Magazín Elita

Petr Jákl v Žižkovi s pýchou ukazuje krásu naší země

Petr Jákl v Žižkovi s pýchou ukazuje krásu naší země

Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV., a to jsou začátky mimořádného vojevůdce na přelomu 14. a 15. století…

Už za několik dní budou moct diváci v kinech obdivovat krásy České republiky, které producent a režisér Petr Jákl ve filmu Jan Žižka upravil tak, aby odpovídaly 15. století. „Chci světu ukázat krásu naší země, co nejvíc to půjde, a propojit to s historií,“ svěřil se Jákl.

Historický velkofilm, ve kterém se objeví herci jako Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger, Sophie Lowe nebo Matthew Goode, se natáčel před čtyřmi lety na hradech Orlík, Křivoklát, Zvíkov, Kolín či Točník. Samozřejmě došlo i na okolí těchto památek. Zásadní scény vznikaly také v lomu Velká Amerika u Berouna, u Dolského mlýna v Českém Švýcarsku, na pražském Karlově mostě a na dalších ikonických místech České republiky. „Klíčové pro nás byly přírodní lokace, jako jsou lesy a jeskyně. Tam, kde lokace nevypadaly úplně dobově, jsme museli zasáhnout postprodukčně. Takových zásahů je ve filmu nakonec přes šest set,“ vysvětlil režisér.

Video k lokacím ke zhlédnutí zde: https://www.youtube.com/watch?v=G2jbv0a6Ttg

Za velmi vděčné místo pro filmaře označil Petr Jákl Prahu. „V Praze se dá natočit opravdu téměř cokoli. Jsou tam zachovalé uličky, Staré město vypadá na některých místech skoro netknutě,“ svěřil se Jákl. Podobné to bylo i s většinou hradů a lesů. „Tahle místa jsou pro filmaře lákavá, dá se tam točit plno zajímavých přírodních a historických scenérií, aniž byste museli místo nějak zásadně upravovat,“ objasnil. „Natáčeli jsme spoustu záběrů také v Českém Švýcarsku, dokonce na místech, kde momentálně hořelo. Když jsem se ve střižně díval na části filmu, kde plameny zničily vše, co jim stálo v cestě, bylo to pro mě opravdu hodně emocionální. Na těch místech jsme strávili skvělé chvíle, místní lidé nám vycházeli ve všem vstříc a je smutné, jak to tam teď vypadá,“ dodal režisér. 

Snímek o neznámém žoldákovi, ze kterého se zrodit nejslavnější husitský vojevůdce, tak bude do kin uveden od 8. září jak v originálu s titulky, tak v českém dabingu. Na tom se kromě herců na plátně podíleli například i Petr Lněnička, Nina Horáková, Martin Stránský, Michal Dlouhý, Václav Rašilov, Jaromír Meduna, Jan Šťastný, Ondřej Kavan, Jitka Čvančarová, Tomáš Juřička, Petr Neskusil, Vasil Fridrich, Ernesto Čekan, Pavel Nečas, David Matásek, Filip Antonio, Josef Pejchal a další.


Další články z rubriky

Láhve šampaňského Moët & Chandon s podpisy světových hvězd byly vydraženy  za 580 000 Kč

Láhve šampaňského Moët & Chandon s podpisy světových hvězd byly vydraženy za 580 000 Kč

Krása, elegance, šarm a gentlemanské chování Česko-Slovenský ples oslavil své desetiletí

Krása, elegance, šarm a gentlemanské chování Česko-Slovenský ples oslavil své desetiletí

Být nevěstou třeba jen pro jeden podvečer…

Být nevěstou třeba jen pro jeden podvečer…

Valentýn ve velkém stylu slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Muži roku

Valentýn ve velkém stylu slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Muži roku

Technika týmu Czech Samurais je už doma

Technika týmu Czech Samurais je už doma

MOTOSALON 2024