Magazín Elita

Hudební festival Musica Holešov přináší kvalitu, dramaturgickou rozmanitost i zvučná jména

Hudební festival Musica Holešov přináší kvalitu, dramaturgickou rozmanitost i zvučná jména

Ve čtvrtek 28. září proběhl ve velkém sále holešovského zámku nádherný koncert, který opět potvrdil kvalitu a dramaturgickou rozmanitost 14. ročníku festivalu Musica Holešov. Na programu podzimní řady byl hudební večer s názvem Uherské inspirace (Ligeti, Liszt a Brahms) v provedení Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín.

Koncert dirigoval Leoš Svárovský, který je jedním z nejvýraznějších představitelů současné dirigentské školy. Ve virtuózním a posluchačky velmi se v atraktivním Lisztově klavírním koncertu představila nositelka mnoha cen z mezinárodních soutěží a jedna z představitelek mladé nastupující generace Eliška Tkadlčíková.

Iniciátory hudebního festivalu Musica Holešov založeného před více než 14 lety jsou Zdeněk Novák a klavírista Karel Košárek. „Je to známka toho, že i mimo velká kulturní centra se mohou dít zajímavé věci,“ říká o úspěšném průběhu holešovského festivalu Karel Košárek.

Klavírista Karel Košárek je absolventem kroměřížské konzervatoře a HAMU, studoval také na Southern Methodist University v Dallasu, kde získal diplom Artist Certificate a titul Master in Music. Kromě významných vítězství a soutěžích čile spolupracuje s předními domácími i zahraničními orchestry.

Čtvero ročních dob v Buenos Aires je další festivalový večer, který proběhne v sala terreně holešovského zámku v neděli 15. října. Vystoupí Eben trio v čele s cellistou Jiří Bártou. Eben trio, které tvoří ještě Roman Patočka (housle) a Terezie Fialová (klavír), patří mezi špičkové soubory svého druhu v Česku i v zahraničí. Soubor nese ve svém názvu jméno významného českého skladatele druhé poloviny 20. století Petra Ebena a v Holešově zahraje jedinečný program, zahrnující i na koncertních pódiích velmi populární Čtvero ročních dob v Buenos Aires krále argentinského tanga Astora Piazzolly.

Koncert nazvaný Vivaldi Triumphans, který je na programu 29. října ve velkém sále holešovského zámku, bude duelem dvou českých umělců žijících v Paříži – mezzosopranistky Dagmar Šaškové a houslisty Josefa Žáka, kteří představí své pojetí Vivaldiho hudby. Posluchačům dokáží, že tento skladatel není jen autorem slavných Čtvero ročních dob, ale i mnoha dalších jedinečných skladeb, která i tři sta let od svého vzniku stále přinášejí posluchačům radost a krásu.

V pátek 17. listopadu uslyší holešovské publikum Písně střední Evropy a dvě mezinárodní hvězdy. Natalia Rubis a Kristian Adam patří k vyhledávaným evropských interpretům romantického i barokního repertoáru a českému i evropskému publiku jsou známí nejen z hostování s Collegiem 1704 nebo Les Arts Florissants Williama Christieho, ale také z mnoha špičkových operních produkcí v Itálii, Německu, Rakousku či Polsku. Umělecké spojení s klavíristou Karlem Košárkem nabídne hudebně velmi barevný hudební večer inspirovaný poetikou písní středoevropského regionu.

„Natalia nadchla holešovském publikum již minulý rok v áriích Mozarta a Verdiho krásou svého hlasu, ale též bezprostřední a emocionální hloubkou svého projevu,“ říká Karel Košárek. 

Celý 14. ročník Musica Holešov zakončí 3. prosince Adventní koncert – Chlapcův kouzelný roh. Hudební seskupení PhilHarmonia Octet tvoří čeští hráči na dechové nástroje, což dokládá i fakt že mnozí z nich působí ve významných zahraničních orchestrech. Sólistou večera bude vynikající barytonista Roman Hoza, který uvede písně ze slavného cyklu Gustava Mahlera Chlapcův kouzelný roh.

Pomyslnou tečkou za celým letošního ročníkem bude 15. prosince v zámecké sala terreně koncert jazzové legendy Martina Kratochvíla s americkým kytaristou Tonym Ackermanem. Trio doplní hráč na percuse Imram Musa Zangi. Vlastní invenční kompozice legendy českého jazz rocku Martina Kratochvíla a americkým jazzového virtuózního kytaristy Tonyho Ackermana jsou ideální fúzí hudebních vlivů klasické Evropy a bluesového dědictví Ameriky, to vše podporované etnickými percusemi íránského instrumentalisty Imrama Musa Zangiho. Koncert tria slibuje muzikantský zážitek, kde se mísí velký kus energie, jazzová improvizace a skvělá sehranost.

Robert Rohál

Foto z koncertu 27. září 2023: Robert Rohál

Fotogalerie
18558 18559 18560

Další články z rubriky

Náročná příprava na soustředění Muže roku. Na finále v Náchodě jsou pánové opravdu připravení

Náročná příprava na soustředění Muže roku. Na finále v Náchodě jsou pánové opravdu připravení

Písně s OK Bandem mám logicky pod kůží, říká Marcela Březinová

Písně s OK Bandem mám logicky pod kůží, říká Marcela Březinová

Divadlo Mír natáčí nový celovečerní film s názvem Srnky

Divadlo Mír natáčí nový celovečerní film s názvem Srnky

Bouřkový úplněk nabídne vhodný čas pro rituál splněných přání

Bouřkový úplněk nabídne vhodný čas pro rituál splněných přání

Berchtold zářil hvězdami, postaral se o to Orchestr Felixe Slováčka jr. se Štefanem Margitou

Berchtold zářil hvězdami, postaral se o to Orchestr Felixe Slováčka jr. se Štefanem Margitou