Na klinice ESThÉ nás především zajímají důvody, které klienta vedou k operaci a co od ní očekává. Na základě všech informací pak doporučíme klientovi způsob úpravy. Pokud s tím klient souhlasí, lékař ho následně seznámí s přesným postupem operace. Lidé by se neměli bát na cokoliv zeptat.

Plastika víček se provádí většinou při lokální anestezii (místním umrtvení), někdy i v narkóze (celkovém umrtvení). Pacient si musí být vědom, že se jedná o operaci, a ne o zákrok podobný zákrokům u kosmetičky. K operaci je proto také většinou potřeba předoperační interní vyšetření.

Před operací se asi tři týdny nesmějí užívat léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové, jako jsou acylpyrin, aspirin nebo anopyrin. Den před operací se pacient nesmí mazat žádným očním krémem.

„Také doporučuji si s sebou na operaci přinést tmavé brýle,“ radí MUDr. Kment (na snímku)

Při operaci se tedy odstraňuje nadbytečná kůže a tukové váčky. Někdy i část orbikulárního svalu. U dolních víček se používá lokálního znecitlivění, protože lékař potřebuje spolupracovat s operovaným. Je možná i kombinace s nitrožilní anestézií, kdy je pacient schopen probuzení a komunikace. Zákrok není ale ani v lokální anestezii příliš bolestivý a naprostá většina operací horních a dolních víček se v lokální anestezii provádí.

Plastická operace trvá od asi 20 -45 minut a pacient za ni zaplatí v průměru deset tisíc korun. Po operaci se mohou vyskytnout krevní podlitiny a otoky, jež zmizí většinou do týdne, ale otoky mohou někdy zejména po ránu přetrvávat i několik týdnů. Doporučuje se spát první 2-3 týdny na zádech, aby nedocházelo k jednostranným otokům a aby po vytažení stehů nedošlo

k roztažení jizvy neopatrným pohybem během spánku. Po 2-3 týdnech po operaci je možné líčení, do společnosti se doporučuje jít nejdříve za 5-7 dní a s tmavými brýlemi. Stehy se vyjímají 5. - 7. den po operaci. Výsledek operace, kdy jizvy zcela změknou a vyblednou, je definitivní za několik měsíců až rok. Pak jizvy nemusí být téměř viditelné.

Po plastice očních víček klienti většinou kvitují nejen mladší vzhled a rozjasnění očí, ale také úlevu od bolestí očí, pálení, řezání, slzení a únavy a dokonce mají často pocit i zlepšeného zraku. Velmi dobrý efekt operace může vydržet mnoho let.

Zdroj: ESThÉ, www.esthe-plastika.cz

Fotogalerie
3154 3155 3156

Další články z rubriky

Dvoudenní Wellbeing event pro hotelové hosty i veřejnost nabídne to nejlepší z osteopatie, akupunktury i terapii zvukem

Dvoudenní Wellbeing event pro hotelové hosty i veřejnost nabídne to nejlepší z osteopatie, akupunktury i terapii zvukem

Duševní zdraví napříč Evropou se dle statistik zlepšuje

Duševní zdraví napříč Evropou se dle statistik zlepšuje

Přichází sezona respiračních onemocnění, postihuje zejména děti

Přichází sezona respiračních onemocnění, postihuje zejména děti

Světový den diabetu upozorňuje na důležitost prevence

Světový den diabetu upozorňuje na důležitost prevence

Darujte harmonii těla, duše a mysli

Darujte harmonii těla, duše a mysli

Vánoční Holešovická tržnice