Magazín Elita

KOČKA JE POMOCNÍK I PŘÍTEL

KOČKA JE POMOCNÍK I PŘÍTEL

 

Kočky jsou silné individuality se sklonem prosazovat vlastní vůli, přesto mohou být dobrými pomocníky i při léčení seniorů a dlouhodobě nemocných, především při odstraňování somatických i psychických poruch a zátěží. Odborně se tato podpůrná metoda nazývá  felinoterapie.

Hlavním jejím principem je přímý kontakt s kočkou domácí. Rozlišujeme dvě možnosti využití:

1. AAT (Animal Assisted Therapy) – kočka tvoří nedílnou součást terapeutického procesu, kontakt s pacientem je řízený, výsledky interakce jsou objektivně pozorovatelné (např. zlepšení motoriky rukou apod.)

2. AAA (Animal Assisted Activites) – kočka svou přítomností navozuje příjemné prostředí, její kontakt s pacientem je nenucený, pacient i kočka sami volí své aktivity (např. česání srsti apod.)

Tato metoda využívá právě vrozeného daru empatie, intuice a léčivé energie koček. Kontakt s klidným zvířetem pomáhá navozovat duševní harmonii, ale i najít ztracenou životní rovnováhu a neopomenutelně snižovat pocit osamění. Kočka přijímá každého bez předsudků a zároveň svojí přirozeností poskytuje dostatek podnětů, které mohou nahradit postrádané citové vazby. Podporuje tvorbu „zdravých“ postojů a rozvoj motorických i mentálních schopností. Odborná veřejnost hodnotí tuto alternativní léčebnou metodu vstřícněji než např. canisterapii, která ke stejným výsledným efektům využívá povahy psů.

Pro felinoterapii se hodí každá kočka, která je zvyklá na kontakt s cizími lidmi a má klidnou, vstřícnou a vyrovnanou povahu. Samozřejmostí je stoprocentní zdraví kočky. Mezi nejvhodnější plemena patří ragdoll, perská kočka a něvská kočka. Vhodnější jsou kastrovaní kocouři.

-lz-


Další články z rubriky

Bez Dakaru, ale s jasným cílem: Czech Samurais ladí formu na sezónu 2026

Bez Dakaru, ale s jasným cílem: Czech Samurais ladí formu na sezónu 2026

Den v pyžamu, Češi vyjadřují podporu hospitalizovaným dětem

Den v pyžamu, Češi vyjadřují podporu hospitalizovaným dětem

Nikola Márová přilákala hvězdy na křest své knihy

Nikola Márová přilákala hvězdy na křest své knihy

Hvězda, která rozzáří i temnotu: Jennifer Lopez jako Ingrid Luna

Hvězda, která rozzáří i temnotu: Jennifer Lopez jako Ingrid Luna

Ilona Csáková si odskočí ke svým tygrům pokřtít nové album

Ilona Csáková si odskočí ke svým tygrům pokřtít nové album