Magazín Elita

Na kole po stopách Viléma z Pernštejna

Na kole po stopách Viléma z Pernštejna

Vilém z Pernštejna je jednou z nejvýznamnějších osobností pardubického regionu. Za jeho panování zažilo Pardubicko největší rozkvět. Nebýt jeho, mnoho míst by nevypadalo tak jako dnes: centrum města Pardubice a pardubický zámek, hrad Kunětická hora, bohdanečské rybníky a rybniční krajina, zámeček v Semíně i hřebčín Kladruby nad Labem. Pane Viléme, děkujeme! Projeďte se po místech, která jsou úzce spojená s touto významnou osobnosti. I přesto, že je trasa poměrně dlouhá, vede labskou rovinou a vám se pojede jedna báseň. Zpět do Pardubic můžete dojet buď vlakem z Řečan nad Labem a nebo na kole po Labské trase č. 2.

Z Pardubic na Kunětickou horu

Na kola nasednete ve městě perníku, v Pardubicích v historickém centru města, kde doporučujeme navštívit především ojedinělé expozice Východočeského muzea na Zámku v Pardubicích. Pokračovat budete pod Kunětickou horou, na které se tyčí krásný hrad, na který doporučujeme odbočit, bude to v podstatě jediné větší převýšení na trase. Hrad Kunětická hora, který je zříceninou hradu z patnáctého století a tvoří dominantu Polabí. Zřícenina je chráněna jako kulturní památka a v roce 2001 byla zapsána na seznam národních kulturních památek ČR.  Zastavit se můžete také v Ranči pod Kuňkou, který nabízí i projížďky na koních či ponících. V areálu má domov i spousta dalších zvířátek.

Osvěžení v Písnících

Pokračovat pak budeme směr Čeperka a Stéblová. V parném létě se po cestě můžete osvěžit v místních  písnících. Dále cesta vede směr Lázně Bohdaneč. Architektura města je významně poznamenána myšlenkami Josefa Gočára, snad nejnadanějšího a nejproduktivnějšího architekta 1. pol. 20. st. Lázně Bohdaneč jsou střediskem rybničního hospodářství. Město v r. 1963 získalo statut lázeňského místa.

Do Lázní Bohdaneč

 Pokračovat budete kolem Bohdanečského rybníku a Rybníku Matka, které spadají do národní přírodní rezervace. Toto území představuje komplex vodních a mokřadních biotopů vytvořených kolem jednoho z největších existujících rybníků bývalé pernštejnské soustavy. Zahrnuje slatinné louky, lesy, křoviny a rozsáhlé rákosiny s hnízdištěm bahenního a vodního ptactva. Je i důležitou zastávku tažných ptáků a s několika dalšími rybníky patří k chráněným ornitologickým stanovištím. Nachází se zde mnoho chráněných druhů rostlin a živočichů.

Jeden z nejstarších hřebčínů na světě

Cyklotrasa končí v Národním hřebčínu Kladruby nad Labem, který je jedním z nejstarších hřebčínů na světě a je zároveň domovem nejstaršího původního českého plemene koní – koně starokladrubského, jehož kmenové stádo v bílé barvě je od roku 2002 národní kulturní památkou. Chov starokladrubských koní zde začal již ve 16. století a více než tři sta let byl císařským dvorním hřebčínem, který zajišťoval koně pro císařský a královský dvůr v Praze a ve Vídni. Starokladrubští bělouši byli využívání pro ceremoniální účely panovnického dvora a jsou pravděpodobně jediným plemenem na světě, které bylo vyšlechtěno speciálně pro tažení kočárů císařů a králů. Na královských dvorech zůstali starokladrubští koně dodnes, vidět je můžete při slavnostech na Pražském hradě, ale využívá je i jízdní policie v Pardubicích, Ostravě a Praze. V Kladrubech nad Labem můžete obdivovat krásu a eleganci 250 běloušů, kteří jsou zde ustájeni. Celá trasa měří 49 kilometrů, ale kromě výjezdu na Kunětickou horu vás na ní nečeká žádný kopec, jedná se o pohodovou trasu vhodnou i pro sváteční cyklisty.

NÁŠ TIP

Cyklopecky sbírejte razítka a vyhrajte zajímavé ceny

Zapojte se do letní soutěže a sbírejte razítka na cyklotrasách, díky nim můžete vyhrát zajímavé ceny. Více tipů na cyklopecky.info

Fotogalerie
17754 17755 17756 17757

Další články z rubriky

Střechy Křižíkových pavilonů Na Výstavišti se proměnily v zelené pobytové terasy pro relax, zábavu i akce

Střechy Křižíkových pavilonů Na Výstavišti se proměnily v zelené pobytové terasy pro relax, zábavu i akce

V Mandarin Oriental, Prague je postaráno o všechny

V Mandarin Oriental, Prague je postaráno o všechny

Enoturistika: Rozmanité zážitky z vinařské turistiky ve Valpolicelle

Enoturistika: Rozmanité zážitky z vinařské turistiky ve Valpolicelle

Mandarin Oriental, Prague vzdává čest českému kulinářskému dědictví

Mandarin Oriental, Prague vzdává čest českému kulinářskému dědictví

Klub českých turistů pořádá Mezinárodní setkání na Stezce Českem

Klub českých turistů pořádá Mezinárodní setkání na Stezce Českem