Magazín Elita

NOVÝ PROSTŘEDEK PROTI STŘEVNÍM INFEKCÍM

NOVÝ PROSTŘEDEK PROTI STŘEVNÍM INFEKCÍM

Praha 16. června (PROTEXT) - Nesprávný životní styl, znečištění životního prostředí a nekontrolované používání některých chemoterapeutik (zejména antibiotik) vede k oslabení obranných funkcí organizmu, jeho imunity.

V důsledku narušení rovnováhy mezi vnitřním a zevním prostředím organizmu se začínají znovu vyskytovat nejen staronová onemocnění, ale i nemoci, které jsme dříve neznali.

Je to způsobeno změnou biologických vlastností mikroorganizmů, které dosud byly přítomny v lidském těle, ale neměly schopnost vyvolat onemocnění. Drastickým příkladem nedávné doby je nově zmutovaný kmen střevní bakterie Escherichia coli - tzv. bakterie EHEC ( = entero-hemoragická Escherichia Coli ). U lidí vyvolává krvácivé průjmové onemocnění, které v některých případech může skončit smrtí. Hromadí se v něm jedy (toxiny) a další škodlivé látky, které mohou fatálně poškodit ledviny. Organizmus se při zasažení bakteriálními toxiny zaměřuje na jejich neutralizaci, čímž se jeho látková výměna velmi vyčerpává až dochází k jeho selhání. Nebezpečí představují i staronové bakterie rodu Salmonelly a Campylobactery, způsobující průjmy, bolesti břicha a hlavy, malátnost, zvracení a zvýšenou teplotu. V I. skupině původců průjmových onemocnění je Salmonella Typhi a S. Paratyphi, způsobující břišní tyf a paratyf. Ve II. skupině jsou salmonely, způsobující onemocnění zvané salmonelóza. Téměř všechny bakterie z této skupiny mají schopnost napadat kromě člověka i zvířata. Akutní průjem je provázený bolestmi břicha, zvracením a horečkou. Dochází k dehydrataci, projevující se netečností, bolestí hlavy, zrychleným tepem a zastřeným vědomím. Salmonelóza po několika dnech ustoupí, ale vylučování salmonel může pokračovat několik dní až týdnů po odeznění příznaků. Ke vzácným komplikacím salmonelózy patří zánět mozkových blan, zánět kostí a urogenitální zánět. Antibiotika nejsou k léčbě salmonelózy vhodná, jelikož mohou poškodit už narušenou střevní flóru. Vedle tradiční antibakteriální léčby a komplexních opatření (zejména zvýšený pitný režim) je u všech infekčních střevních průjmů důležité použít chemicky neutrální, selektivní absorpční prostředky. Jejich moderním představitelem je přípravek Enterosgel, vyrobený na bázi přírodního křemíku. Jeho účinnost a bezpečnost použití potvrdily experimentální a klinické studie. Enterosgel po podání ústy váže při průchodu trávicím traktem na svém povrchu bakteriální i virové mikroorganizmy a jejich toxiny. Zvyšuje imunitní ochranu sliznice trávicího traktu. Například patogenní bakterie Escherichia coli ničí tak, že destruuje jejich stěnu a proniká přímo do jejich cytoplazmy a tak dojde k definitivní likvidaci nebezpečné bakterie. Obdobně byl prokázán ničivý účinek Enterosgelu na patogenní bakterie Salmonely a Shigely, ale i na rotaviry, způsobující nebezpečné dětské průjmy. Stručně řečeno, pro každou akutní střevní infekci bychom měli mít v domácí lékárničce po ruce - a v komplexu dalších opatření včas použít - selektivní absorpční prostředek Enterosgel.

Vzájemné působení Enterosgelu a E.Coli – prudký a nevratný účinek na patogenní buňky: výduť na povrchu mikroorganizmu. Na apikálním konci dochází k destrukci buněčné stěny a průniku Enterosgelu do cytoplazmy.

MUDr. B. Ždichynec


Další články z rubriky

Marek Taclík se stal patronem Adopce na dálku. Pomáhat je normální. Kdo další se zapojí?

Marek Taclík se stal patronem Adopce na dálku. Pomáhat je normální. Kdo další se zapojí?

Zuzana Bubílková a Jiří Krampol v Alzheimercentru: Jak jsou na tom s pamětí?

Zuzana Bubílková a Jiří Krampol v Alzheimercentru: Jak jsou na tom s pamětí?

Peter a Kateřina Pechovi si našli čas na opening El Gaucho a rozhodně nelitovali!

Peter a Kateřina Pechovi si našli čas na opening El Gaucho a rozhodně nelitovali!

Plekanec prošel doma rychlokurzem tenisu

Plekanec prošel doma rychlokurzem tenisu

David Kraus miluje vaření, ale na kvalitní biftek si raději zajde do restaurace

David Kraus miluje vaření, ale na kvalitní biftek si raději zajde do restaurace

BIO&ORGANIC