Magazín Elita

Nejznámější dílo Jana Amose Komenského opět ožije!

Nejznámější dílo Jana Amose Komenského opět ožije!

Nejznámější dílo jednoho z největších českých myslitelů, filozofů a spisovatelů Jana Amose Komenského, Labyrint světa a ráj srdce, loni oslavilo 400 let od dokončení první verze rukopisu, kniha pak vyšla v roce 1631. Dílo, které je filozofickou rozpravou nad smyslem života, se letos vrátí na divadelní prkna. Hudební divadlo Labyrint autorky Jarmily Bekové v provedení sólistů Jiřího Macha, Radka Novotného, Jana Sklenáře a samotné autorky, symfonického orchestru Camerata Moravia, pěveckého sboru Chermon a kapely pod taktovkou dirigenta Joela Hány bude uvedeno 3. října 2024 v brněnském Sonu a 15. října 2024 v pražském divadle Hybernia. Speciálním hostem představení bude i hudebník Majk Spirit.

„Jan Amos Komenský je pro mě fascinující osobnost. Obdivuji jeho odvahu a vytrvalost, s jakou čelil těžkým ztrátám. Dokázal se znovu zvednout i ve chvíli, kdy mu shořelo celoživotní dílo, přišel o manželku a děti, byl vyhnán ze své vlasti. Myslím, že v rozkolísaných časech, které zažíváme, je naděje, že existují cesty z životních labyrintů naprosto zásadním poselstvím. Komenského myšlenky ovlivnily bez nadsázky celý svět, proto jsme Labyrint připravili v současném jazyce, aby byl příběh Poutníka srozumitelný i dětem,“ říká Jarmila Beková, autorka představení. Její snahou společně s režisérkou Hanou Mikoláškovou je moderně a srozumitelně připomenout život a dílo Učitele národů. Jedním ze sólistů představení je herec a zpěvák Jan Sklenář, v hlavních rolích vystoupí brněnští herci Jiří Mach a Radek Novotný.

Celý program zahájí hudebník Majk Spirit se svou písničkou Ráj srdca ve speciálním aranžmá pro symfonický orchestr. Společně s autory projektu si klade za cíl popularizovat odkaz Komenského a konkrétně toto dílo, jehož myšlenka je podle něj je stále živá a platná. „Poprvé jsem Labyrint svět a ráj srdce četl asi před deseti lety, ale pořád se k té knize vracím. Je to velmi hluboké a silné dílo a vždycky v něm najdu nějaký nový zajímavý pohled na svět. Už název je krásnou metaforou života a je fascinující, že ta moudrost v něm přetrvala čtyři sta let. Nadčasovost je výsadou velkých uměleckých děl,“ říká Majk Spirit. „Komenský byl určitě jednou z nejdůležitějších osobností nejen naší historie, proto je mi velkou ctí se do projektu zapojit a zaujmout i mladší publikum,“ dodává.

„Jedná se největší divadelní představení v rámci odkazu Komenského, pod taktovkou dirigenta Joela Hány vystoupí 54 účinkujících. Představení mělo premiéru 8. března v brněnském Sonu, dva dny před začátkem covidové pandemie. Labyrint ale zůstal živý, máme za sebou vyprodané představení v Olomouci, Praze, ale i na multižánrovém hudebním festivalu Litava Park či v Brandýse nad Orlicí, kde Komenský toto dílo psal. Nyní chceme dílo opět představit v Praze a Brně, a to vždy ve dvou časech, aby mohli představení navštívit i menší děti. Novinkou je také účast Majka Spirita, ze které máme velkou radost,“ říká za organizátory Klára Mars.

Představení proběhnou v Brně 3. 10. od 17. a 20 hodin (Sono) a v Praze 15. 10. (Hybernia) od 17 hodin a od 20 hodin. Lístky jsou již nyní v prodeji v sítích GoOut a TicketLive. Cena vstupenky je 690 Kč (dospělý) a 350 Kč (dítě do 12 let).

Více informací: https://chermon.cz/labyrint

Tvůrci a účinkující:

Hudba a texty – Jarmila Beková, spolek Chermon

Scénář na motivy Labyrintu světa a ráje srdce J. A. Komenského – Jarmila Beková

Režie – Hana Mikolášková

Scénografie a kostýmy – David Janošek

Dirigent – Joel Hána

Symfonický orchestr – Camerata Moravia

Pěvecký sbor – spolek Chermon

Produkce – Klára Mars

Sólisté:

Jiří Mach (Městské divadlo Brno, laureát Cen Thálie 2018)– Poutník

Radek Novotný  – Všezvěd Všudybud

Jarmila Beková – Mámení

Magda Orlová –Moudrost

Jan Sklenář - Osud, Kristus

Speciální host – Majk Spirit

Fotogalerie
19816 19817 19818 19819

Další články z rubriky

Událost sezóny! Mezinárodní festival Divadlo v Plzni přiveze slavný francouzský soubor Comédie-Française

Událost sezóny! Mezinárodní festival Divadlo v Plzni přiveze slavný francouzský soubor Comédie-Française

Olomoucká Prodaná nevěsta? Mistrně rozehrané hudební divadlo!

Olomoucká Prodaná nevěsta? Mistrně rozehrané hudební divadlo!

Co si tak v létě poslechnout audioknihu

Co si tak v létě poslechnout audioknihu

Open air koncerty Check it  Na Výstavišti

Open air koncerty Check it Na Výstavišti

U Švandů chystají hru o zranitelnosti dospívajících i novinku o dvojici Salivarová-Škvorecký

U Švandů chystají hru o zranitelnosti dospívajících i novinku o dvojici Salivarová-Škvorecký