Magazín Elita

Pelhřimov: nejen město rekordů

Pelhřimov: nejen město rekordů

Město Pelhřimov leží v západní části kraje Vysočina a je známo především jako město rekordů a kuriozit. Návštěvníkům toho ale nabízí daleko víc. Na Masarykově náměstí v Pelhřimově se nachází renesanční a barokní domy s podloubím, uprostřed stojí empírová kašna se sochou sv. Jakuba. Stojí tu také kostel sv. Bartoloměje nebo socha sv. Jana Nepomuckého. Mezi známé dominanty patří také Dolní (Jihlavská) brána, kterou postavili v 16. století. Je to pětipatrová hranolovitá stavba, kde dnes sídlí Muzeum rekordů a kuriozit. Ze stejného období pochází i Horní (Rynárecká) brána. Mezi nejhezčí domy patří Šrejnarovský dům na severní straně náměstí nebo Fárův dům v pozdně barokním slohu, který má kubistickou podobu.

Jen to nej

Muzeum rekordů a kuriozit sídlí v Dolní (Jihlavské) bráně. Pětipatrová hranolovitá stavba je zajímavá sama o sobě, díky sběratelům a výrobcům všeho možného i nemožného se sem navíc podařilo nashromáždit unikátní exponáty, které jinde na světě nemají obdoby. Největší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší… to jsou přídavná jména, která najdete u řady exponátů v místním muzeu. Muzeum má tři části: historickou věž, expozici Zlaté české ručičky a zahradu s obřími exponáty. A instalace s předponou nej najdete i při procházce městem. Narazíte například na obří spínací špendlík nebo největší poštovní schránku. V Domě dobrých dnů si prohlédnete předměty, sestavené ze sirek, obraz z těstovin a další unikáty.

Za čerty a strašidly

Pokud se rádi bojíte, pak pro vás bude jistě lákavá návštěva Pelhřimovského pekla, které se nachází v podzemí Šrejnarovského domu. Staňte se na chvíli čerty či jen jako obyčejní hříšníci si plně užijte této interaktivní strašidelné expozice. Děti se můžou převléknout za malé čertíky. A jestli chcete v pohádkovém světě ještě chvíli zůstat, pak zamiřte za polednicí, rarášky či vodníky do Muzea strašidel. Zde se nachází unikátní naučná expozici strašidel vyskytujících se v minulosti i současnosti na Vysočině. Muzeum naleznete ve středověkém sklepení purkrabského domu čp. 17 na Masarykově náměstí v Pelhřimově.

Nejen rodiny s dětmi si užijí návštěvu Děkanské zahrady, která se nachází za kostel sv. Bartoloměje a je nejhezčí zahradou ve městě. Můžete si zde upořádat piknik, obdivovat exotické ptáky ve voliéře nebo králíky v zookoutku. 

Výstup na vrch Křemešník

Vystoupat můžete také na vrch Křemešník, kde hnízdí sedm pohádkových havranů. Vrch Křemešník je vysoký 765 metrů a byla zde vyhlášena přírodní rezervace. Nachází se zde poutní kostel Nejsvětější trojice, ke kterému vede křížová cesta. Poutním místem se Křemešník stal díky studánce s léčivou vodou, pramen zde dosud vyvěrá, protéká stříbronosnými rudami a je slabě radioaktivní. Zmínění havrani hnízdí na nedokončené stavbě romantického Větrného zámku z roku 1930 se sedmi zkamenělými havrany na věži. Projít se můžete také po naučné stezce, která vede kolem vrcholu.

Více tipů na výlety na WWW.vysocina.eu

Fotogalerie
19929 19930 19931 19932

Další články z rubriky

Událost sezóny! Mezinárodní festival Divadlo v Plzni přiveze slavný francouzský soubor Comédie-Française

Událost sezóny! Mezinárodní festival Divadlo v Plzni přiveze slavný francouzský soubor Comédie-Française

Olomoucká Prodaná nevěsta? Mistrně rozehrané hudební divadlo!

Olomoucká Prodaná nevěsta? Mistrně rozehrané hudební divadlo!

Co si tak v létě poslechnout audioknihu

Co si tak v létě poslechnout audioknihu

Open air koncerty Check it  Na Výstavišti

Open air koncerty Check it Na Výstavišti

U Švandů chystají hru o zranitelnosti dospívajících i novinku o dvojici Salivarová-Škvorecký

U Švandů chystají hru o zranitelnosti dospívajících i novinku o dvojici Salivarová-Škvorecký