Magazín Elita

Audioteka uvádí nový český audioseriál Sneženky a gangsteři

Audioteka uvádí nový český audioseriál Sneženky a gangsteři

Bláznivý titul představí dvě mladé ženy, kterým vysoký nedoplatek za elektřinu přinese do života nového spolubydlícího – a s ním i půl kila kokainu. Originální gangsterka Lenky Veverkové a dramatika, herce a režiséra Tomáše Dianišky zaujme svižnými dialogy a jedinečnou poetikou, které je vlastní břitký humor, nadsázka i absurdita. Sněženky a gangsteři kombinují prvky různých žánrů od komedie po thriller, a kromě zábavy nabízí také prostor pro zamyšlení. Hlavní role ztvárnili Anna Kameníková, Nataša Bednářová, Tereza Hof, Martin Hofmann, Robert Mikluš a Jiří Vyorálek. V podstatné roli se představí i Kryštof Hádek. První z celkem šesti dílů je nyní k poslechu zdarma v aplikaci Audioteka.

Anna a Dáša spolu bydlí v bytě v Holešovicích. Obě jsou krátce po škole, nemají práci ani peníze a nedoplatek za elektřinu je pro ně poslední kapkou. Ve chvíli, kdy jsou nuceny najít si nového spolubydlícího, hledá bydlení v Praze drogový dealer Martin. Shodou nešťastných náhod se tak dvě obyčejné, slušné dívky dostanou k většímu množství drog. Rozhodnou se ho prodat, aby mohly splatit dluhy a splnit si svá přání. Jenže se tím dostanou do situace, kdy musí s pomocí bezdomovkyně a ošetřovatele z alzheimer centra zneškodnit dva znepřátelené gangy drogových dealerů.

„Když jsme oslovili Tomáše Dianišku, čekali jsme hodně crazy záležitost komediálního typu. Jediné, co jsme si předběžně řekli, že bychom chtěli silné ženské hrdinky. Zápletka s drogami se zjevila až následně a bereme ji spíše jako záminku k vyprávění příběhů o dvou mladých holkách, které bojují o smysl svého pracovního a osobního života,“ říká za Audioteku šéfproducent Michal Sieczkowski.

Sami autoři se pak částečně inspirovali policejní svodkou z roku 2018, v níž se psalo o zlínském drogovém gangu. Tvůrci zmiňují také motiv z filmu Mělký hrob, v němž hlavní hrdinové hledají nového spolubydlícího. Především je ale lákalo přemýšlet nad tím, co se stane, když dají balíček v hodnotě několika milionů do rukou běžným lidem, kteří nemají s podsvětím žádnou zkušenost.

Pořádná jízda

Neotřelý příběh Sněženek a gangsterů zavede postavy na nejrůznější místa. Scénář začíná divokou jízdou na horské dráze a rozhovorem mafiánů v ruchu Matějské poutě. Děj se odehrává také na diskotéce, v erotickém nočním klubu, ale i v divadle, opeře, nemocnici, alzheimer centru nebo v lese.

Na některá z těchto míst zamířil i tvůrčí tým v čele s mistrem zvuku Bojanem Bojičem, aby zde pořídil autentické nahrávky prostředí. I z nich vznikaly audio kulisy, které posluchačům věrně přibližují atmosféru. To je ostatně jedním ze základních pilířů superprodukčního zpracování, které posouvá posluchačský zážitek na další úroveň.

Desítky rolí

Herci natáčeli v zázemí pražského studia BeLoud, kde se jich v průběhu natáčecích dní sešlo opravdu hodně. „V audioseriálu jsme potřebovali obsadit víc než šedesát rolí. Někteří herci tak ztvárnili rovnou i několik postav,“ vysvětluje režisér a spoluautor scénáře Tomáš Dianiška.

Kromě Anny Kameníkové v roli Anny, Nataši Bednářové coby Dáši a Kryštofa Hádka jako jejich spolubydlícího Martina se ve Sněženkách a gangsterech představí například Taťjana Medvecká, Tereza Hof, Zuzana Slavíková, Robert Mikluš, Martin Hofmann, Jiří Vyorálek, Jan Nedbal, Lukáš Langmajer nebo Adam Vacula. „Bavila nás míra exprese, kterou jsme si díky žánru bláznivé gangsterky mohli dovolit. Hlavní hrdinky se potkávají například s vyžilou feťačkou, zlínským drogovým gangem a pražským majitelem nočního klubu. Herci a herečky se skvěle stylizovali do svých rolí a vytvořili pestrou škálu zábavných charakterů. Věřím proto, že si posluchači Sněženky a gangstery užijí,“ upřesňuje spoluautorka scénáře Lenka Veverková.

Právě teď na Audiotece

Co jeden ze šesti dílů, to přibližně půlhodina inteligentního situačního humoru, napětí i překvapení. První díl Sněženek a gangsterů je již zveřejněn a je k poslechu zdarma v aplikaci Audioteka. Další budou až do 13.  května postupně přibývat, a to vždy v pondělí. K dispozici však budou jen členům Audioteka Klubu. Kompletní audioseriál si pak všichni zájemci mohou zakoupit od 20. května na webu Audioteka.cz.

Tvůrčí tým audioseriálu Sněženky a gangsteři

Autoři: Lenka Veverková, Tomáš Dianiška

Režie: Tomáš Dianiška

Dramaturgie: Tereza Nováková

Zvláštní poděkování za pomoc při práci na scénáři: Jan Hanzlík

Zvuková dramaturgie, hudba a zvukový plán: Bojan Bojič

Asistent zvuku, střih mluveného slova: David Šindelář

Mistr zvuku, mix dialogů a postprodukce: Bojan Bojič

Produkce: Lucie Laňková

Produkční spolupráce: Marta Menes, Lizaveta Zahuzava

Šéfproducent: Michal Sieczkowski

Obsazení: Anna Kameníková, Nataša Bednářová, Tereza Hof, Taťjana Medvecká, Zuzana Slavíková, Šimon Krupa, Robert Mikluš, Jiří Vyorálek, Kryštof Hádek, Martin Hofmann, Martin Hruška, Eva Decastelo, Tomáš Dianiška, Tereza Dočkalová, Natálie Drabiščáková, Petr Gojda, Lukáš Langmajer, Jan Meduna, Jan Nedbal, Adam Vacula a další.

Natočeno pro společnost Audioteka ve studiu BeLoud v roce 2024.

Fotogalerie
19830 19831

Další články z rubriky

Událost sezóny! Mezinárodní festival Divadlo v Plzni přiveze slavný francouzský soubor Comédie-Française

Událost sezóny! Mezinárodní festival Divadlo v Plzni přiveze slavný francouzský soubor Comédie-Française

Olomoucká Prodaná nevěsta? Mistrně rozehrané hudební divadlo!

Olomoucká Prodaná nevěsta? Mistrně rozehrané hudební divadlo!

Co si tak v létě poslechnout audioknihu

Co si tak v létě poslechnout audioknihu

Open air koncerty Check it  Na Výstavišti

Open air koncerty Check it Na Výstavišti

U Švandů chystají hru o zranitelnosti dospívajících i novinku o dvojici Salivarová-Škvorecký

U Švandů chystají hru o zranitelnosti dospívajících i novinku o dvojici Salivarová-Škvorecký