Magazín Elita

Duet manželů Brzobohatých vyrazil všem dech

Duet manželů Brzobohatých vyrazil všem dech

V Pražské křižovatce se uskutečnil pátý ročník benefičního koncertu „Společně proti bezmoci", který byl pořádán spolkem Alsa, s cílem podpořit pacienty trpící amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) a přiblížit veřejnosti výzvy, kterým čelí tito nemocní. Akci, poprvé v historii, moderovala dvojice výjimečných žen – Daniela Brzobohatá a Kateřina Pechová. Obě zářily v šatech od Lenky Mulabegovič, která propojuje prvky „vysoké krejčoviny” a experimentálního přístupu zpracování. Daniela, která je jednou z ambasadorek a spolek dlouhodobě podporuje se svěřila, že jí se spolkem Alsa spojila úplná náhoda: „Viděla jsem zmínku o ALSE na Facebooku a říkala si, že o nemoci prakticky nic nevím. A že podobně na tom bude asi spousta dalších lidí. Tak jsem nabídla svoji pomoc. A přála si, aby při vší krutosti nemoci ALS, tato tři písmena nebyla dál lidem lhostejná.

Amyotrofická laterární skleróza – ALS, je nesmlouvavou a neléčitelnou nemocí, která postihuje svalový aparát člověka. Toto progresivní onemocnění vede k postupnému oslabení svalů, což má za následek ztrátu citu v prstech, potíže s mluvením, chůzí, a nakonec vyústí v úplné ochrnutí. Mozek pacientů ALS zůstává činný, avšak jejich tělo se stále více uzavírá do nefunkčnosti. Nejtragičtější, je rychlost, s níž tato ničivá nemoc postupuje. Právě proto je velmi důležitá podpora pacientů a také osvěta veřejnosti, které přichází právě od spolku Alsa. Spolek působí jako světlá naděje pro pacienty a jejich rodiny, kteří se potýkají s touto krutou diagnózou. Jeho posláním je poskytovat podporu, informace a materiální pomoc lidem postiženým ALS pro jejich důstojný život. „Hlavním cílem spolku Alsa je sdružovat pacienty s ALS i jejich blízké a poskytovat jim multidisciplinární péči a další služby, které jim pomohou s nemocí lépe bojovat. Dalším cílem je vybudovat zdravotnické zařízení pro tyto pacienty“, vysvětlila ředitelka organizace, Mgr. Eva Bezuchová.

Vrcholem večera byl emocionální duet Daniely a Ondřeje Brzobohatých, kteří zazpívali skladbu z muzikálu "Jesus Christ Superstar" s názvem "Psát od prvních řádků". Na pódiu se objevili i další známé osobnosti: Lucie Bílá, Petr Malásek, Kateřina a Peter Pechovi, Jan Bendíg Thom Artway, Annamária D´alemida, Martin Schreiner, Markéta Poulíčková, Monika Sommerová a Trio Inflagranti, které oblékla do elegantních šatů módní návrhářka Martina Pipkova Loudová.

Pro mladého zpěváka Jana Bendíga, kterému se poslední dobou velmi daří a koncerty vnímá jako nezapomenutelnou jízdu, to byla emotivní událost „Byl jsem osloven organizátory a udělalo mi opravdu velkou radost, že mohu být součástí tak krásné akce, která pomáhá. Věřím, že tímto koncertem jsme lidem problematiku kolem onemocnění ALS přiblížili a přesvědčili je k pomoci.“ Úžasná Lucie Bílá, která zakončila koncert hned dvěma skladbami, svěřila: “ Loni mi čas nevyšel, a tak jsem jen přispěla finančně, ale letos jsem moc ráda zapívala. Jsem přesvědčena, že když člověk udělá něco dobrého, pomůže tím i sobě. Ne nadarmo se říká, že lidé jsou andělé s jedním křídlem, až když se obejmou, mohou létat.“ Všichni společně podpořili dobrou věc a apelovali k veřejnosti, aby více vnímali tuto zákeřnou nemoc a přispěli pomoc.

Výjimečnou atmosféru benefičního koncertu dodala i přítomnost nemocných, kteří se pohybují na vozíčcích. Pro ně byl tento večer mimořádným zážitkem, neboť koncert byl věnován právě jim. Je velmi důležité vidět, jak mohou sdílet společně radost a inspiraci s ostatními a pocítit, že na to nejsou sami. Přítomnost známých osobností dodala události zvláštní lesk. Někteří z nich se dokonce nechali vyfotit pro charitativní kalendář, jehož tvorbu s ochotou zajišťuje společnost CEWE. Součástí koncertu byl také křest a podepisování kalendáře, a ani u toho nechybělo plno známých osobností české scény. „Spojit pacienty a známé osobnosti bylo dlouhé roky naším snem. Díky fotografovi Jakubovi Joachimovi se nám to konečně povedlo a fotky jsou nejen krásné, ale sálá z nich neuvěřitelně pohodová atmosféra. Setkání se známou osobností je pro nemocné ohromným zážitkem, na který se těší dlouho dopředu a dlouho poté na ten moment vzpomínají.“, dodala Mgr. Bezuchová.

A co bylo hlavním cílem benefičního koncertu? Podle Daniely Brzobohaté to je především apel pro aktivní pomoc: “Byli bychom moc rádi, kdyby se podařilo vybrat co nejvíc peněz. Vím, že spolek není jediný, kdo je potřebuje. Ale ALS je opravdu krutá nemoc a pacienti jsou neskuteční bojovníci. A když bude mít spolek víc peněz, bude třeba moci nakoupit víc rehabilitačních pomůcek a alespoň malinko pacientům život usnadní.“, apelovala Daniela. Zajímavou vložkou bylo promítání filmu oslavy 25 let manželství dvojice, přičemž je zřetelné, jak Alsa pomáhá v takovýchto životních etapách. Veřejnost má možnost podpořit pacienty zakoupením kalendáře a příspěvkem na transparentní účet: 5001495992 / 0300. Více informací naleznete na webové stránce www.zsalsa.cz.

Foto: Spolek Alsa

Výroba kalendáře: CEWE Color, a.s.

Fotogalerie
18727 18728 18729 18730

Další články z rubriky

Jožka Šmukař má brněnské veletrhy rád

Jožka Šmukař má brněnské veletrhy rád

 

Motorkáři podpoří Nedoklubko!  Harley-Davidson Praha pro Nedoklubko Challenge letos již po šesté

Motorkáři podpoří Nedoklubko! Harley-Davidson Praha pro Nedoklubko Challenge letos již po šesté

Psí den s Prahou 13 si vybudoval své nezastupitelné postavení

Psí den s Prahou 13 si vybudoval své nezastupitelné postavení

Chceme, aby bylo jasné, že náš Žár stále trvá, říká Karel Šůcha

Chceme, aby bylo jasné, že náš Žár stále trvá, říká Karel Šůcha

Petr Jákl byl přesvědčený, že thriller Land of Bad udrží pozornost diváka

Petr Jákl byl přesvědčený, že thriller Land of Bad udrží pozornost diváka

Na vlně audioknih