Magazín Elita

Ne stížnosti, ale nápady na zlepšení. Whistleblowingové řešení přináší firmám nečekané podněty

Ne stížnosti, ale nápady na zlepšení. Whistleblowingové řešení přináší firmám nečekané podněty

Zákon o ochraně oznamovatelů dnes prošel Senátem a čeká na podpis prezidenta. Podle Jana Slámy z platformy NNTB, jejíž whistleblowingové řešení v České republice využívá přes 500 firem, se podněty od zaměstnanců překvapivě nejčastěji týkají nápadů na zlepšení a zpětné vazby.

Transpozice evropské směrnice, která zajišťuje bezpečné zacházení tzv. whistleblowerům neboli lidem, kteří ve firmách a institucích upozorní na nekalé jednání, dnes prošla Senátem, čeká na podpis prezidenta a v platnost vejde zřejmě 1. srpna. Firmám nad 250 zaměstnanců a následně i těm s 50 a více zaměstnanci tak vznikne povinnost zavést whistleblowingový systém umožňující bezpečné oznamování nekalostí.

Oznámení se podle zákona mohou týkat zejména trestných činů a závažnějších přestupků. Firmy, které už nějakou formu ochrany whistleblowerů zavedly, však zaznamenaly primárně jiný rozměr. V České republice totiž lidé anonymizovaný a bezpečný systém používají nejčastěji jako kanál pro nápady na zlepšení, zpětnou vazbu směrem k vedení a také jako prostor pro dotazy.

„V České republice naše řešení využívá více než 500 firem. Systém je samozřejmě zašifrovaný a nemáme přístup ke konkrétním oznámením. Máme ale od klientů informace o kategoriích, do kterých jednotlivá oznámení spadají,” vysvětluje Jan Sláma z platformy NNTB (Nenech to být). Ta vznikla před 6 lety jako nástroj pro snadné a bezpečné odhalování šikany na školách. Postupně svou specializaci rozšířila také na firmy, u kterých funguje jako nástroj pro HR i compliance neboli dodržování pravidel, zejména firemních etických kodexů. A hlavně jako jednoduchý a funkční whistleblowingový kanál, který funguje v souladu se Zákonem o ochraně oznamovatelů, GDPR i evropskými směrnicemi a normami.

V České republice se více než třetina podnětů týká nápadů a zpětné vazby, následuje kategorie Šikana a sexuální obtěžování, která tvoří necelou třetinu oznámení, a zbylých 8 kategorií dává v součtu dohromady poslední třetinu podnětů.

Přehled typů podnětů podle množství výskytu v ČR podle dat NNTB:

  1. Nápady, pochvaly, otázky
  2. Šikana a sexuální obtěžování
  3. Firemní kultura, kolektiv
  4. Krádeže a korupce
  5. Psychika, vyhoření
  6. Diskriminace
  7. Bezpečnost
  8. Zákoník práce
  9. Životní prostředí
  10. GDPR

NNTB nabízí snadný systém, který umožňuje oznamovatelům informovat zaměstnavatele o nesrovnalostech uvnitř firmy, a přitom zůstat v bezpečí. Platforma funguje jako jednoduché desktopové rozhraní, mobilní aplikace nebo automatizovaná telefonní linka. „NNTB jsme vyvíjeli tak, aby jej mohly používat prvňáci i pedagogové, jednoduchost a bezpečnost jsou od začátku naše priority,” uvádí David Špunar, spoluzakladatel projektu a produktový manažer.

„Jako hlavní benefit zavedení whistleblowingové platformy nevnímám splnění zákonné povinnosti, ale jeho nadstavbu, a to jasné sdělení, že jste eticky smýšlející organizace, která má zájem na řešení případných nekalostí a která je otevřená pro zpětnou vazbu a nápady na zlepšení,” uzavírá Jan Sláma z NNTB.


Další články z rubriky

Dejme vodě šanci: Do Mezinárodního dne úklidu pobřeží se zapojí i Waterdrop

Dejme vodě šanci: Do Mezinárodního dne úklidu pobřeží se zapojí i Waterdrop

Co vše dělají zaměstnavatelé v ČR pro udržení svých zaměstnanců

Co vše dělají zaměstnavatelé v ČR pro udržení svých zaměstnanců

Dobročinné PENNY běhy přinesly přes 800 tisíc korun. Výtěžek putuje na pomoc seniorům

Dobročinné PENNY běhy přinesly přes 800 tisíc korun. Výtěžek putuje na pomoc seniorům

Zjistěte si kolik lidí stejného jména a příjmení žije v České republice

Tradiční festival Den hrdinů letos poprvé v Praze  představí humanitární základnu Na Výstavišti!

Tradiční festival Den hrdinů letos poprvé v Praze představí humanitární základnu Na Výstavišti!