Magazín Elita

Přijímací řízení na SŠ: školy praskají ve švech. Druhé kolo vypíše minimum škol

Přijímací řízení na SŠ: školy praskají ve švech. Druhé kolo vypíše minimum škol

Na střední školy míří jeden z nejsilnějších ročníků posledních let. Základní školy letos opustí o 107 tisíc deváťáků. Tisíce dětí se na vysněnou školu letos nedostanou.

Po podání přihlášek do prvního kola přijímacího řízení je jasné, že školy nebudou moci přijmout zdaleka všechny uchazeče. Jedna z největších středních odborných škol v Česku musí odmítnout přes 620 uchazečů. Druhé kolo vypisovat, podobně asi jako většina zejména pražských škol, nebude. „V rámci prvního kola přijímacího řízení pro školní rok 2023/2024 můžeme do všech našich 37 učebních a maturitních oborů vzdělání přijmout celkem 583 uchazečů. V prvním kole přijímacího řízení bylo naší škole doručeno celkem 1 211 přihlášek ke studiu. Prakticky ve všech oborech máme více přihlášek, než kolik můžeme přijmout uchazečů, v některých oborech je těch přihlášek i několikanásobně více. Letos budeme muset vydat rozhodnutí o nepřijetí pro více než 620 uchazečů o studium,“ řekl Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov (SOŠJ).

Už dávno neplatí, že „učňák“ je jistota pro ty, kteří neuspěli v prvním kole. Střední odborné školy hlásí výrazný převis uchazečů, než kolik jim kapacita školy dovolí přijmout. „U maturitních oborů jsme zaznamenali největší zájem o obor Ekonomika a podnikání se zaměřením na Management ve sportu. Do tohoto oboru můžeme přijmout maximálně 90 uchazečů, ale v prvním kole přijímacího řízení se nám sešlo 209 přihlášek. Na studijní maturitní obor Zahradnictví, kam můžeme přijmout maximálně 20 uchazečů, nám dorazil dvojnásobek přihlášek. Z učebních oborů je pak největší zájem o obor Truhlář, kam můžeme přijmout maximálně 45 uchazečů, přihlášek dorazilo 153. Na učební obor Instalatér s kapacitou maximálně 45 uchazečů se nám sešlo 110 přihlášek. Na učební obor Zahradník můžeme přijmout maximálně 30 žáků, přihlásil se ale trojnásobek uchazečů. Pozoruhodný je také obor Kamnář, o který byl v minulých letech minimální zájem, letos se přihlásilo 13 uchazečů, přijmout můžeme jen tři. Stejně obtížná je pro uchazeče i situace u oborů nástavbového studia určeného pro absolventy učebních oborů, kteří si chtějí doplnit maturitní zkoušku. Například na nástavbový studijní obor Podnikání můžeme přijmout maximálně 20 uchazečů, v prvním kole přijímacího řízení se nám sešlo 88 přihlášek,“ uvedl Miloslav Janeček.

Kapacitní problémy hlásí zejména pražské školy. Většina z nich druhé kolo nevypíše. „Vzhledem ke zkušenostem z minulého roku, současnému rekordnímu počtu absolventů základních škol a poptávce po středních odborných školách je téměř jisté, že další kolo přijímacího řízení vyhlašovat nebudeme. Co se týká středních škol v rámci regionálního školství na území Prahy, je situace téměř na všech středních školách velmi obdobná - významný převis přihlášek vůči počtu přijímaných uchazečů. Podíl na tom má nejen demograficky rekordní počet absolventů základních škol v tomto roce, ale také skutečnost, že nemalá část žáků ze Středočeského kraje má zájem navštěvovat střední školy v hlavním městě,“ vysvětlil Miloslav Janeček.

Řada uchazečů bude muset slevit ze svých požadavků nebo se vzdát vysněného oboru. „Rada je jediná, hledat zbylá volná místa na středních školách, a to třeba i ve větší dojezdové vzdálenosti nebo i za cenu akceptace jiného oboru vzdělání, než který si uchazeč původně vybral. Pomoci mohou také školské odbory jednotlivých krajských úřadů, které mají přehled o volných místech a kapacitách na středních školách ve svém regionu,“ poradil Miloslav Janeček.


Další články z rubriky

Náklady na brýle musí uhradit zaměstnavatel.  Rozhodnul Soudní dvůr EU

Náklady na brýle musí uhradit zaměstnavatel. Rozhodnul Soudní dvůr EU

Čapkův památník slaví šedesátiny. Zve na výstavu, poprvé představí rukopisy a uvede nový dokumentární film

Čapkův památník slaví šedesátiny. Zve na výstavu, poprvé představí rukopisy a uvede nový dokumentární film

BIOCULTUS – jediná, skutečně udržitelná kompostovací toaleta pro veřejný prostor

BIOCULTUS – jediná, skutečně udržitelná kompostovací toaleta pro veřejný prostor

Jak vybrat správnou metodu výuky jazyků? Než spoléhat na jedinou je lepší přístupy kombinovat

Jak vybrat správnou metodu výuky jazyků? Než spoléhat na jedinou je lepší přístupy kombinovat

Koncept jedlých měst a originální produkce potravin ve velkých městech se opět představí v   Holešovické tržnici

Koncept jedlých měst a originální produkce potravin ve velkých městech se opět představí v Holešovické tržnici

KONFERENCE, NA KTERÉ BYSTE NEMĚLI CHYBĚT