Magazín Elita

Ilustrovaný kalendář Hotely s příběhem 2023

Ilustrovaný kalendář Hotely s příběhem 2023

Poznejte kouzlo míst spjatých s osobnostmi, jež významně ovlivnily svůj kraj a zapsaly se do dějin naší i světové politiky, kultury či filantropie.

Nástěnný kalendář Hotely s příběhem 2023 je opravdovou pochoutkou pro milovníky českého designu a ilustrace stejně jako pro všechny, kdo mají rádi historická místa a příběhy s nimi spojené. Dvanáct ručních kreseb oceňované české ilustrátorky, animátorky a režisérky Anny Podskalské vás provede příběhy zámeckých hotelů Třešť, Liblice a vily Lanna v pražské Bubenči. Anna Podskalská získala ocenění za nejlepší krátký animovaný film v Austin. Byla také nominována na ceny Českého lva, Cannes Film Festival a Ceny české filmové kritiky. Všechna místa, která jsou v kalendáři zobrazena, stojí za návštěvu. Vydat se můžete do barokního zámku Liblice, do novorenesanční vily Lanna nebo si prohlédnout nově zrekonstruovaný Zámecký hotel Třešť.

Zámek Liblice – Barokní perla nedaleko Mělníka

Kousek od Mělníka ve stejnojmenné obci se nachází krásný zámek Liblice, který je jednou z nejcelistvějších památek vrcholného baroka v Čechách, a proto je chráněn jako kulturní památka. V roce 1699 ho na podnět tehdejšího majitele panství hraběte Arnošta Josefa Pachty z Rájova vystavěl italský architekt Giovanni Battista Alliprandi. Šlechtické rody ho vlastnily až do roku 1945, kdy přešel do vlastnictví státu. Ten jej později předal pod správu Akademie věd ČR.  Dnes zámek slouží nejen pro účely Akademie věd, ale byl otevřen také veřejnosti. Pravidelné prohlídky interiérů se konají každou neděli od 13 (listopad-březen) a 15 hodin (duben-říjen). Celoročně můžete navštívit krásný park, který se skládá z francouzské a anglické zahrady, nebo přilehlou oboru.

Vila Lanna se otevřela veřejnosti

Novorenesanční památkově chráněná vila se nachází v rezidenční čtvrti Bubeneč v Praze 6. V roce 1872 ji zde nechal vybudovat významný průmyslový podnikatel Vojtěch Lanna jako letní odpočinkové sídlo. Donedávna bylo možné obdivovat jen fasádu zdobenou freskami, které podle kartonů Josefa Mánesa zpracoval Viktor Barvitius. Nyní se vila otevřela veřejnosti a je možné ji navštívit při společensko-kulturních programech či přednáškách Akademie věd, které vila patří.  V případně větších skupin je ale možné si prohlídku objednat i mimo tyto akce. V přízemí vás uvítá vstupní hala s recepcí a dva společenské sály s bohatou nástěnnou obrazovou malbou. Menší sál s kapacitou 18 míst se hodí k pořádání slavnostních večeří, větší sál, který má také venkovní terasu, je ideální pro konference, semináře, svatby nebo rodinné oslavy. V prvním patře lze využít salónek s terasou, která nabízí výhled do udržované zahrady s několika lavičkami a altánkem. V nově zrekonstruované věži je krásná vyhlídka až na ZOO nebo Trojský zámek s přilehlými vinicemi. Součástí vily je také stálá expozice slavného grafika Oldřicha Kulhánka. Samozřejmostí je bezpečné parkování přímo v areálu vily.

Zámecký hotel Třešť s odkazem Franze Kafky

Uprostřed krásné přírody na Vysočině nedaleko Jihlavy se nachází Zámek Třešť, který se po 2 a půl letech rozsáhlých rekonstrukcí, kdy byl uzavřen jak pro veřejnost, tak pro akademickou obec, letos opět otevřel. Původní tvrz nechal v polovině 16. století přestavět tehdejší majitel Kryštof Vencelík na renesanční zámek. Po roce 1945 byl zkonfiskován a sloužil nejprve jako městské muzeum a následně jako ubytovací zařízení pro studenty místního učiliště, což mělo pro zámek fatální následky. V havarijním stavu ho v roce 1984 převzala Akademie věd, která ho začala postupně opravovat. Aktuální rekonstrukce přinesla rozsáhlé a funkční změny v  interiéru, díky kterým bude zachován komfort, pohodlí a soukromí pro komerční hosty i návštěvníky konferencí. Nově hosty provází celým interiérem odkaz Franze Kafky, který zde trávil studentská léta.  Kromě detailů v navigačním systému nebo kopie první strany rukopisu románu Proces na zdech je také volně přístupná výstava o jeho životě přímo v zámecké budově. Celkový zážitek můžete završit v nové restauraci Kafka, která je zaměřená na českou kuchyni z počátku 20. století, ale v moderním pojetí. V zámeckém parku si ve volných chvílích můžete zahrát Discgolf, projít si naučnou stezku s geologickými exponáty v Geoparku Třešť nebo s dětmi Naučnou stezku Pana Tau, která vás provede rodištěm představitele této pohádkové postavy.

Kalendář je nyní v prodeji na recepci všech budov, na jejich eshopech, v kavárně knihkupectví Academia v Brně, v Bistru v budově Akademie věd ČR nebo v knihkupectví Academia v Praze na Národní třídě a na Václavském náměstí.

Cena kalendáře: 350 Kč

Fotogalerie
16950 16951 16952 16953

Další články z rubriky

O5 a Radeček míří vzhůru! S hitem Hory vyrazí na celorepublikové turné po horách

O5 a Radeček míří vzhůru! S hitem Hory vyrazí na celorepublikové turné po horách

Hostitelská země Expo 2030 bude zvolena 28. listopadu

Hostitelská země Expo 2030 bude zvolena 28. listopadu

Tahákem přerovského jazzového festivalu bude americký zpěvák Ray Greene

Tahákem přerovského jazzového festivalu bude americký zpěvák Ray Greene

Systém pro správu ISO dokumentů vás zbaví strachu z auditorů

Systém pro správu ISO dokumentů vás zbaví strachu z auditorů

Pojďte na ples, podpoříte tak děti s dětskou mozkovou obrnou

Pojďte na ples, podpoříte tak děti s dětskou mozkovou obrnou

KONFERENCE, NA KTERÉ BYSTE NEMĚLI CHYBĚT