Magazín Elita

KDO SE BOJÍ, NESMÍ DO LESA!

KDO SE BOJÍ, NESMÍ DO LESA!

Znepokojují vás zprávy o klíšťové encefalitidě a teď se bojíte, že nesmíte do lesa? Obavy jsou sice na místě, ale pokud věnujete náležitou pozornost ochraně repelenty i případné desinfekci, a nepodceňujete rizika ani příznaky, můžete směle vyrazit na výlet.

Buďte připraveni na každou eventualitu a vybavte se na Prozdravi.cz, kde najdete všechno potřebné pro prevenci útoku i manipulaci s přistiženým parazitem.

Z lékařských ordinací i infekčních oddělení přicházejí stále vážnější varování. Počet klíšťat infikovaných nebezpečnou encefalitidou se každoročně zvyšuje a letošek rozhodně není výjimkou. Množící se populace drobných roztočů podle odborníků vzrůstá kvůli teplému podnebí ve spojení s vydatnými srážkami. Nebezpečně tudíž přibývá i počet jedinců infikovaných encefalitidou, samička klíštěte totiž klade běžně až 3 000 vajíček. O nemoci postižená osoba nemusí dlouho nic vědět. Inkubační doba trvá několik dní i týdnů a z počátku se projevuje jako běžná chřipka. K příznakům počátečního stadia patří vysoké teploty, bolesti kloubů nebo závratě. Neléčená encefalitida však mezitím napadá nervový systém, což přináší závažnější komplikace a až desetině lidí zůstávají trvalé následky. Pokud se tedy budete vydávat od přírody, věnujte pozornost obraně před krvelačnými členovci a v případě, že se do vás některý přece jen zakousne, soustřeďte se na správné odstranění i desinfekci.

Z lesů, luk a strání

Při výpravě na „nebezpečné území“ zvolte oděv (zejména kalhoty)
z hladké, světlé látky, na němž lezoucího agresora snadno odhalíte. Použijte repelentní přípravek a to jak na kůži, tak na oblečení, zejména na spodní část nohou, od kolen níže. Dáváte-li přednost přípravkům bez chemických konzervantů a přísad na bázi ropy, s použitím biosurovin, ale ověřenou účinností, nejlépe vás ochrání přírodní repelent Effitan od značky biokosmetiky Alva. Prostředek proti komárům, ovádům a klíšťatům na přírodní bázi je vysoce účinný a byl úspěšně testován švýcarským tropickým institutem v Basileji. Effitan o pokožku pečuje pomocí BIO Aloe Vera a BIO kokosového oleje. Lehký sprej příjemně voní eukalyptem.

Návrat domů

Po přestálém dobrodružství v přírodě si pečlivě prohlédněte celé tělo, zda nedošlo k přichycení klíštěte. Nejčastěji se paraziti uvelebují v podkolenních jamkách, tříslech, podpaží, za ušima a u dětí na hlavě (mezi vlasy). Mohou se však zachytit kdekoliv, včetně intimních míst. Obdobnou prohlídku je třeba provést i následující ráno, protože klíště se může po těle napadeného pohybovat delší dobu (několik hodin), než se definitivně zahryzne. Ve slinách klíštěte jsou navíc obsaženy látky brzdící zánětlivou reakci, které vstřikuje při sání krve napadenému, takže svědění vyvolané přisátím, které oběť na „upíra“ upozorní, se dostavuje až po řadě hodin.

Čím dříve se parazit odstraní, tím menší je riziko nákazy. Se způsobem, jak ho správně vyjmout, je spojena řada mýtů, špatné metody však mohou riziko ještě zvýšit. „Rozhodně bych nedoporučoval vytáčení klíštěte v jakémkoli směru, protože jeho uchopením hrozí vytlačení infekce. Stejně tak není vhodné jej zakapávat mýdlem či olejem a čekat, než odpadne samo, zbytečně to prodlužuje čas, kdy se může dostat infekce do těla napadeného člověka,“ varuje MUDr. Ladislav Šafránek - lékař, s nímž můžete své zdravotní problémy konzultovat na stránkách Prozdravi.cz a Celostnimedicina.cz. Pro ty co si nejsou správným vyjmutím klíštěte jisti, je na stránkách Celostnimedicina.cz rovněž připraveno instruktážní video: http://www.celostnimedicina.cz/video-proc-je-spravne-odstraneni-klistete-tak-dulezite.htm. „Za nejlepší současný způsob odstraňování těchto parazitů je možné považovat háčky na klíšťata,“ dodává k tomu Ladislav Šafránek.

Máte to na háku

Pokud jste o těchto pomůckách dosud neslyšeli, speciální háčky na klíšťata umožňují odstranění přisátých klíšťat z kůže zvířat i lidí. Velký háček je určen pro klíšťata velká a střední, menší háček pro malá a velmi malá. Představují velmi efektivní cestu k odstranění všech klíšťat jakékoliv velikosti na kterékoli části těla, přičemž nedochází k uvíznutí hlavičky zavrtaného členovce v kůži, ani ke stlačení či prasknutí nasátého klíštěte, což omezuje přenos zárodků lymské boreliózy, babeziózy a dalších možných infekcí. Odstranění je velice rychlé (trvá několik sekund) a nebolestivé. Háčky na klíšťata jsou k dostání za cenu 89 Kč.

