Magazín Elita

Advent ve Žďáře nad Sázavou láká na nové osvětlení, zimní kluziště i provazochodce

Advent ve Žďáře nad Sázavou láká na nové osvětlení, zimní kluziště i provazochodce

Oslavy adventu budou letos ve Žďáře velkolepé. Po celém městě bude probíhat slavnostní program, ze kterého si ve stylu adventního kalendáře začneme vybírat první prosincový víkend a minimálně jednu kulturní laskominu si vychutnáme každý den až do Vánoc. Návštěvníci se můžou těšit na hudební vystoupení, kostýmovaná čtení, kluziště, ale také na zimní kino, koncert zpěváka Voxela nebo třeba vystoupení provazochodců. Centrem oslav bude náměstí Republiky, Regionální muzeum a Zámek Žďár. Tak si přijeďte užít jedinečnou atmosféru města, ve kterém nechal nesmazatelnou stopu slavný stavitel Santini. Třeba na akci Baroko v srdci, která připomíná 300 let od jeho úmrtí.

Koncerty, kluziště, pocta Santinimu a rozzářené centrum města

Centrem dění bude náměstí Republiky, v jehož středu letos vyroste umělé kluziště, které bude možné využít zdarma. Adventní oslavy tu začnou tradičně první adventní neděli, kdy se slavnostně rozsvítí vánoční strom. Program poběží od 15:30 a součástí bude třeba koncert pěveckého sboru Svatopluk nebo kapel Ralph Schut a Nugget. Spolu se stromečkem se rozsvítí i nová světelná výzdoba, která vytvoří pomyslnou stezku provádějící návštěvníky Nádražní ulicí, přes náměstí, okolo Staré radnice až k muzeu na Tvrzi. Chybět nebudou ani nové 3D prvky. Pěší zóna v Nádražní ulici se promění v občerstvovací promenádu s několika novými stánky, které budou mít otevřeno každý den po celou dobu adventu. O týden později, v sobotu 9. prosince, můžete vyrazit na akci s názvem Baroko v srdci: Santiniho památka ve Žďáře. Akce odkazuje k výročí 300 let od úmrtí tohoto významného architekta, který ve Žďáře zanechal nesmazatelnou stopu. Od 12:00 bude na náměstí Republiky připraven bohatý kulturní program a velký řemeslný jarmark. Vystoupí kapely hrající v barokním duchu a vrcholem pak bude velké provazochodecké vystoupení a vzdušná akrobacie nad náměstím, přímo nad hlavami diváků. Tradiční ochotnické představení žďárských farníků a studentů Biskupského gymnázia a Střední školy gastronomické Adolpha Kolpinga Živý betlém proběhne letos v úterý 19. prosince od 16:00 do 17:00 před Starou radnicí.

Regionální muzeum Žďár nad Sázavou chystá vánoční prohlídky a spoustu dalších akcí

Také v Regionálním muzeu bude letos adventní program pestrý. Od začátku prosince až do Tří králů budou probíhat komentované vánoční prohlídky Moučkova domu. V měšťanském salonu nebo prvorepublikovém koloniálu se dozvíte mnoho zajímavostí z historie. Prostor bude věnován také tradičním horáckým vánočním zvykům, jako je třeba věštění budoucnosti litím olova, odklápěním hrnečků nebo taháním polínek. V prostorách Tvrze budou zase celý prosinec probíhat tvořivé dílny, které budou zasazené do minivýstavy Příběh vánoční ozdoby. Muzeum ale plánuje také spoustu dalších aktivit. V předvečer svátku sv. Mikuláše se můžete těšit na již tradiční Mikulášskou nadílku v Moučkově domě. Mikuláš, anděl a hodný čert dětem povyprávějí o tom, proč někde dává dárky Mikuláš a jinde Santa Claus, ukáží jim kouzelný obchůdek, ve kterém Mikuláš sháněl dárky našim prababičkám a pradědečkům, a nakonec jim dají drobnou pozornost. Ve čtvrtek 7. prosince bude muzeum otevřené až do 18 hodin, aby si mohli návštěvníci užít prohlídku vánočně nazdobených prostor, tvořivé dílny a také atmosféru nové světelné výzdoby, kterou najdete od Nádražní ulice až ke Tvrzi a jejíž součástí budou nově také 3D objekty. Nebude chybět něco teplého na zahřátí a malé posezení přímo v prostorách Tvrze. O svátku svaté Lucie, ve středu 13. prosince, vyrazte ke Staré radnici, kde bude probíhat tematický program v režii muzea a Baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše. Součástí budou tvořivé dílničky, v rámci kterých si budete moct vyrobit lucerničku. Tu potom využijete ve světýlkovém průvodu, který vyrazí z baziliky na Zelenou horu v 18:00 po mši.

Advent začne akcí Vánoce na zámku a koncertem světoznámého Janáčkova kvarteta

První prosincový víkend se do vánoční atmosféry zahalí také žďárský zámek. Bude se tu totiž konat už tradiční akce Vánoce na zámku, kterou si užije celá rodina. Těšte se na hudební vystoupení, tvořivé dílničky pro děti i vánoční trh s regionálními dobrotami, jako je třeba mošt z jablek ze zámecké foroty. Budete tu také moct nakoupit ručně vyráběné dárky, které k nám necestovaly přes půl světa. Nezapomeňte zůstat na slavnostní rozsvícení vánočního stromu. Víkend završí v neděli 3. prosince Vánoční koncert Janáčkova kvarteta. Světoznámí smyčcoví mistři vystoupí v 18:00 a jedinečné skladby od Janáčka vás naladí do sváteční pohody.

 Více tipů na výlety na korunavysociny.cz

Fotogalerie
18915 18916 18917

Další články z rubriky

Navštivte Koruny Vysočiny

Navštivte Koruny Vysočiny

Ranní káva na čerstvém vzduchu nejlépe probudí vaše smysly

Ranní káva na čerstvém vzduchu nejlépe probudí vaše smysly

Letní pikniky: Užijte si čas s přáteli a udržte potraviny čerstvé díky skleněným dózám

Letní pikniky: Užijte si čas s přáteli a udržte potraviny čerstvé díky skleněným dózám

Emirates oznámila první destinace, kam bude létat zmodernizovaný Boeing 777

Emirates oznámila první destinace, kam bude létat zmodernizovaný Boeing 777

Za branami hotelu Mandarin Oriental, Prague se otevírá útulná letní terasa

Za branami hotelu Mandarin Oriental, Prague se otevírá útulná letní terasa