Magazín Elita

VOJNA NENÍ KOJNÁ I.

Pryč jsou ty časy, kdy mladí muži sloužili v Československé lidové armádě, která byla  členem Varšavské smlouvy, součástí  obranného seskupení socialistických zemí proti agresivnímu imperialistickému paktu NATO. Zavzpomínejte se mnou na dobu, kdy se z chlapců  stávali chlapi. Zavzpomínejte na dobu plnou paradoxů a omylů, kdy vítězila demagogie. Dnes spíše vyvolá úsměvy u těch, kteří žili průměrným, šedým životem,  také nepochopení mladší generací, ale i trpké vzpomínky těch, kteří byli neprávem perzekuováni.

Z Příručky pro  brance

Příručka pro  brance, III. přepracované vydání, Praha, 1961. Vydalo naše vojsko.

V úvodní  kapitola má podtitul: Budoucnost patří komunismu. Citlivě popisují autoři, jak chlapci opustí rodiče, volanty traktorů či své soustruhy a zamění je za řídící páky tanku a chladný kov samopalu. Chlapci se měli zařadit do táboru míru, demokracie a socialismu, který vedl Sovětský svaz, získávající si politické sympatie mírumilovných lidí na celém světě. Nutně uvádím ve zkratce publikovaný přínos XXI. Sjezdu KSSS (r.1959): Velká událost dění, která je mezníkem, který ovlivní další vývoj ve světě. V současné  době neexistují na světě síly, které by byly s to porazit socialismus. Socialismus zvítězil nejen úplně, ale také definitivně…. A  dále je opěvován Sovětský svaz, kde zítra , znamenalo již včera. Na závěr první kapitoly se autoři zaměřili na kolonizátory: Neustále sílí a vzrůstá národně osvobozenecké hnutí v koloniálních zemích. Celý svět podporuje návrhy SSSR na úplnou likvidaci kolonialismu. Hroutí se panství kolonisátorů v Africe a bývalé kolonie se jedna po druhé stávají svobodnými státy.

 

USA- vedoucí imperialistická velmoc

USA je popsáno jako vedoucí kapitalistická velmoc, která žije dobrodružným agresivním kursem, kterým udržuje socialistický svět v napětí a snaží se  zničit novou ideu a ohrožují celý svět světovou válkou. Porušilo všechny dohody velmocemi, se kterými bojovalo proti Hitlerovskému Německu.

 

Západní německo – hrozba míru

Německá spolková republika   je proklamovaným ohrožením míru. Příručka uvádí, že v roce 1960 měl západoněmecký bundeswehr 260 000 mužů ve zbrani, kterým velelo více než 130 generálů a admirálů, z nichž 71 sloužilo v Hitlerově generálním štábu.  A je uvedeno, že jich  jsou dále povolávány desetitisíce. Většina branců věřila, že je  snadné podněcovat  v takové armádě nepřátelství vůči Československu.

Samostatnou kapitolou je však boj o území Sudet, do kterého se v našich  odlehčených kapitolách pouštět nebudeme.

 

Příště: NATO v očích socialismu, Bděle stojíme na stráži míru, Branný zákon


Další články z rubriky

Robinson Crusoe se vydá na letní tour po českých a moravských zámcích

Robinson Crusoe se vydá na letní tour po českých a moravských zámcích

Prezident soutěže Muž roku neslevuje ani o píď z hygienických opatření!

Prezident soutěže Muž roku neslevuje ani o píď z hygienických opatření!

Lukáš Langmajer se věnuje svým koníčkům v novém outdoorovém oblečení

Lukáš Langmajer se věnuje svým koníčkům v novém outdoorovém oblečení

Jak sbalit krásnou floristku? Přeci na pořádný steak!

Jak sbalit krásnou floristku? Přeci na pořádný steak!

Libor Podmol rozšířil své ranní rituály o kontrolu speciálního účtu…

Libor Podmol rozšířil své ranní rituály o kontrolu speciálního účtu…

ŠTĚSTÍ PŘEJE PŘIPRAVENÝM