Magazín Elita

Skandální abdikace krále Eduarda VIII.

Skandální abdikace krále Eduarda VIII.

Skandálem století se dá nazvat historicky první abdikace, která se týkala britského trůnu. 10. prosince 1936 se vzdal charismatický král Eduard VIII. po pouhých 325 dnech své vlády. Od dětství byl miláčkem Britů, především žen, udával módní trendy a těšil se neustálé pozornosti médií.

Od dětství byl veden k tomu, že jednou po svém otci Jiřím V. převezme vládu. V době první světové války sloužil u granátnické stráže. Chtěl odejít na frontu, ale ministr války mu v tom, jako následníkovi trůnu, zabránil. Dobrovolně však vstupoval do zón první linie, ale do bojů se příliš nezapojoval, ale vyneslo mu to velkou popularitu mezi vojáky i veterány.

V meziválečném období si užíval večírků a těšil se pozornosti na každém místě, kde se objevil. V roce 1934 se seznámil s vdanou Wallis Simpsonovou, což na počátku nikoho neznepokojovalo, neboť Eduard měl za sebou už několik aférek se zadanými ženami. Vdaná  Wallis se už na počátku románku svěřila v dopise své tetě: „Zacházení s oběma muži vyžaduje mnoho taktu. Zkusím si je udržet oba."

Přišel den, kdy Jiří V. zemřel a Eduard se automaticky 20. ledna 1936 stal novým panovníkem. Vyhlášení svého jmenování proti všem pravidlům i protokolu sledoval z okna v doprovodu s o dva roky mladší stále ještě vdanou Simpsonovou, dokonce se říkalo, že k ní ten den vzplanul ještě větší láskou.

Následoval rozvod manželů Simpsonových a nic v očích nejsledovanějšího páru poloviny světa nebránilo ve sňatku… Avšak angličtí králové jsou současně také hlavou anglikánské církve, a ta se ke sňatku ostře vymezovala.  Blížila se korunovace a nesouhlas vlád klíčových zemí Commenwealthu sílil. Celá královská rodina se semkla a snažila se Eduardovi sňatek s dvakrát rozvedenou Američankou rozmluvit.

Premiér Stanley Baldwin, který tvrdil, že i když je sňatek právně možný, je morálně neakceptovatelný a občané by Wallis nepřijali za svou královnu a dal králi tři varianty, jak se může zachovat:

  • Vzdá se sňatku
  • Ožení se proti vůli vlády, zůstane králem, ale jeho manželka by nepoužívala titul královny (morganatické manželství)
  • Abdikuje

Eduard se navíc netajil sympatiemi k Hitlerovi a nacismu, který míchal kartami nejen Evropy. Společně s Wallis obdivovali odhodlanost vůdce, a tak se nabízí otázka, zda vlastně nevhodný sňatek by nebyl řešením, jak se zbavit pronacistického krále… Oficiálně se tvrdí, že nechtěl přivodit vládní a ústavní krizi způsobenou sňatkem, proto zvolil abdikaci. Ve skutečnosti ústavní krizi vyvolal již dnem, kdy požádal Wallis o ruku. Bylo zcela jasné, že ministři v případě jeho sňatku rezignují a vše, co by následovalo by vedlo ke zpochybnění statusu politicky neutrálního panovníka. Abdikační list sepsal 10. prosince 1936 a 11. prosince své rozhodnutí oznámil národu v rozhlasovém projevu. Přijal status syna panovníka a získal titul vévody z Windsoru. Na uvolněný trůn okamžitě usedl jeho mladší bratr Albert (Jiří VI.). Ke korunovaci Eduarda nikdy nedošlo.

Eduard se 3. června 1937 ve Francii s Wallis Simpsonovou oženil. Jeho choť přijala příjmení Warfieldová. Na počátku druhé světové války byl jmenován generálmajorema byl zařazen k britské vojenské misi, která mířila do Francie, ale jeho pronacistické sympatie a podezření, že vynáší přísně tajné informace, si žádaly jiné zařazení… Byl v pozici guvernéra a vrchního velitele odsunut na Bahamy, aby nepoškozoval britské zájmy. Po válce zamířil do Francie, nebyla mu nabídnuta žádná oficiální funkce, a tak s Wallis žili v ústraní. Do Anglie se vrátili až v roce 1965, kdy se mu zdravotně přitížilo. V roce 1971 lékaři vyřkli krutou diagnózu: rakovina jícnu. Královská Výsost vévoda z Windsoru v roce 1972 v Paříži nemoci podlehl.

-Lenka Žáčková-

Fotogalerie
16056 16057

Další články z rubriky

Jana Posníková: Prý jsem komický typ, srdcem ale tíhnu k dramatickým rolím

Jana Posníková: Prý jsem komický typ, srdcem ale tíhnu k dramatickým rolím

Hitmaker Vítězslav Hádl: Měl jsem celoživotní štěstí

Hitmaker Vítězslav Hádl: Měl jsem celoživotní štěstí

Prenatální traumata nás mohou trápit celý život!

Prenatální traumata nás mohou trápit celý život!

Známé tváře i portréty fotogenických žen nabízí výstava fotografií Roberta Rohála

Známé tváře i portréty fotogenických žen nabízí výstava fotografií Roberta Rohála

Pueri gaudentes přivezli třikrát zlato z Belgie a úspěch z Anglie

Pueri gaudentes přivezli třikrát zlato z Belgie a úspěch z Anglie