Magazín Elita

Den venkova ve Žďáru nad Sázavou nabídne zážitky pro celou rodinu

Den venkova ve Žďáru nad Sázavou nabídne zážitky pro celou rodinu

Již popáté ožije poslední sobotu v září (24. 9.) jabloňový sad neboli Forota v zámku ve Žďáru nad Sázavou oblíbeným festivalem pro celou rodinu. Den venkova je věnován přírodě a jejímu propojení s činností člověka. Letošní téma „Co čteme v krajině“ vám díky pestrému programu otevře krajinu jako knihu.

Žďárský zámek je místem, které bylo během předchozích 750 let vždy postaveno na propojení živé přírody a živé kultury. Nejinak je tomu i dnes. „Den venkova považujeme za jedinečný festival díky jeho zaměření na přírodu a člověka, propojení zábavy a vzdělávání nebo snaze o aktivní zapojení návštěvníků. Jednotlivé aktivity v programu vybíráme hodně pečlivě tak, aby souvisely s tématem, které se každý rok mění,“ vysvětluje koordinátorka festivalu Martina Sedláková.

V hlavní programové části si sami vyzkoušíte vytvořit krajinu, projdete se nočním lesem, budete číst počasí nebo noční oblohu, napodobíte zvuky a pohyb přírody během hudebních a tanečních workshopů, budete stopovat zvěř nebo si ověříte, jak dobře umíte přírodě naslouchat.  Díky Střední průmyslové škole chemické Pardubice a VIDA! science centru Brno si vyzkoušíte zajímavé pokusy. Stejně tak nám některá tajemství přírody odhalí zábavná pódiová show Úžasného divadla fyziky ÚDIF. Jabloňový sad zaplní také skvělá hudba – dámská bluegrassová kapela Od plotny skok nebo Martin Sedlák & Jenda Novák a jejich hluboký blues a rokenrol. Naprosto jedinečná bude také ukázka funkční lokomobily z roku 1870, která sloužila k pohánění zemědělských strojů parní silou. Před pár lety ji nadšenci z nedalekého Šlakhamru přivezli z Anglie a návštěvníci ji uvidí v plné síle při řezání dřeva. Organizátoři nevynechali ani programové stálice jako je ukázka loveckých psů, střelba z posedu, řemeslné dílny Chytrá ruka nebo slackline workshop.

„Osobně se těším na velkou prezentaci letových ukázek dravců. Nad Forotou se mimo jiné proletí majestátní orel bělohlavý s rozpětím křídel větším než dva metry, uvidíme i ukázky lovu dravců. V letošním roce plánujeme také doposud největší komentované ukázky lesní techniky. Při práci uvidíte dva harvestory společnosti Stora Enso, které před vašimi zraky odvětví pokácené stromy a pořežou je na různé délky. Ty následně „vytáhne z lesa“ tzv. vyvážečka a naloží je na odvozní soupravu. Moc si vážíme také spolupráce s mnoha partnerskými organizacemi, které již tradičně obohacují náš program,“ doplňuje největší lákadla programu Martina Sedláková.

Součástí programu je také přednášková a diskusní část Jak číst v krajině, která se uskuteční pod netradičním beduínským stanem přímo na Forotě. Přijedou zajímaví hosté z ČR i ze zahraničí, díky kterým budete nahlížet na krajinu novým pohledem. Program Jak číst v krajině se koná v rámci dvoudenní konference, kterou pořádá MAS Havlíčkův kraj jako součást projektu Cisterciácké krajiny.

Více informací najdete na www.zamekzdar a na zámeckém Facebooku a Instagramu.

Zámecký kulturní kalendář

25. 8. / Dětské čtvrtky s Chytrou rukou: Knihař (8.00–16.00)                            
Děti poznají vybavení knihařské dílny a odnesou si vlastnoručně vyrobený zápisník, který mohou využít třeba na zapsání zážitků z prázdnin. Nutná rezervace na chytraruka@zamekzdar.cz.

26. 8. / Letní soaré na terase (17.00–23.30)          
Letní večer se skvělou hudbou, grilováním a letním kinem aneb Gril & hudba & film na terase pod Zelenou horou. Od 17.00 vystoupí na zámecké terase Lada Šimíčková a Ivo Cicvárek od 22.00 promítáme letní kino s titulem Attila Marcel.

