Magazín Elita

Medailemi ověnčená značka ROSE GARDEN slaví další úspěchy

Medailemi ověnčená značka ROSE GARDEN slaví další úspěchy

Češi jsou národ, který zavařuje vše, co mu přijde pod ruku a jednou z nejlepších – dokonce v celosvětovém měřítku – je Jozefína Růžičková a její značka ROSE GARDEN. Její džemy a marmelády opakovaně sklízejí ovace na mezinárodních kláních a svoji sbírku medailí nyní rozšířili o 7 dalších, včetně 2 zlatých! z prestižní soutěže World’s Original Marmalade Awards 2024. Výrobky ROSE GARDEN tak nasbíraly již 103 medailí.

Džemy, citrusové marmelády a další výrobky z dílny Jozefíny Růžičkové na různých mezinárodních kláních od roku 2016, kdy se začala soutěžit v kategorii pro profesionály, nasbíraly celkem 103 medailí; dlouhodobě nejúspěšnější jsou její marmelády z červeného pomeranče. 23 ze zmíněných plaket Jozefíniny výrobky posbíraly na další britské prestižní soutěži – Great Taste.

„Letos jsem neměla moc velkou motivaci vůbec něco vařit, necítila jsem vnitřní potřebu něco obhajovat a na velkou kreativitu jsem na začátku roku neměla po nemoci náladu,“ přiznává držitelka prestižních ocenění Jozefína Růžičková. Přesto se jí na letošním ročníku soutěže World’s Original Marmalade Awards podařilo získat 7 medailí včetně 2 zlatých za 8 zaslaných vzorků. Mezi nimi nakonec bylo i několik novinek: Červený pomeranč s ginem, Pomeranč s Aperolem a Červený pomeranč s malinou. „Do toho jsem přidala trošku svého malinového džemu bez peciček a kapku malinového likéru,“ prozrazuje recept na úspěch této novinky.

Červený pomeranč

V kategorii Marmelády se sníženým obsahem cukru získala ta vyrobená čistě z červených pomerančů 29 z 30 možných bodů a tím si vysloužila zlatou medaili. „Do této kategorie mohou být zařazeny pouze citrusové marmelády bez přidání dalších ingrediencí, takže z těch mých je tam jen čistý Červený pomeranč a Pomeranč,“ upřesňuje pravidla soutěže Jozefína Růžičková. „I další moje oceněné marmelády mají nižší než standardní obsah cukru, jen 52 procent celkového cukru (včetně cukru z ovoce) oproti běžným 60+ procentům, podle pravidel ale kvůli přidání další složky soutěžily v ‚běžně sladkých‘ kategoriích, v nichž kritéria často jdou více na ruku těm sladším, ale to se nedá nic dělat. Já marmelády vařím proto, aby všem chutnaly, nebyly zbytečně příliš přeslazené a daly se považovat za součást vyváženého jídelníčku, ne aby za každou cenu vyhovovaly vkusu poroty,“ dodává Jozefína. Marmeláda s prostým názvem Pomeranč získala 25 bodů a bronzové ocenění.

Zajímavé přísady

Navzdory tomu, že se Jozefíně letos prý nechtělo vymýšlet nic moc jiného, v kategorii Zajímavé příchutě zabodovaly hned tři její marmelády – z novinek to byl Červený pomeranč s malinami (tomu uniklo zlato jen o bodík a rozhodně stojí za ochutnání, malinová chuť je ještě umocněná malinovým likérem) z již dříve vymyšlených a oceněných pak Pomeranč s cejlonskou skořicí a Pomeranč s chilli; všechny tři získaly stříbrnou medaili.

Další dvě novinky v zajímavých kategoriích spadají do samostatné kategorie S alkoholemPomeranč s Aperolem získal stříbrnou plaketu, Červený pomeranč s ginem zaujal natolik, že získal zlato.

Něco o soutěži

 World’s Original Marmalade Awards je jedno z nejprestižnějších světových klání svého druhu. Vše začalo v roce 2005 s cílem pomoci zachovat a rozvíjet jeden z nejvíc britských zvyků vůbec: vaření citrusové marmelády. V průběhu let se ale začaly množit přihlášené výrobky doslova ze všech koutů světa a v Japonsku a Austrálii se pořádají partnerské marmeládové festivaly. Do dnešního dne bylo prostřednictvím soutěže vybráno víc než čtvrt milionu liber (tedy přes 7,4 milionu korun). Každoročně je do soutěže přihlášeno kolem 3 tisíc skleniček marmelády, které pak hodnotí malá skupina odborníků. Srdcem festivalu, který se vyvrcholením celé soutěže, je Dalemain Mansion, georgiánské panské sídlo, v němž žili, žijí a vlastní bohatou sbírku raných marmelád, která se zde nachází již více než 300 let.

Kdo je Jozefína Růžičková

Jozefína Růžičková je původní profesí ekonomka a mnoho let strávila v korporátní kanceláři. Pak se ale rozhodla pro radikální změnu a odstěhovala se na Šumavu, aby, dle jejích slov s přírodou za zády, mohla vařit kvalitní marmelády. Klíč k úspěchu svých výrobků vidí hlavně v kvalitě vstupních, dle možností lokálních surovin, poctivosti při zpracování i odvaze experimentovat s chutěmi a jejich kombinacemi.

Džemy, marmelády, sirupy a další produkty Rose Garden jsou k dostání na e-shopu  a na farmářských trzích nebo také na food festivalech v jižních Čechách.

Fotogalerie
19678 19679

Další články z rubriky

Bio Vysočina je delikatesa, která vyvolá dokonalé gurmánské zážitky

Bio Vysočina je delikatesa, která vyvolá dokonalé gurmánské zážitky

Objevte Příběh AMONIT v podzemí lednického zámku a ve vinařství AMONIT

Objevte Příběh AMONIT v podzemí lednického zámku a ve vinařství AMONIT

Flor de Sal d' Es Trenc - uzený solný květ pro milovníky grilování

Flor de Sal d' Es Trenc - uzený solný květ pro milovníky grilování

Láskyplné květnové speciality v pekařství PAUL

Láskyplné květnové speciality v pekařství PAUL

První hit letošního léta. Novinka waterdrop® Microdrink ICE TEA RASPBERRY

První hit letošního léta. Novinka waterdrop® Microdrink ICE TEA RASPBERRY