Magazín Elita

Třebíč – město s unikátními památkami, whisky zrající v židovské čtvrti a krásnou krajinou

Třebíč – město s unikátními památkami, whisky zrající v židovské čtvrti a krásnou krajinou

Malebné město uprostřed podhůří Českomoravské vrchoviny, ve kterém studoval Vítězslav Nezval a vyrůstal  Antonín Kalina a místo s bohatou historií – to je Třebíč. Přijeďte se podívat na jedinečné památky, které letos slaví 20. výročí zapsání na seznam UNESCO a ochutnejte přitom legendární limonádu ZON, českou whisky TREBITSH, nebo košer víno a dobrot podle tradičních receptů v unikátní židovské čtvrti. Díky své poloze je navíc skvělým výchozím místem pro turistické i cyklistické výlety.

Za památkami UNESCO, židovskými lahůdkami a třebíčskou whisky

Počátky města jsou spjaty s významným benediktinským klášterem, založeným moravskými přemyslovskými knížaty roku 1101. V první polovině 13. století byl přestavěn dřevěný areál do podoby kamenného kostela, který se od poloviny 18. století nazývá Bazilika sv. Prokopa. Dnes patří trojlodní románsko-gotická bazilika mezi skvosty středověkého stavitelství a pro svou jedinečnou architekturu se dostala až na prestižní seznam UNESCO. Už někdy v době přestavby kláštera sem začali přicházet první Židé, kteří se usazovali na levém břehu řeky Jihlavy, kde během staletí vytvořili silnou židovskou komunitu, která se stala neodmyslitelnou součástí města. Tak jako ve zbytku Evropy, i zde ale krutě zasáhla 2. světová válka, po které pár přeživších nedokázal židovskou obec znovu obnovit. Zůstala tu ale výjimečně zachovalá židovská čtvrť, která je z urbanistického i historického hlediska evropským unikátem. Díky tomu je stejně jako bazilika zapsána na seznamu UNESCO. Najdete tu více než stovku dochovaných domů, radnici, chudobinec, školu, nebo dvě synagogy. Součástí je také zachovalý Židovský hřbitov s přibližně 3 000 náhrobky a zachovalou obřadní síní. Nevynechejte také Pamětní síň Antonína Kaliny třebíčského rodáka, který za 2. světové války zachránil více než 900 židovských dětí. Kromě jeho života a hrdinských činů je v síni také Expozice Děti Antonína Kaliny, která přibližuje sedm ze zachráněných chlapců, kteří se stali později významnými světovými osobnostmi.

Kromě expozic najdete v historických budovách stylový whisky bar, kde můžete ochutnat všechny druhy místní whisky TREBITSCH, Kavárnu Vrátka s bramborovými pekáči, židovským cukrovím a domácím žitným chlebem, nebo košer víno v Kavárně u Židovské brány. Pokud byste tu chtěli strávit víc dní, můžete se přímo v židovském centru ubytovat v hotelu Joseph, kulturní památce z roku 1699. Pro své hosty nabízí mimo jiné židovskou rituální lázeň  - mikve ze 17. století. Čtvrť si můžete projít sami, nebo využít některý ze dvou oficiálních prohlídkových okruhů, které je potřeba si objednat předem. Pokud s sebou máte děti, vyrazte s nimi na Naučnou stezku Po stopách opatů a rabínů. Provede vás po těch nejcennějších památkách a po cestě sbíráte razítka, za která mohou děti na konci dostat odměnu. Ještě interaktivnější možnost nabízí hra Skryté příběhy s názvem Třebíčský Machzor. Stačí si jen stáhnout aplikaci a můžete vyrazit na cestu s malým Isaacem, který pátrá spolu s rabínem po ztracených židovských modlitebních knížkách zvaných machzor. Na trase dlouhé 2,5 km vás čeká 9 zastávek na těch nejzajímavějších místech, kde musíte vyřešit úkol či rébus. Stavte se také na Karlově náměstí, které se svou rozlohou řadí mezi největší v České republice a po kterém vás od letošního roku provede nová prohlídková trasa.