28. 8. / Zelenohorská muzika (16.00–18.00)                  
Koncert místní dechové skupiny na zámecké terase.

28. 8. / BAWTUQUINHAS PBS (19.00–20.00)
Vystoupení hudebně tanečního souboru z afrických Kapverd a ochutnávky kapverdské kuchyně na zámecké terase. Pořádá Město Žďár – www.santini300.cz.

28. 8.–23. 9. / Pocta baroku                                                                                             
Živý umělecký experiment na hladině Konventního rybníka. Dva sochaři (Čech Václav Kyselka a Rakušan Peter Berger) - dvě originální díla vznášející se pontonech. Slavnostní odhalení proběhne 28. 8. ve 20.15. Pořádá Město Žďár - www.santini300.cz

28. 8. / Vodní hasičská fontána na hladině rybníka (21.00)
200 hasičů za pomoci 50 proudnic a doprovodu barokní hudby vytvoří velkolepou podívanou na hladině Konventního rybníku. Pořádá Město Žďár - www.santini300.cz

2.–4. 9. / Swing pod Zelenou horou
Těšte se na taneční workshopy i večerní swingovou tančírnu. Během lekcí se naučíte základní roky, na své si přijdou i pokročilí. Čekají vás dvě party s živou hudbou, speciální bluesová stage, dva tastery, několik lekcí na výběr podle dosažených zkušeností i preferovaného stylu nebo odpolední venkovní tančírna. Pořádá Pojďme dělat město, z. s.

3. 9. / Soubor Richband ZUŠ Němčice na Hané (v dopoledních hodinách)
Dopolední generální zkouška dětského orchestru na zámecké terase. Koncert souboru se uskuteční 4. 9. v 15.15 v rámci akce Alotria na Farských humnech.

10. 9. / Cyklovýlet po stopách Santiniho na Žďársku (10.00–16.00)
Výlety s výkladem od odborníků začíná na zámku a vede místy, kde zanechal výraznou stopu stavitel Santini Aichel.

18. 9. / Sv. Jan Nepomucký a další patroni české země v dílech barokních umělců (od 16.00)
Prohlídka Galerie barokního umění ze sbírek Národní galerie Praha přímo s autorem jejího konceptu profesorem Vítem Vlnasem. www.santini300.cz

18. 9. / Santini (od 18.00)
Divadelní přestavení v podání pražského sdružení JEDL. www.santini300.cz

24. 9. / Den venkova (10.00–18.00)
Festival pro celou rodinu, který na zámku už popáté věnujeme přírodě. Těšte se na desítky zážitků v duchu tématu Čteme v krajině. www.santini300.cz

24. 9. / Florianer Sängerknaben z kláštera Sankt Florian (od 19.00)
Koncert světově unikátního třicetičlenného chlapeckého sboru z Rakouska na plovoucím pontonu na hladině Konventního rybníka. www.santini300.cz

28. 9. / Lidová krojová pouť ke sv. Janu Nepomuckému (10.00–19.00)
Pouť se koná za účasti folklorních souborů z Vysočiny. Celodenní program, folklorní vystoupení, koncert, mše, přednáška. www.santini300.cz

28. 9. / Academic café: doc. PhDr. Jana Zapletalová, Ph.D. / Simone Gionima (od 17.00)
Přednáška o životě a dílu autora klášterních fresek.


Další články z rubriky

Předvánoční čas plný zábavy, poznání a tvoření na Zámku ve Žďáru nad Sázavou

Předvánoční čas plný zábavy, poznání a tvoření na Zámku ve Žďáru nad Sázavou

Oslavte vánoční svátky a příchod Nového roku ve velkém stylu

Oslavte vánoční svátky a příchod Nového roku ve velkém stylu

Vánoční klasika s francouzským šarmem v Česku

Vánoční klasika s francouzským šarmem v Česku

Potěšte před Vánoci své chuťové pohárky! Baileys již podruhé otevírá originální pop up Treat Bar

Potěšte před Vánoci své chuťové pohárky! Baileys již podruhé otevírá originální pop up Treat Bar

Značka kubánského rumu Eminente odhaluje dárkovou edici  k degustačnímu rituálu El Cafecito

Značka kubánského rumu Eminente odhaluje dárkovou edici k degustačnímu rituálu El Cafecito