Magazín Elita

Ovečkárna sází na recyklovanou vlnu

Ovečkárna sází na recyklovanou vlnu

Ovečkárna uvedla na trh inovativní novinku - tenisky z recyklované vlny Woolee, které jsou vyrobeny ve spolupráci se značkou Baťa. Ovečkárna tak sází na inovativní materiál, který ocení především zákazníci zajímající se o udržitelnost a slow fashion.

Ovečkárna, e-shop s produkty z ovčí vlny a dalších přírodních materiálů, navázala na loňskou spolupráci s tradičním výrobcem obuvi Baťa, kdy společně vytvořili stylové farmářky Woolee s huňatou výplní z ovčí vlny. Letos společně připravili pro jarní a letní dny tenisky z recyklované vlny. Na výrobu této jedinečné obuvi se používá inovativní materiál DANZICA, který tvoří až 70 % recyklovaná vlna. Proces výroby tohoto materiálu začíná sběrem a tříděním použitého vlněného oblečení, které se shromažďuje ve sběrných místech po celé Itálii. Toto oblečení je důkladně tříděno a dále zpracováváno do nových přízí, které jsou základem pro tkaninu těchto tenisek. Celý tento technologický proces umožňuje opakované plnohodnotné použití již vyřazených věcí na výrobu zcela nových produktů, které nám mohou opět sloužit a dělat radost.

„Klíčovou inspirací pro naše Woolee tenisky z recyklované vlny byla snaha o inovaci a odpovědné využití zdrojů," říká CEO Ovečkárny Ondřej Machala. "Drtivá většina našich produktů je vyrobena z ovčí vlny, která je přírodním materiálem využívaným už po staletí. K recyklaci této látky dochází ale zhruba v posledních 200 letech. Většinou se jedná o znovuvyužití vlny pro automobilový průmysl a stavebnictví, nejčastěji jako izolace. V posledních letech některé společnosti začaly vyrábět ze staré vlny textil, který se dá následně použít pro módní průmysl. A to nás velmi zaujalo. Hledali jsme inovativní materiál, který souzní s našimi hodnotami a chtěli jsme představit nový produkt, který bude jedinečný. Proto jsme zvolili boty tvořené z recyklované vlny, taková obuv podle našich informací v Česku zatím chyběla. Recyklace vlny je v rámci Evropy běžná hlavně v Itálii, kde se nachází hned několik továren na zpracování starého oblečení z vlny," upřesňuje Machala. Tento technologický proces je certifikovaný a výrobci je udělen certifikát GRS, což zaručuje, že se nejedná pouze o jednorázovou recyklaci, ale o recyklaci opakovatelnou, snižující emise skleníkových plynů, zátěž přírodních zdrojů a celkový negativní dopad na životní prostředí.

Jedinečnost Woolee tenisek z recyklované vlny není jen v materiálu, ale i v jejich původu. Jsou vyráběny ve Zlínském kraji, historické domovině Tomáše Bati. Za atraktivním designem stojí Tomáš Zapletal, dvorní návrhář a designér firmy Baťa.

Ovečkárna tyto boty představuje pod svou značkou Woolee, kterou používá pro všechny své výrobky z ovčí vlny na všech trzích, kde působí.

Fotogalerie
19734 19735

Další články z rubriky

III. ročník Píseckého víkendu módy a designu 2024 předvedl prvotřídní českou udržitelnou tvorbu

III. ročník Píseckého víkendu módy a designu 2024 předvedl prvotřídní českou udržitelnou tvorbu

Chytrá domácnost: Moderní technologie ušetří energii, finance i čas

Chytrá domácnost: Moderní technologie ušetří energii, finance i čas

Nová limitovaná kolekce značky Columbia “ Ready to Roam“  určená mužům

Nová limitovaná kolekce značky Columbia “ Ready to Roam“ určená mužům

125 Gala Edition: Miele slaví výročí s vestavnými spotřebiči v úchvatné matné černé barvě

125 Gala Edition: Miele slaví výročí s vestavnými spotřebiči v úchvatné matné černé barvě

Užijte si léto naplno!

Užijte si léto naplno!