Do okolí za krásnými výhledy

Jižně od Třebíče se tyčí na vrcholu Pekelného kopce 26 metrů vysoká rozhledna, která nabízí krásný výhled na celé město i okolní krajinu. Symbolicky navazuje na historii Třebíče, protože její půdorys kombinovaný ze dvou čtverců připomíná Davidovu hvězdu. Přímo z centra města si sem můžete udělat příjemnou sedmikilometrovou procházku. Cyklotrasa č. 401 vás dovede až k začátku Stezky na Pekelný kopec, na které na vás čekají odpočívadla a informační cedule. Zpátky do města můžete vyrazit tou samou cestou, nebo se vydat po zelené, po které dojdete ještě k Vodojemu Kostelíček na Strážné hoře. Vodárenská věž sloužila jako zásobárna vody pro město, postupně ale přestala její kapacita stačit. V současné době slouží vodojem jako expozice vývoje třebíčského vodárenství a v bývalé nádrži na vodu je projekční místnost. Vyhlídková plošina, která se nachází 20 metrů nad zemí, nabízí jedinečný výhled na město. Krásné výhledy najdete také na Městské věži při kostele sv. Martina nebo na starém Větrném mlýnu, který sloužil k mletí třísla a dnes je v něm několik zajímavých expozic. Pokud plánujete v Třebíči strávit delší dobu a chcete některý den vyrazit opravdu jen do přírody, vydejte se do údolí řeky Rokytné, které vás okouzlí nedotčenou přírodou a na jaře stovky rozkvetlých sněženek nebo medvědí česnek. Po jejím břehu můžete ujít až 56 km po značené turistické trase.

Pokud jezdíte raději na kole, vyrazte přímo z Karlova náměstí na 30 km dlouhý výlet, který vás zavede k nejvýše položeným vinicím na Moravě. Po cyklostezce č. 401 dojedete přes Pekelný kopec až do vinařské obce Kojetice na Moravě, kde se po žluté značce dostanete k zámku Sádek a ke stejnojmennému vinařství. Navštivte vinné sklepy, kde můžete ochutnat místní víno, nebo si projděte naučnou stezku. Po občerstvení a prohlídce se vydejte zpět do Třebíče přes Mastník, Stařeč a Kracovice. Na kole se také pohodlně dostanete do nedalekých Jaroměřic nad Rokytnou. Tady si nenechte ujít barokní dominantu města – zámek přezdívaný „moravské Versailles“ s chrámem Sv. Markéty. Za dobrým jídlem a pivem vyrazte do Dalešického pivovaru známého z filmu Postřižiny. V rámci tří prohlídkových okruhů si můžete navíc projít jak historickou, tak novou část pivovaru, dozvědět se víc o moderní i parostrojní výrobě piva a navštívit muzeum pivovarnictví.

Zábava za každého počasí

Nevyšlo vám počasí? Pak si zajděte do Aquaparu Laguna – nejmodernějšího areálu vodní zábavy na Vysočině. Kromě velkého kondičního bazénu a moderní wellness zóny s několika typy saun se těšte na mnoho atrakcí, jako divokou řeku, podmořskou jeskyni s akváriem, nebo třetí nejdelší tobogán v republice.  Všechny děti se klidně celý den zabaví v rodinném parku Labyrint, který se skrývá ve zrekonstruované zámecké sýpce. Ve čtyřech patrech najdete nafukovací atrakce, bodyzorbing, multifunkční hřiště a mnoho dalšího. Přímo v židovské čtvrti najdete Mozkohernu – jedinou posilovnu pro mozek v České republice. Nikde jinde nemajítolik neurotechnologií a mozkohraček na jednom místě. Přijďte si vyzkoušet dát gól myšlenkou, nebo silou své koncentrace ovládat létající míček.

Více tipů na výlety na: https://www.vysocina.eu/

Fotogalerie
18102 18103 18104

Další články z rubriky

Dětem vstup zakázán! Objevte destinace s nejlepšími hotely pro dospělé

Dětem vstup zakázán! Objevte destinace s nejlepšími hotely pro dospělé

Sladké srdce pro vaši lásku najdete ve známém pekařství

Sladké srdce pro vaši lásku najdete ve známém pekařství

S valentýnskou nabídkou se do hotelu Mandarin Oriental zamilujete

S valentýnskou nabídkou se do hotelu Mandarin Oriental zamilujete

Kdo by si nepřál strávit svatého Valentýna v lázních

Kdo by si nepřál strávit svatého Valentýna v lázních

Pro produktivní dny plné harmonie potřebujete kávu s adaptogeny

Pro produktivní dny plné harmonie potřebujete kávu s adaptogeny

MOTOSALON 2024