Magazín Elita

Na Colours of Ostrava budou části koncertů The Killers, Twenty One Pilots, LP a Inhaler tlumočeny do znakové řeči

Na Colours of Ostrava budou části koncertů The Killers, Twenty One Pilots, LP a Inhaler tlumočeny do znakové řeči

Na festivalu Colours of Ostrava, který začíná již 13. července v unikátních industriálních Dolních Vítkovicích v Ostravě, budou vybrané písničky hlavních hvězd The Killers, Twenty One Pilots, LP a Inhaler tlumočeny do znakové řeči pro neslyšící. Na hlavním pódiu tak vedle samotných hudebníků uvidí návštěvníci i jednu z nejvýznamnějších světových tlumočnic Amber Galloway Gallego, která se specializuje právě na převod hudebních textů do znakového jazyka. Amber Galloway Gallego přijede do Ostravy v rámci desátého ročníku projektu Colours bez bariér, který nabízí nadstandardní služby pro festivalové návštěvníky se zdravotním znevýhodněním a obecně pro držitele průkazu ZTP a ZTP/P, aby si mohli bez překážek užívat koncerty a další program. Další letošní novinkou je servis pro lidi s autismem, kteří si budou moct bezplatně objednat speciálně proškoleného asistenta a využít i dalších výhod.

Samozřejmostí jsou i další výhody, které se setkaly v minulých letech s pozitivním ohlasem mezi návštěvníky se zrakovým postižením, například praktická příručka v Braillově písmu, hmatový plán areálu s vyznačením všech festivalových scén či speciální lehký přenosný 3D model auly Gong. Pro neslyšící budou do znakového jazyka tlumočeny také vybrané přednášky diskusního fóra Meltingpot.

Díky nadstandardním službám festival Colours of Ostrava navštívilo na posledním ročníku v roce 2019 téměř 700 návštěvníků s průkazem ZTP či ZTP/P. Projekt Colours bez bariér je realizován za podpory České pošty.

Colours bez bariér slaví 10. výročí

Projekt Colours bez bariér za deset let fungování značně rozšířil servis pro lidi se zdravotním znevýhodněním. A počet těchto návštěvníků, kteří dorazí na festival, přibývá. Před desíti lety navštívilo festival Colours of Ostrava okolo stovky lidí se zdravotním znevýhodněním, na posledním ročníku to bylo téměř 700. „Od počátku jsme handicapovaným nabízeli zvýhodněné vstupné, bezbariérovou přepravu, speciální tribuny či osobní asistenty. V posledních letech k tomu přibyly specializované služby pro návštěvníky s různým postižením, letos nově rozšířené o servis pro lidi s autismem,“vysvětluje vedoucí projektu Colours bez bariér Zuzana Janošová s tím, že kromě možnosti zdarma si objednat asistenta, speciálně proškoleného jako doprovod osob s autismem, mohou návštěvníci s autismem využít dvě relaxační zóny v rámci festivalového areálu nebo absolvovat Snoezelen terapii v ČEZ Family parku, při níž klient odpočívá a zároveň na sebe nechává působit množství podnětů, které pozitivně ovlivňují jeho senzoriku.  

Nevidomí a slabozrací mají k dispozici praktickou příručku v Braillově písmu, hmatový plán areálu s vyznačením všech scén či speciální lehký přenosný 3D model auly Gong. 

Pro neslyšící budou do českého znakového jazyka tlumočeny vybrané přednášky a besedy diskusního fóra Meltingpot. Na tomto fóru také vystoupí přední tlumočnice do amerického znakového jazyka Amber Galloway Gallego, která bude do uměleckého znakového jazyka tlumočit i vybrané koncerty zahraničních hvězd. Některé koncerty českých interpretů pak bude do uměleckého znakového jazyka tlumočit skupina Hands Dance.

