Magazín Elita

Holešov ožije hudebním mládím aneb Na obzoru Letní škola barokní hudby

Holešov ožije hudebním mládím aneb Na obzoru Letní škola barokní hudby

Mílovými kroky se blíží onen krásný letní čas, kdy Holešov ožije hudebním mládím. Už po třiadvacáté se sejdou studenti všech stupňů a úrovní hudebních učilišť, aby prostřednictvím holešovské umělecké dílny získali praktické muzikantské dovednosti. Lektoři a odborníci poskytují frekventantům Letní školy barokní hudby důležité informace o nacvičovaných skladbách, o odborných souvislostech a historických okolnostech jejich vzniku. Interpretační kurzy typu Letní školy barokní hudby mají nezastupitelné místo pro tzv. poučené provozování barokní hudby, dnes tolik oblíbené a uváděné.

Fenomén Letní školy barokní hudby může Holešovu závidět každé umělecké centrum naší vlasti. Díky vstřícnosti holešovské radnice a spoluprací se spolkem Musica byly zde vytvořeny podmínky, které by se pro takovou akci jinde hledaly jen těžko. Navíc propojení uměleckého workshopu s prostorami zámku, jeho parku, nádvořím a dalšími městskými prostorami pomáhá účastníkům LŠBH vytvářet vztah k Holešovu a celému podhostýnskému kraji.

Letošní ročník LŠBH byl provázen problematickými okolnostmi, které komplikovaly jeho pořádání. Operativní řešení nabídla pořadatelům ředitelka Gymnázia Ladislava Jaroše Mgr. Kuczmanová. Poskytla účastníkům i lektorům LŠBH budovu školy k dispozici, přestože v části školy probíhají rozsáhlé rekonstrukční opravy, Její vstřícné gesto a ochota ke spolupráci vytvořily ty nejlepší podmínky ke klidné a inspirativní práci všem hudebníkům i organizačnímu štábu. Velmi významně napomáhá zdárnému průběhu kurzů i pomoc vedení Vyšší policejní školy Holešov.

Výtečným bonusem, jímž se LŠBH může městu Holešov za pohostinnost odvděčit, jsou koncerty. Hudba tradičně rozezní prostory kostela sv. Anny. V tomto roce dokonce zpěvem a hudbou ožije i zámecký park v Přílepích a výsledky desetidenního úsilí představí účastníci LŠBH na závěrečném koncertu v sobotu ve velkém sále holešovského zámku a následující den na zámku v Kroměříži.

Letošní úsilí mladých hudebníků bude zaměřeno na díla Claudia Monteverdiho (1567-1643). Tento významný italský hudební skladatel převedl hudbu z renesance do baroka. Je označován za syntetika tradičních forem s projevy nového hudebního myšlení. Během svého dlouhého života působil pouze na dvou místech, v Mantově u knížete Gonzagy a v Benátkách, na kůru kostela   sv. Marka. Všude se přizpůsobil podmínkám panujícím v místě svého pobytu, zachoval si však nesmírnou uměleckou svobodu, umožňující prosazovat do hudby svoji autorskou invenci. Jeho hudba vycházela ze starých tradic, především z gregoriánského chorálu, inovoval ji však tak, že inspiroval celou tehdejší hudební Evropu.  Jeho asi největším počinem však byl rozvoj nového, teprve začínajícího hudebně dramatického oboru, opery. 

Jak se vyznává ze svého obdivu k tomuto tématu přední „duše“ LŠBH sbormistryně Tereza Válková: „V době raného baroka se zrodila hudební forma, která otřásla světem a vzbudila vášnivé debaty. Byla to opera. Do té doby se na koncertech především poslouchalo. Najednou se objevilo něco, co chtělo vtáhnout diváka do děje všemi smysly – zpěvem, hudbou, dramatem, kostýmy, kulisami!

Skladatelé jako Claudio Monteverdi, jehož díla zazní i na závěrečných koncertech, byli skutečnými průkopníky tohoto nového, šokujícího umění. Experimentovali s tím, jak hudba může vyjádřit zuřivost, lásku, žal nebo triumf, a vtáhnout vás do příběhu tak silně, že zapomenete dýchat. Právě z těchto raných odvážných experimentů se zrodila ta nádherná barokní hudba, kterou dnes obdivujeme.

Letošní Letní škola barokní hudby tak nabídne jedinečnou příležitost nahlédnout do fascinujícího světa, kde se z ticha notového zápisu rodilo umění plné vášně, dramatu a nezapomenutelných příběhů!“

Máme se určitě na co těšit, zvláště bude-li holešovské hudební setkávání garantovat vahou své osobnosti a svého umění světově proslulý pěvec Andreas Scholl. lektorsky se uplatní i další významné osobnosti poučené interpretace, pěvec J.-F. Lombard (F), houslistka M. Pastuzska (PL), violistka M. De Pas (F) a mnoho dalších českých a slovenských interpretů, specialistů na toto tvůrčí období.

LŠBH sleduji prakticky po celou dobu jejího trvání. Od organizačně nadšeneckých začátků v Rajnochovicích, až po zaběhnutý a výtečně fungující organismus holešovských letních svátků hudby.  

Nemohu než vyjádřit radost z toho, jak blahodárný účinek má LŠBH. Vždyť řada těch, kdo se před mnoha lety zúčastňovali kurzů jako frekventanti, působí dnes v profesionálních souborech, specializovaných na poučenou interpretaci. Velký by byl i výčet těch, kdo se vracejí na LŠBH jako lektoři.

Holešov si zaslouží velké uznání i za to, jak stmeluje lidi. Není to jen společný zájem o starou muziku, mladé lidi spojuje i jejich vzájemné úsilí, inspirativní prostředí a krása dlouhých letních večerů strávených s „pohádkami paní hudby.

Zvu vás všechny na letní setkávání na začátku srpna. Vždyť co může být lepší než velká fuga staré hudby a hudebního mládí…

Pavel Malének

Foto: archiv a Robert Rohál

Fotogalerie
22906 22910 22911

Další články z rubriky

Aquapalace Praha zve na Letní Silvestr, tak neváhejte a vydejte se

Aquapalace Praha zve na Letní Silvestr, tak neváhejte a vydejte se

Cykloturistika v českých horách: Růst úrazů a varování před riziky

Cykloturistika v českých horách: Růst úrazů a varování před riziky

Evropské směrnice přináší odpovědi na bezemisní budoucnost bydlení, mohou jimi být modulární stavby

Evropské směrnice přináší odpovědi na bezemisní budoucnost bydlení, mohou jimi být modulární stavby

 

Na Český národní den do Ósaky míří prezident Petr Pavel

Na Český národní den do Ósaky míří prezident Petr Pavel

Téměř polovina zaměstnanců vítá dog-friendly kanceláře, ukazuje průzkum PetExpert

Téměř polovina zaměstnanců vítá dog-friendly kanceláře, ukazuje průzkum PetExpert

 

Kozí mejdan