Magazín Elita

Koncept jedlých měst a originální produkce potravin ve velkých městech se opět představí v Holešovické tržnici

Koncept jedlých měst a originální produkce potravin ve velkých městech se opět představí v   Holešovické tržnici

S podzimem přichází další pokračování ze série oblíbených eventů přibližujících koncept jedlých měst a potravinové produkce ve městech – Pražská produkce v Holešovické tržnici, a to již tuto sobotu 16. 9. od 9.00 do 15.00 hodin. Marmelády s nejprestižnějším oceněním, výborný Cider, domácí netradiční kimchi, raw čokolády a dezerty, chilli oleje, microgreens a další lokálně vznikající lahůdky najdete na sobotních trzích Pražská produkce: trh se vším, co roste, klíčí a vzniká v Praze.

Co všechno se dá vypěstovat, sklidit a vyrobit přímo v metropoli a lze být potravinově soběstačný ve velkých městech? Seznámit se můžete nejen s tím, jak si třeba vypěstovat na balkoně či ve sdílené zahradě ve vnitrobloku brambory a rajčata, ale dozvědět se také řadu zajímavostí z oblasti udržitelných zdrojů a potravinové soběstačnosti bez zemědělské půdy. Chybět nebude ani hudba a samozřejmě dobré jídlo. Akce proběhne u Haly 22, kde mohou denně od pondělí do soboty zákazníci nakupovat potraviny zejména od lokálních farmářů.  

Součástí akce bude i edukační část, diskuse a přednášky související s příležitostmi pro potravinovou produkci, které si současný městský život stále zachovává a v některých ohledech i významně rozvíjí.

„Pražská produkce si velmi rychle našla své pravidelné místo u našich návštěvníků a pokud jsme akci dosud brali spíše jako průzkum toho, do jaké míry může být Praha potravinově soběstačná, nyní už víme, že právě takto zaměřené akce má určitě smysl. Na jedné straně představujeme pěstitele, kteří hospodaří přímo na území Prahy, na druhé možnosti, jak pěstovat bez zemědělské půdy třeba v hydroponických a vertikálních farmách na střechách, v komunitních zahradách, ve vnitroblocích nebo na balkonech. A právě propojení ochutnávek, nákupů, edukace a zábavy se ukázalo jako velmi efektivní koncept,“ doplňuje Michal Tošovský, programový ředitel Holešovické tržnice.   

Na koho a co se můžete těšit?

Včelařství Najman nabídne šest druhů medu z vlastní produkce a chybět nebude ani ukázka proskleného úlu se včelami a přednáškou. True Shiitake představí přírodní metodu pěstování shiitake z padlých stromů, kterou využívají farmáři jen na několika místech na světě – jedním z míst je i farma sídlící kousek za Prahou. Ochutnat budete moci lahodnou chuť umami zrozené z přírody, která byla získána z českých dubových stromů.

Cidrerie Kliment nabídne čtyři druhy cidrů Kliment, čtyři druhy cidrů ochucených ovocnou limonádou ve spolupráci s Bacilli (natural, pomeranč, malina, zázvor) a několik druhů nealko limonád Bacilli. Missue Raw Soul uspokojí milovníky raw a vegan dobrot a nabídnou různé druhy čokolád z velmi vzácných kakaových bobů, raw vegan dezerty, ale i raw vegan probiotické jogurty, raw vegan chleby a nakládaný hermelín.

Baues chilli oil si budete moci zakoupit delikátní chilli oleje a další chilli výrobky, Linda MarmeLinda pak řízné chutě zkrotí sladkou marmeládovou náloží – samozřejmě z domácí produkce. A pokud by ostré jazyky nebyly uspokojeny, Fermentit dodají luxusní kimchi.

 

Praguegreens přiblíží všem zájemcům zasvěcené informace o tom, co a jak lze pěstovat ve velkých městech a vysvětlí, proč je možné žít i ve velkoměstech minimálně částečně soběstačně. Na akci nabídnou microgreens ve vaničkách, semínka a žížalí kompost.

Jádrem akce bude venkovní trh, který rozšíří sobotní prodej v Hale 22; návštěvníci se na něm budou moci potkat a pohovořit s výrobci a pěstiteli a nakoupit třeba zeleninu vypěstovanou v Praze.

Food truck zóna – pro hlad i žízeň, pro masaře i vegetariány

Aby dobrého jídla nebylo v Holešovické tržnici málo, vedle Haly 22 byla nově zahájena sezona ve food truck zóně, kde se můžete zastavit nejen na oběd, ale i pozdní svačinu nebo večerní drink a něco dobrého k zakousnutí. La Paletta nabízí vynikající slané i sladké špaldové palačinky, dnes už pražská klasika Banh-mi-ba vám naservírují jejich vyhlášené bagety a asijský street food, PŘÍVYES vás uspokojí kvalitním trhaným hovězím masem nebo quesadillou, zatím co Truck bar vás zahřeje či ochladí širokou nabídkou drinků a lahodného piva. Skvělé burgery má pak ve svém repertoáru Food truck Pavlo´s.

Více najdete na www.holesovickatrznice.cz a sledujte naše sociální sítě o aktuálním dění v Tržnici, aby vám neunikla žádná lahodná akce.

Vstupné na akci je zdarma.

Fotogalerie
18472 18473 18474

Další články z rubriky

Průzkum člověka jako vnímajícího subjektu, to je výstava Alžběty Josefy a Aleny Kotzmannové

Průzkum člověka jako vnímajícího subjektu, to je výstava Alžběty Josefy a Aleny Kotzmannové

Tradiční Francouzský trh se vrací na pražskou Kampu

Tradiční Francouzský trh se vrací na pražskou Kampu

Nové limity pro audit mohou změnit podnikatelský trh

Nové limity pro audit mohou změnit podnikatelský trh

Onboarding nového zaměstnance z hlediska kybernetické bezpečnosti

Onboarding nového zaměstnance z hlediska kybernetické bezpečnosti

Sovětští okupanti znetvořili krajinu u Milovic. Ochránci přírody jí ve spolupráci s vědci vracejí původní krásu

Sovětští okupanti znetvořili krajinu u Milovic. Ochránci přírody jí ve spolupráci s vědci vracejí původní krásu