Další výhody pro návštěvníky s průkazem ZTP nebo ZTP/P

Již několik let patří k standardnímu servisu zvýhodněná cena vstupenky pro držitele průkazu ZTP a ZTP/P, doprovod návštěvníka s průkazem ZTP/P má vstup zcela zdarma. K dispozici budou také bezbariérové tribuny, bezbariérová přeprava v rámci města Ostravy a jeho příměstských částí prostřednictvím dvou bezbariérových BB TAXI, uzamykatelná bezbariérová WC či možnost objednat si předem – zcela zdarma – speciálně proškoleného asistenta. „Naše asistenty tvoří dobrovolníci, kteří usnadňují zdravotně znevýhodněným návštěvníkům pohyb po areálu, dělají jim doprovod a jsou jejich společníky a průvodci programem. Asistenti se po festivalovém areálu pohybují v tričkách s viditelným označením Asistent Colours bez bariér,“ říká Zuzana Janošová a připomíná, že návštěvníkům se zdravotním znevýhodněním projekt zprostředkuje také bezbariérové ubytování v ostravských hotelích nebo rezervaci místa v bezbariérovém stanovém městečku ve festivalovém kempu vedle festivalového areálu, a to včetně parkovacího místa přímo u hlavního vchodu do areálu festivalu. „Všechny důležité služby jsme pro větší komfort našich ZTP a ZTP/P návštěvníků soustředili na jedno místo k hlavnímu vstupu do areálu. K dispozici zde bude Info Point a pokladna Colours bez bariér, stanoviště bezbariérového taxi a parkoviště vyhrazené pouze pro ZTP a ZTP/P návštěvníky,“ dodává Zuzana Janošová.

Pro lepší komunikaci letos vznikla nová facebooková skupina Colours bez bariér, kde budou zveřejňovány všechny důležité informace. Pro ZTP a ZTP/P návštěvníky dále funguje  e-mail bezbarier@colours.cz a telefon +420 731 932 768, jejichž prostřednictvím získají všechny potřebné informace k projektu. Pro rychlé odbavení na pokladně si návštěvníci mohou vstupenky předem rezervovat, stejně tak ale i další výše popsané služby. Telefonní kontakt pro rezervaci bezbariérové přepravy BB TAXI je +420 732 253 505 a bude aktivní od 11. července 2022.

„Naším cílem je, aby si festival Colours of Ostrava mohli naplno užít všichni bez rozdílu, proto projekt Colours bez bariér před desíti lety vznikl a po celou dobu jeho fungování pracujeme s kolegy na tom, jak služby pro návštěvníky se zdravotním znevýhodněním zlepšovat a rozšiřovat. A v tomto našem úsilí hodláme pokračovat i v dalších letech,“ dodává za Colours bez bariér Zuzana Janošová.

Partnerem projektu Colours bez bariér 2022 je Česká pošta.  „S bariérami jsme se v posledních letech potýkali úplně všichni. Některé jdou odstranit snáze, některé obtížněji. Jsem rád, že Česká pošta může být partnerem projektu Colours bez bariér a nabídnout zážitek úplně všem bez rozdílu,“ uzavírá generální ředitel České pošty Roman Knap.

Bližší informace o projektu a službách pro návštěvníky se ZTP a ZTP/P průkazy naleznete na https://www.colours.cz/prakticke/colours-bez-barier nebo na e-mailu bezbarier@colours.cz či kontaktním telefonu +420 731 932 768. Vstupenky pro držitele průkazů ZTP a ZTP/P budou k dostání v pokladně v době konání festivalu.

Více informací na www.colours.cz.

Fotogalerie
16123 16124

Další články z rubriky

Festival DIVADLO letos oslaví 30. narozeniny! Uvede řadu skvělých inscenací

Festival DIVADLO letos oslaví 30. narozeniny! Uvede řadu skvělých inscenací

Bluesrocková kytaristka a zpěvačka Ana Popovic oslaví 20 let na turné i koncertem 16. listopadu v Praze

Bluesrocková kytaristka a zpěvačka Ana Popovic oslaví 20 let na turné i koncertem 16. listopadu v Praze

Téměř 250 filmů z více než 50 zemí světa se letos přihlásilo na 48. ročník EKOFILMu

Téměř 250 filmů z více než 50 zemí světa se letos přihlásilo na 48. ročník EKOFILMu

Film Indián s Karlem Rodenem v hlavní roli zveřejňuje oficiální trailer

Film Indián s Karlem Rodenem v hlavní roli zveřejňuje oficiální trailer

Komedie Buď chlap! hlásí dotočeno

Komedie Buď chlap! hlásí dotočeno