Magazín Elita

Cestujeme po Řecku: Město Kalamata

Cestujeme po Řecku: Město Kalamata

Kalamata je druhé největší město Peloponéského poloostrova. Jeho pobřeží omývá čisté Egejské moře a nad ním se vypíná působivé pohoří Taygetos. Toto přístavní město v regionu Messénie je správním střediskem a má okolo 60 000 obyvatel. V roce 1986 ho postihlo zemětřesení o síle 6,2 Richterovy škály. Bylo znovu vystavěno, ale když procházíte městem není možné si nevšimnout zchátralých domů, kterým již roky nikdo nevěnuje žádnou péči a některým z nich již od ničivého zásahu zemětřesení. Procházka úzkými uličkami lemovanými neoklasickými budovami v centrální části vás přesto nadchne.

Z historických pramenů víme, že v období mykénské civilizace zde bylo město Farai, o němž se zmiňuje i Homér (Pharao). Leželo na pahorku, kde byl ve středověku postaven hrad. Několik století bylo město pod vlivem Sparty a od 2. století př. n. l. přešlo pod správu Římanů. V 7. století se zde začali usazovat Řekové z vnitrozemí Peloponésu. Založili klášter Panaja tin Kalomata, podle něhož pojmenovali i město. Ve 13. století město ovládli křižáci, v 15. století ho dobyli Osmani a v roce 1821 ho obsadili bojovníci za nezávislost Řecka, které vedl Theodoros Kolokotronis.

Dominantou Kalamaty je hrad Kastro ze 13. století. Nechal ho vystavit v roce 1208 Geoffroi de Villehardouin, rytíř Frank, který dobyl Achaiu, které se nachází v severozápadní části poloostrova. Do současnosti se dochovala impozantní vstupní brána, která zázrakem odolala i zemětřesení v roce 1986, které zničilo velkou část města. Vstup na hrad je volný, ale jen ve všední dny od 10 do 13:30, jinak je zavřený. Pod hradem můžete navštívit také malou kapli ze 17. století zasvěcenou svatému Kyliánovi, kde se citlivě mísí několik kultur.

Kostel Ypapantis pochází z 1. poloviny 19. století. Poslední jeho velká rekonstrukce musela neplánovaně přijít po již zmíněném zemětřesení v roce 1986. Tato cenná památka ukrývá celou řadu zajímavých „pokladů“, jako jsou nástěnné malby či fresky, ale nejvzácnější je ikona panny Marie z roku 672. Byla objevena ve stájích osmanského guvernéra poté, co měl sen o ženě, která mu určila místo, kde má kopat. On ji uposlechl a objevil pannu Marii, byl to pro něj prý impuls, aby se obrátil na křesťanskou víru.

Archeologické muzeum Messenia se může pochlubit rozsáhlými sbírkami archeologických nálezů pocházejících z byzantské doby. Mezi exponáty objevíte například nádhernou mozaiku z Koroni, která vyobrazuje různé scény z uctívání řeckého boha Baccha, který vládl vínu, opilcům, plodnosti a divadlu.

Muzeum folklóru a historie sídlí v domě Kiriakou. Jsou zde sbírky artefaktů a předmětů z války, která vedla ke svržení turecké vlády, také bývá označována jako válka za nezávislost. Druhé patro je věnované vývoji tisku a vazbě knih, které má v Kalamatě velkou tradici, byla zde totiž první řecká tiskárna.

Každou středu a sobotu můžete navštívit centrální trh s potravinami, který se dá považovat za místní pozoruhodnost. Pravidelně se zde setkává až 450 prodejců. Nakoupíte zde ovoce, zeleninu, místní speciality, jako jsou olivy Kalamata, sýr feta, med a také lalagia, což jsou křupavé proužky těsta.

Zajímavosti:

Kalamata je známá tancem a významným evropským festivalem tance a pochází z něj starobylý lidový tanec kalamatianos.

Všude, kam se vrtnete, budete potkávat kočky, stejně jako v celém Řecku. Zde jich je poněkud více, avšak vás nikterak neobtěžují.


Další články z rubriky

Podzim patří špaldě

Podzim patří špaldě

Snoubení české a francouzské gastronomie. Na Andělu v RED Pifu

Snoubení české a francouzské gastronomie. Na Andělu v RED Pifu

Užijte si plavbu v moři šťavnatých jablek s novinkou CAPTAIN MORGAN SLICED APPLE

Užijte si plavbu v moři šťavnatých jablek s novinkou CAPTAIN MORGAN SLICED APPLE

Jak překvapit budoucí nevěstu? Přinášíme 3 tipy na skvělé holčičí koktejly pro rozlučku se svobodou

Jak překvapit budoucí nevěstu? Přinášíme 3 tipy na skvělé holčičí koktejly pro rozlučku se svobodou

Den venkova ve Žďáru nad Sázavou nabídne zážitky pro celou rodinu

Den venkova ve Žďáru nad Sázavou nabídne zážitky pro celou rodinu

Běhejme a pomáhejme útulkům s Akinu