Magazín Elita

Nostalgická vzpomínka na Karla Gotta a Ivetu Bartošovou

Nostalgická vzpomínka na Karla Gotta a Ivetu Bartošovou

Revivalových kapel a interpretů jsou u nás desítky. Josef Bouda vystupuje již šestnáct let jako Karel Gott revival Morava a fandil mu i samotný Mistr. Křehká Lucie Třešňáková zase zpívá k nerozeznání od Ivety Bartošové. Oba doposud především revivaloví zpěváci se nyní dali dohromady a jako Josef & Lucie zpívají místo největších hitů zlatých slavíků nové duety, které tak trochu vytváří dojem, že Karel Gott a Iveta Bartošová jsou tu s námi dál. A jejich první vzpomínkový singl se právě tak i jmenuje – Jsme tu s vámi stále.

Tento netradiční hudební počin vzešel od lidí, kteří k již nežijícím umělcům a tvůrcům té doby chovají maximální úctu a respekt. Prvotní myšlenka se zrodila v hlavě blízkého spolupracovníka a kamaráda Ivety Bartošové, Jarka Šimka. „Iveta a Karel nám tu opravdu všem moc chybí a jsou naprosto nenahraditelní a jejich odkaz tu žije stále v jejich písních. Napadlo mne toto téma citlivě uchopit a stvořit nový duet, který s citem nazpívali Josef Bouda a Lucie Třešňáková neboli Josef & Lucie, abychom si tyto výjimečné osobnosti a jejich odkaz stále připomínali,“ říká autor písně Jsme tu s vámi stále Jarek Šimek.

Šimek natočil s Ivetou Bartošovou její poslední album. „S Ivetou jsem měl tu čest spolupracovat a vznikly hezké písničky, které mají lidé rádi. Mé vroucné přání pracovat s panem Gottem se mi nikdy nesplnilo. Sice jsem pro Mistra měl napsáno několik písní, ale nakonec jsem mu je nikdy neměl odvahu odeslat. Důvodem byl velký respekt, který jsem k němu choval, prostě jsem si nebyl sám sebou jistý, zda jsou písně na takové úrovni hodné Mistra,“ přiznává Šimek.

I proto nyní vzniklo spojení dvou revivalových zpěváků, kteří se zpíváním hitů Karla Gotta a Ivety Bartošové zabývají mnoho let. „Ivetin hlas byl daný, protože prakticky jediná adeptka nejvíce se ji hlasově podobající připadala v úvahu Lucie Třešňáková. U Karla to bylo složitější, protože zpěváků, kteří ho imitují bylo více. Kladl jsem důraz nejen na kvalitu hlasu, ale i na personu osobnosti, kterou Karel Gott bezesporu disponoval. Nakonec jsme sáhli po Josefovi Boudovi, který se s Karlem Gottem i osobně znal a Mistr jeho formaci Karel Gott revival Morava fandil.“

Oba interpreti tak mají ke Karlovi Gottovi a Ivetě Bartošové velmi úzký vztah. „Karel Gott byl pro mě od dětství obrovským pěveckým i lidským vzorem. Vždy jsem ho vnímal jako skromného člověka s velkým srdcem džentlmena a jeho osobnost mi ovlivnila celý život. Mé fandovství a obdiv k němu časem přerostl v pěvecké působení v kapele Karel Gott revival Morava. Pro naši kapelu byla později veliká čest vystupovat v Praze na lodi, kde byla jeho výstava My Life. Karel Gott nás na svých vystoupeních vždy nejenom přijal, ale dokonce nám, a to už v jeho nemoci, gratuloval k desetiletému výročí vzniku naší kapely. Neskutečně mě potěšilo, že jsem byl do projektu vybrán producenty právě já. Přitom takových »Karlů« jako jsem já, je u nás i na Slovensku hned několik. Je to pro mě opravdu velká srdcová záležitost,“ říká Josef Bouda. 
Hlas Ivety Bartošové byla vlastně jediná možná volba, a to v podání Lucie Třešňákové. „Iveta mi ovlivnila celé dětství a teď i dospělácký život. Jako holčička jsem si představovala, že jsem jako ona, princezna s blonďatými vlásky a křehkým hlasem. Byla pro mě velkým vzorem a vždy jsem si přála se s Ivetou setkat či si s ní zazpívat. To se mi, bohužel, nesplnilo a o to více mě dojala nabídka být součástí této krásné písně. Zpívala jsem Ivetiny party s velký respektem a dojetím,“ přiznává Lucie Třešňáková.   
„Přál jsem si vytvořit důstojné dílo a oba interprety jsem požádal, aby si při nahrávání písně představovali každý svého idola, že jsou tu s námi, aby se s nimi spojili ve své mysli i duši. Někdy nám tekly až slzy dojetím. Věříme, že to ucítí i posluchači. Chtěl jsem, aby píseň vyjadřovala důstojnou vzpomínku a upřímný odkaz obou již bohužel nežijících velikánů naší popové scény. I u mě jsou kusem mého dětství, oba jsem je miloval,“ dodává Jarek Šimek.

Nostalgicky lyrické naladění písně vyvolává v posluchačích příjemné pocity ze setkání se starými známými a tomu odpovídá i ladění videoklipu. „Hledali jsme vhodné prostředí, a mimo bytů obou zpěváků, kde žijí se svými dětmi, které náhodně naleznou staré desky Karla a Ivety a rodiče jim o nich vyprávějí, se závěrečná část odehrává na zahradě, kde se oba zpěváci i jejich děti setkají při společném koncertu. Zahradní slavnost s komorním vystoupením by chtěl mít doma každý, nebo by se ho chtěl alespoň účastnit,“ vysvětlil Daniel Černý, ředitel multimediální střední školy U2B pro youtubery v Buštěhradě, na jejíž zahradě se závěrečná část klipu točila a její studenti i lektoři se na jeho přípravě podíleli.

Videoklip: https://www.youtube.com/watch?v=giSxLwqZWfo

Foto: Václav Nekvapil

Fotogalerie
16060 16061 16062

Další články z rubriky

Nejlepším barmanem Česka pro rok 2023 se stal Jan Šebek. Vyhrál české finále soutěže Diageo Reserve World Class

Nejlepším barmanem Česka pro rok 2023 se stal Jan Šebek. Vyhrál české finále soutěže Diageo Reserve World Class

Talentovaní ochotníci si dali dostaveníčko na kroměřížském divadelním festivalu

Talentovaní ochotníci si dali dostaveníčko na kroměřížském divadelním festivalu

Divadlo je silně návykové, je těžké s ním přestat, ale je i těžké v něm vydržet, říká Zuzana Geislerová

Divadlo je silně návykové, je těžké s ním přestat, ale je i těžké v něm vydržet, říká Zuzana Geislerová

Psí den s Prahou 13 je tradičním psím svátkem

Psí den s Prahou 13 je tradičním psím svátkem

Tenistka Lucie Šafářová podporuje malé šampiony ve sportování a společnost Procter & Gamble s ní

Tenistka Lucie Šafářová podporuje malé šampiony ve sportování a společnost Procter & Gamble s ní