Na škodu ovšem není ani souběžné použití antiseptického preparátu. MUDr. Ladislav Šafránek doporučuje Antisept Juwim Gel, jehož velkou výhodou proti ostatním antiseptikům je vysoká schopnost průniku do tkání a to nejenom do tkání makroorganismu (člověk, zvíře), ale i do tkání organismů ektoparazitů (klíště, svilušky, svrab, parazitičtí červi atd.), které nejenom hubí, ale zabíjí i infekci, jíž tito parazité přenášejí a to přímo v jejich těle. Hlavní roli při dezinfekci hraje první složka Antisept, což je speciální roztok jódu. Druhou složkou soupravy je Juwim gel, který plní úlohu regeneračního prostředku při narušení kůže, napomáhá při likvidaci a šíření infekce. Roztok stačí přiložit ústím otevřené lahvičky na klíště a nechat působit 1 minutu (min. 20 vteřin). Pro důkladnou likvidaci infekce je lepší nechat celý organismus klíštěte cca hodinu prosytit antiseptikem. Po uplynutí lhůty lze mrtvé a „vydezinfikované“ klíště bezpečně odstranit. Místo vpichu je vhodné následně několikrát očistit roztokem Antisept a potírat Juwim gelem až do úplné regenerace pokožky.

Slepá imunita

Pokud máte přes všechno snažení pocity příznaků, určitě neváhejte s návštěvou lékaře, kromě sebe navíc můžete nechat otestovat i odstraněné klíště. Dnes jsou v lékárnách běžně k dostání speciální sady, takzvané TICK-TESTY. Nejedná se o test v pravém slova smyslu - klíště je třeba uložit do sáčku a odeslat do specializované laboratoře. Co se týče vás samotných, testy na přítomnost infekce v odebraném vzorku krve není možné udělat ihned. Protilátky, podle kterých se onemocnění diagnostikuje, se totiž v krvi objeví až po nějaké době.
Co můžete dělat, zatímco se užíráte hrůznou obavou? „Kdybych měl podezření, že došlo k přenosu infekce, určitě bych preventivně nasadil tu samou kombinaci, která se už řadu roků našim klientům osvědčuje i k léčbě již vniklé boreliózy: kombinaci žen-šenu korejského a echinacei, například současným užíváním těchto dvou produktů,“ radí doktor Ladislav Šafránek. MUDr. Pavel Šácha, který rovněž poskytuje poradenství v rámci stránek Prozdravi.cz obrazně přibližuje napadení boreliózou a nabízí i další možnosti obrany: „Obrazně  řečeno bacil „zaslepí“ nebo spíše „zamaskuje“ receptory imunitních buněk, které rozhodují o tom, jak s ním tělo naloží. Imunitní systém však bacil „nevidí“, tudíž začne zcela chaoticky vytvářet protilátky. Tato situace vede k různým závažným stavům třeba autoimunitní-revmatoidní nemoci apod. Může to připomínat situaci chodce se slabým zrakem, který jde pomalu a naráží  do překážek (tak se chová imunitní buňka napadená  borelií). Je marné  tohoto  chodce  stimulovat k tomu, aby  šel rychleji, protože nevidí a kvapněji tedy jít nemůže. Vyčistěte mu brýle, obnovte mu zrak a sami se přesvědčíte o tom, jak rychle zvládne chodit sám. Z přírodních prostředků, které jsou na trhu k dispozici, bych se klaněl k Drags Imun a k Zianica  Imunogenu, vyrobeného z červené řepy. Výzkumy dosud nebyly ověřeny, nicméně první výsledky na tom poli naznačují, že zřejmě dokážou čistit  imunitní buňky, respektive jejich  receptory.“

Internetový obchod Prozdravi.cz, to je:

Zdroj: Aspen.Pr

Fotogalerie
818 819

Další články z rubriky

Hanka Mašlíková varovala finalisty Muže roku před hejty na sociální síti. Sama s nimi má dost zkušeností

Hanka Mašlíková varovala finalisty Muže roku před hejty na sociální síti. Sama s nimi má dost zkušeností

Zpěvačku Petru Černockou poznávají i školáci. Saxana ji provází už přes 50 let

Zpěvačku Petru Černockou poznávají i školáci. Saxana ji provází už přes 50 let

Nový titul Haliny Pawlowské: A přeskočila jiskra

Nový titul Haliny Pawlowské: A přeskočila jiskra

Motorkáři podpořili Nedoklubko historicky nejvyšší částkou

Motorkáři podpořili Nedoklubko historicky nejvyšší částkou

Studentka z Borovna na Plzeňsku má netradičního adrenalinového koníčka: vytvořila partu „lovců“ zvýhodněných balíčků potravin Nesnězeno v PENNY

Studentka z Borovna na Plzeňsku má netradičního adrenalinového koníčka: vytvořila partu „lovců“ zvýhodněných balíčků potravin Nesnězeno v PENNY