Magazín Elita

Pro děti z dětských domovů je velmi důležitý kontakt s biologickou rodinou

Pro děti z dětských domovů je velmi důležitý kontakt s biologickou rodinou

Odborníci jsou přesvědčeni o tom, že je pro děti a mladé lidi, kteří vyrůstají v dětských domovech, důležitý kontakt s biologickou rodinou. „Každý člověk si svou sebehodnotu potvrzuje v interakci se svými nejbližšími, stejně tak to mají i děti v dětských domovech. Znalost prostředí odkud pocházíme, patří k základním podmínkám zdravého sebepřijetí a vede k pochopení sebe sama. Bez znalosti osobní historie, vývoje v rodině, podmínek, ze kterých dítě přišlo, je velice obtížné je správně motivovat k touze po lepší budoucnosti,“ říká z praxe Markéta Krchová, která pracuje v jako vychovatelka v Dětském domově v Mladé Boleslavi.  V Čechách to přitom není zcela běžný postup, i když se to v poslední době začíná měnit.

Program Rozjedu to! chce napomoci situaci změnit

Nadace Terezy Maxové dětem se v rámci programu Rozjedu to!, který realizovala v partnerské spolupráci se ŠKODA AUTO a.s., snaží o změnu: „ Program ROZJEDU TO! se od svého vzniku zaměřuje na podporu vzdělání a motivace. Když jsme se motivací dětí a mladých lidí z dětských domovů zabývali do hloubky, jen jsme si potvrdili, jak úzce je právě motivace spojena se sebepřijetím a naplněním všech potřeb dítěte. Tedy i s potřebou znát svou identitu, umět se přijmout či někam patřit. Proto se postupně program začal zaměřovat i na vztahy dětí s jejich rodinou, abychom jim tak co nejlépe dokázali pomoci nejen ve vzdělání a rozvoji potenciálu, ale i žít naplněný život,“ vysvětluje Terezie Sverdlinová, ředitelka Nadace Terezy Maxové dětem.

Děti v ústavní péči mají problém se sebehodnotou a identitou

Mnohdy je obtížné kontakt s biologickou rodinou navázat, rodiče jsou v těžké životní situaci nebo třeba nemají z počátku zájem se s dítětem setkat. „Každé dítě, které nevyrůstá se svými rodiči, má velmi nejistou identitu. I pokud není v rodině zázemí ideální, tak i tak máme stále nějaké povědomí o tom, kam patříme. Dítě v ústavní péči tento pocit ztrácí,“ vysvětluje Danka Pukancová sociální pracovnice na přípravu, provázení, pomoc a podporu náhradních rodin, která byla i ředitelkou několika dětských domovů na Slovensku.

Zorganizovat setkání je náročné, ale potřebné

Zorganizovat setkání dětí s jejich rodiči nebo rodinnými příslušníky je často obtížné a je do něj zapojena celá řada osob. „Nejdůležitější je zajistit pro první setkání bezpečné, tedy s kontrolou v dosahu a přesto důvěrné, soukromé prostředí. Zorganizovat setkání pomáhají všichni, kdo s dítětem pracují. Jsou to vychovatelé, paní zástupkyně, sociální pracovnice, paní psychoterapeutka či psycholožka. Vždy se dopředu domlouvají podmínky, za jakých k setkání dojde, konfrontují se představy všech zúčastněných a hledají se přijatelné kompromisy,“ přibližuje Markéta Krchová.

Své zkušenosti z dané oblasti sdílela také Petra Součková, sociální pracovnice Dětského domova Býchory uvádí: „Kontakt s biologickou rodinou v našem domově probíhá různými způsoby, například formou asistovaných návštěv v zařízení, v místě bydliště rodiče, ve výkonu trestu odnětí svobody, formou SKYPE hovorů, telefonických hovorů, písemným stykem. Náročné jsou sliby rodičů, které dětem slibují a nedodrží, například když rodič dítěti slibuje brzký návrat do rodiny, který ví, že se neuskuteční.“

K pochopení pomáhají i Knihy života

Pro děti z dětských domovů je důležité poznat svůj původ, pochopit svoji historii, pak je pro ně snazší vyrovnat se se svým osudem a pochopit příčiny toho, proč vyrůstají v dětském domově. Jak potvrzují studie, pokud se se svou minulostí vyrovnají, mají pak úspěšnější život v budoucnosti. Děti si často skládají svoji minulost ze střípků vzpomínek nebo z vyprávění. „V našem dětském domově pracujeme i s konceptem „Knih života“. Knihy života jsou místem, kam si děti mohou ukládat všechny důležité dokumenty, listiny, fotografie, obrázky a v našem domově i drobné předměty, protože jsme zvolily formu plastových bedýnek. Jedná se o opečovávané místo, kam si děti výběrově ukládají své vzpomínky, fotografie, důležité dopisy a vůbec všechny věci související s jejich historií, která je může provázet současností až do budoucnosti,“ říká Markéta Krchová z DD v Mladé Boleslavi.

Více informací o projektu na: https://www.nadaceterezymaxove.cz/nase-pomoc/partnerske-projekty/

Fotogalerie
16773

Další články z rubriky

Cena míru Sunhak za rok 2025: Ocenění světových lídrů v oblasti inovativních mírových inciativ

Cena míru Sunhak za rok 2025: Ocenění světových lídrů v oblasti inovativních mírových inciativ

Starý mobil jako dětská vstupenka do Zoo Praha 31.1.2025

Starý mobil jako dětská vstupenka do Zoo Praha 31.1.2025

Jen zlomek domácností měnil na přelomu roku dodavatele elektřiny

Jen zlomek domácností měnil na přelomu roku dodavatele elektřiny

JYSK zavádí zkrácenou pracovní dobu

JYSK zavádí zkrácenou pracovní dobu

Evropský veletrh pomaturitního a celoživotního vzdělání Gaudeamus Praha 2025

Evropský veletrh pomaturitního a celoživotního vzdělání Gaudeamus Praha 2025

Retrohraní