Magazín Elita

Vinohradská Balada pro banditu graduje živými obrazy a sugestivní hudbou

Vinohradská Balada pro banditu graduje živými obrazy a sugestivní hudbou

Inscenace Balada pro banditu je plná emocí, které vzbuzují sugestivní herecké výkony stejně jako přesvědčivá pěvecká a taneční čísla. Příběh Nikoly Šuhaje a jeho milé Eržiky rozehrál umělecký šéf Juraj Deák už před dvěma lety na scéně Divadla na Vinohradech, přičemž udělal jen dobře, když využil talentu a umu dramaturga Vladimíra Čepka scénografa Davida Baziky, kostýmní výtvarnice Marty Roszkopf, choreografky Venduly Poznarové a v neposlední řadě pěveckého nastudování tria Iva Marešová, Radek Doležal a Štěpán Klouček a kapely RAZAM.

Celé toto tvůrčí seskupení se pak mohlo opřít o léty prověřený materiál z dílny Milana Uhdeho a Miloše Štědroně, který pak přímo na scéně rozehrává skvělý činoherní - a přece tolik muzikální - soubor vinohradského divadla. Kvality proslulého českého muzikálu zkrátka opět prověřil čas. Vinohradská inscenace je pozoruhodná sugestivním hudebním aranžmá a nastudováním živě doprovázející kapely RAZAM. Její členové umocnili sílu písní a navíc jim dodali – spolu s hereckými či zpívajícími protagonisty - nový nádech.

Příběh vychází z románu Ivana Olbrachta, který se proslavil badatelskou cestou po Podkarpatské Rusi. Již ve své reportáži Loupežníci popisoval zbojnictví této oblasti. V první polovině 30. let minulého století pobýval Olbracht v Koločavě a zamiloval si zdejší kraj a jeho hrdiny, stále znovu oživované písněmi i legendami. Tak se zrodila tvůrcům Milanu Uhdemu a Miloši Štědroňovi muzikálová hvězda.

V hlavní roli zbojníka Nikoly Šuhaje může publikum vidět Marka Lamboru, zatímco postavu Eržiky hraje a zpívá Tereza Císařová v alternaci Michaely Tomešové. Já viděl Terezu Císařovou a musím konstatovat, že byla jak herecky, tak pěvecky fantastická. Spolu s ústřední dvojicí se na jevišti objevuje celá plejáda herců vinohradského souboru – vynikající Tomáš Pavelka (velitel četníků) či Igor Bareš (Mageri), ale také Kryštof Rímský (Derbak), Ondřej Kraus (Andrej, Eržičin bratr), Daniel Bambas (Kubeš) nebo hostující excelentní Iva Marešová v roli Morany.

Právě postavu Morany i začlenění skupiny RAZAM ocenil i respektovaný hudební skladatel a malíř Martin Němec: „Před časem jsem viděl moc pěkné představení Balady pro banditu ve vinohradském divadle. Musím říct, že jsem se dobře znal s režisérem Vladimírem Sísem, který natočil tu legendární filmovou podobu, a proto jsem šel do divadla s určitými rozpaky, nebo spíš lehkou nedůvěrou. Ale byl jsem zvědav na živý hudební doprovod skupiny RAZAM, jejichž tvorbu znám, a na bývalou zpěvačku mých Precedens Ivu Marešovou, která v představení hraje a zpívá. A musím říct, že jsem byl moc příjemně překvapen. Tu látku pojali po svém, bez zbytečné snahy se podřídit původní verzi, ale zas natolik s pokorou, že to vyznělo velmi přesvědčivě. Prostě našli svou cestu. Celé představení bylo dobře vystavěné a hudební složka měla opravdu vynikající úroveň."

Na nedávné repríze slavné Balady pro banditu (12. září 2022) jsem byl také v „nabitém“ hledišti, a musím přiznat, že to bylo zase jedno z velkých představení Divadla na Vinohradech. Je mi jasné, že je to kultovní záležitost, o to více to musí být vycizelované a ladit do všech detailů. A to se povedlo, obrovská vinohradské scéna hýří a graduje živými obrazy, kde se  herecká akce umně snoubí s tancem, zpěvem a živou hudbou.

A to spadá na vrub režiséra i protagonistů. Nicméně mi v paměti zůstanou hlavně písně ve skvělém podání ústřední dvojice Terezy Císařové a Marka Lambory, u něhož jsem ocenil kromě muzikálnosti temperament a fyzickou vitalitu. Tak jako tak jsem byl překvapen pěveckými výkony i dalších herců, což dělá muzikál muzikálem. A resumé? Je to zážitek, který jen tak nevybledne.

Robert Rohál

Foto: Divadlo na Vinohradech

Fotogalerie
16387 16388 16389

Další články z rubriky

Švandovo divadlo uvede inscenaci Kabaret Winton

Švandovo divadlo uvede inscenaci Kabaret Winton

Vršovické divadlo MANA uvádí kanadský bestseller s Jitkou Smutnou: Slyšel jsem sovu zavolat své jméno

Vršovické divadlo MANA uvádí kanadský bestseller s Jitkou Smutnou: Slyšel jsem sovu zavolat své jméno

Ben Foster, představitel Jana Žižky, je skvělý herec a má neskutečné charisma

Ben Foster, představitel Jana Žižky, je skvělý herec a má neskutečné charisma

Zatím všechny civilizace zanikly, hlásá nový dokumentární film Civilizace

Zatím všechny civilizace zanikly, hlásá nový dokumentární film Civilizace

Jan Žižka dobyl za první víkend stotisícovou hranici

Jan Žižka dobyl za první víkend stotisícovou hranici

Běhejme a pomáhejme útulkům s Akinu