Magazín Elita

Letošní Blues Alive přivítá americké legendy G. Love & Special Sauce a Roberta Finleyho

Letošní Blues Alive přivítá americké legendy G. Love & Special Sauce a Roberta Finleyho

Festival Blues Alive, který proběhne od 16. do 18. listopadu v Šumperku již po sedmadvacáté, přidává k dosud oznámeným účinkujícím jako Tommy Castro, Alvin Youngblood Hart nebo Bernard Allison další velká světová nejen bluesová jména i doprovodné programy.

Do Šumperka přijede po dvaceti sedmi letech od prvního tuzemského koncertu americká legenda blues, funku a hip hopu G. Love & Special Sauce. „Na jejich první vystoupení v Praze mnozí z nás vzpomínají bezmála se slzou v oku. Šlo o doposud jedinou příležitost se naživo s celým dokonale šlapajícím trojčlenným strojem setkat. V průběhu času formace přidávala do svého stylu další příměsi - rockovou, psychedelickou, folkovější či naopak funkovější, jazzovou i soulovou. Základ, se kterým před skoro třemi dekádami ukázali, že se blues dá dělat jinak, je ale v jejich hudbě pořád,” vysvětluje dramaturg Blues Alive Ondřej Bezr.

V Šumperku vystoupí také americký bluesový zpěvák Robert Finley, kterého objevil frontman The Black Keys Dan Auerbach. V jeho produkci vznikla dvě alba, která Finleyho v jeho šedesáti letech okamžitě zařadila do první ligy současné bluesové scény. Stylově je díky nevšednímu Auerbachovu citu propojila s Finleyho venkovskými kořeny a desky nesou výrazné autobiografické prvky. „Robert v mládí se svojí rodinou tvrdě pracoval na farmě,“ říká Auerbach. „Zpíval v kostele. Sám se naučil hrát na kytaru. Když sloužil v Německu v armádě, byl opravářem vrtulníků a cestoval po Evropě s vojenskou kapelou. Na ulicích zpíval gospel a blues. Vychoval rodinu a jeho děti ho milují. A mezitím vyvinul jeden z nejunikátnějších, nejmocnějších a nejpoetičtějších stylů, jaké jsem kdy slyšel,“ dodává Auerbach. Robert Finley přijede na festival na vrcholu kariéry s čerstvě vydanou antologií Tell Everybody! (21st Century Juke Joint Blues From Easy Eye Sound) produkovanou Danem Auerbachem dokumentující současné blues, kde zpívá titulní skladbu za doprovodu hvězd jako jsou Kenny Brown (kytara), Eric Deaton (basa) a Kinney Kimbrough (bicí).

Kytarista, zpěvák a producent Honza Ponocný připravuje exkluzivně pro Blues Alive hudební oslavu osmdesátých narozenin dvou gigantů světového rocku a blues, frontmanů kapely Rolling Stones Micka Jaggera a Keithe Richardse. „V rámci sobotního odpoledního koncertu jejich tvorbu, s důrazem na skladby z jejich sólových drah, ale pochopitelně doplněné i ochutnávkami stounovských písniček, zahraje skutečná all stars sestava české hudební scény. Speciálním hostem koncertu pak bude americká zpěvačka Mikey Ariel,” líčí Ondřej Bezr.

Vůbec poprvé do Evropy a tedy i do Šumperka zavítá originální projekt Memphissippi Sounds Camerona Kimbrougha (vnuka legendárního Juniora Kimbrougha) a harmonikáře Damiona “Yella P” Pearsona. „Půjde o naprosto unikátní možnost setkat se s něčím zcela novým a přitom hluboko zapuštěným do těch nejdřevnějších mississipských kořenů. Memphissippi Sounds přijedou se svou originální muzikou vůbec poprvé do Evropy - a my budeme u toho,” láká Ondřej Bezr.

K dalším nově potvrzeným jménům patří baskytaristka Danielle Nicole, aktuální držitelka Blues Music Award v kategorii Instrumentalista roku, nebo první belgická kapela v historii Blues Alive Boogie Beasts. „Ta přiveze něco, na co budeme patrně dlouho vzpomínat. Špinavé rytmy, hypnotizující slide kytara, ječící foukací harmonika, hrubozrnně zkreslené zvuky,” dodává Ondřej Bezr. Zahraje také sedmičlenná polská formace Dark Leaves, držitelé Ceny publika z letošního Blues Aperitivu, dále britský písničkář James Harries, pražské power trio Cold Licks s frontmanem Jonášem Ledeckým, kytarista Honza Ponocný s „one man band” projektem Cirkus Ponorka, písničkář Jakub Noha s kytaristou Petrem Bublákem, jedna z nejvýraznějších a také nejenergičtějších současných písničkářek Jana Štromská, kytarista a občasný zpěvák Jan Martinek, který letos slaví sedmdesáté narozeniny, kvarteto Readymade Backsliders a The Bladderstones, kteří na letošním Blues Alive oslaví deset let své existence.

Tradiční součástí festivalu jsou i výstavy. Tentokrát představí svoje fotografie legendárních bluesových hudebníků ve výstavní síni Vlastivědného muzea Šumperk finský autor Pertti Nurmi, který se bluesové tematice věnuje již od počátku 70. let a za svoji tvorbu obdržel prestižní cenu Keeping the Blues Alive. V červenci a srpnu mohou návštěvníci Šumperka v Klášterním kostele zhlédnout výstavu Kořeny blues, která vznikla ve spolupráci s Kongresovou knihovnou ve Washingtonu a bluesovým archivem na University of Mississippi v Oxfordu.

Blues Alive Tour proběhne i letos od 11. do 19. listopadu. V osmi městech mimo Šumperk na něm vystoupí američtí Memphissippi Sounds společně s Janem Ficem. Turné se zastaví v Benešově, Praze, Veselí nad Moravou, Olomouci, Mikulově, Valašském Meziříčí, Bystrém v Orlických horách a v Javorníku.

Návštěvníci letošního Blues Alive se mohou také těšit na organizační novinky: „Rozvineme loni zavedený model dvou střídajících se pódií. Povýšíme Jam Stage na plnohodnotnou festivalovou scénu, na které budou vystupovat i výrazní zahraniční interpreti,” přibližuje další z organizátorů Štěpán Suchochleb.

Třídenní vstupenky na Blues Alive 2023 v ceně 2 500 Kč prodává exkluzivně síť GoOut a jsou dostání na stránkách https://www.bluesalive.cz/vstupenky. Vstupenky na jednotlivé festivalové dny v ceně 1 600 Kč budou ve velmi omezené míře v prodeji od 1. září 2023 v předprodeji Domu kultury Šumperk.

Více informací na www.bluesalive.cz.

Fotogalerie
17873 17874

Další články z rubriky

Helenina taneční kolekce má šťávu, správné vibrace a odpich

Helenina taneční kolekce má šťávu, správné vibrace a odpich

Cirk La Putyka rozjíždí rozvážkovou službu novocirkusového představení

Cirk La Putyka rozjíždí rozvážkovou službu novocirkusového představení

Olmo Omerzu natáčí film Nevděčné bytosti

Olmo Omerzu natáčí film Nevděčné bytosti

Galerie v Kojetíně zve na fotografickou výstavu Slavní, známí i neznámí

Galerie v Kojetíně zve na fotografickou výstavu Slavní, známí i neznámí

Ostravské Divadlo Mír míří do Prahy, v prodeji jsou poslední vstupenky

Ostravské Divadlo Mír míří do Prahy, v prodeji jsou poslední vstupenky