Magazín Elita

Čistý dům společnými silami: Zapojte děti do úklidu tak, aby je to bavilo!

Čistý dům společnými silami: Zapojte děti do úklidu tak, aby je to bavilo!

Když se rodina rozroste o malé ratolesti, nezbývá, než se smířit s tím, že se úklid začne podobat Sisyfovské práci, která nikdy nekončí. Dobrou zprávou však je, že vám ve vašich dětech rostou také malí pomocníci! Nebojte se je už od útlého věku do úklidu zapojit. Jak na to jít chytře tak, aby je to zároveň bavilo?

Jak je známo, děti se učí nápodobou – proto už když jsou malé, uklízejte před nimi, pak budou mít ten správný vzor. Už dvouleté dítě můžete zapojit do pomáhání: Nechte ho odnést hračky do krabice, může vám pomoci vyndávat příbory z myčky a podávat vám je, dávat prádlo do bubnu pračky... Postupně jej učte, aby se staralo o pořádek ve svém pokojíčku a o své hračky a s přibývajícím věkem se může jeho působnost rozrůstat. Vždy, když dostane za úkol něco nového, dělejte to zpočátku s ním. Ukažte mu, jak správně naskládat nádobí do myčky, že při vysávání nemá zapomenout na místa za dveřmi nebo na kouty, vysvětlujte, jak se třídí odpad... Když si tohle všechno zažije, bude schopné později své povinnosti vykonávat samostatně. Určitě to ze začátku nevzdávejte jen kvůli pocitu: „Kdybych to udělal sám/sama“, bylo by to rychlejší a lepší. Trpělivost růže přináší!

Kdy je čas zapojit dítě do úklidu?

Jak již bylo řečeno – dítě se přirozeně učí uklízet již od útlého věku. Předškolák už samostatně zvládne uklidit svůj pokojík, spárovat vyprané ponožky, složit jednoduché prádlo (kapesníky, ručníky, utěrky...), otřít prach prachovkou tam, kam dosáhne, utřít jídelní stůl anebo povysávat. Perfektní jsou pro tyto účely tyčové bezdrátové vysavače – děti se nezamotají do žádného kabelu navíc se s nimi jednoduše manipuluje, a protože se nemusejí zastrkovat do zásuvky, jsou pro děti bezpečné a stále při ruce. Nejlehčí akumulátorový vysavač se sacím výkonem 150 AW je Dyson V12 Slim – váží jen 2,2 kg, takže s ním bez problému zvládnou vysávat i děti. Navíc má v sobě zabudovaný laser, který odhalí i skryté mikroskopické nečistoty – a pro děti je to dobrodružství, že díky zelenému „kouzelnému“ paprsku mohou odkrývat a následně likvidovat „neviditelný prach“! Na LCD displeji pak můžou v reálném čase sledovat, kolik nečistot a jaké velikosti právě vysávají. 

A proč? A proč? A prooooč?

Tato otázka zaznívá z dětských úst v podstatě už od chvíle, kdy začne prcek mluvit. Chce to trpělivost, aby člověk dokázal vodopád všech těch „A proč?“ zodpovědět. Je jasné, že i pokud jde o úklid, otázka často zůstává viset ve vzduchu. Neodbývejte ji a trpělivě vysvětlujte, proč je potřeba uklízet. U dětí, ale i u dospělých, platí, že jsou ochotnější vykonávat dané úkoly, pokud vidí jejich smysl a vědí, proč je to důležité a nejde jen o zbytečné plýtvání energie. Chytrým trikem je také na otázku „A proč?“ odpovědět „Proč myslíš?“. Z pozice zpovídaného se tak dostanete do dialogu, kdy můžete společně nalézat smysl úklidu. Argumenty mohou znít: Když dýcháme prach a nečistoty, je to pro náš organismus nezdravé. Když budeš mít rozházené hračky po celém pokoji i v noci, může na ně ve tmě někdo stoupnout a zničit je. Když budeme mít nepořádek ve věcech, těžko pak můžeme najít, co potřebujeme. Když budeme mít špinavé nádobí, nebudeme mít z čeho jíst. Pro ty starší děti si můžete nachystat i nějaké zajímavosti. Například: Víš, že průměrný člověk ztrácí přibližně 28 g kůže týdně, tedy zhruba váhu sáčku lupínků? Částmi lidské kůže se pak živí roztoči – 1 m2 koberce může obsahovat až 1 000 roztočů a matrace v posteli dokonce 100 000 až více než 1 milion roztočů. Každý roztoč vytváří přibližně 20 výkalů denně. Anebo: Vědci na základě analýzy čističek vzduchu zjistili, že když nosíš boty uvnitř, vnášíš do každé místnosti domu zvířecí výkaly, pyl, hnojiva, motorový olej, stavební materiály, toxické sloučeniny a různé organismy. Možná to bude pádný argument, proč si vyzout boty, vytřít chodbu nebo povysávat čas od času i matraci v posteli.

Udělejte z úklidu hru!

Děti milují hry – tak proč ji nevytvořit i z úklidu? Vymyslete si například pohádku o princezně zakleté v Království nepořádku, kterou princ vysvobodí tím, že musí překonat různé překážky – třeba vysát, utřít prach nebo nanosit hračky do krabice. Můžete také za splněné úkoly rozdávat body, anebo každý večer ohodnotit úklid pokojíčku podobně, jako tomu vždy bývalo na dětských táborech – sourozenci se tak mohou předhánět, kdo bude udržovat v pokojíku více uklizeno a po týdnu vyhodnotit vítěze. Úklid si můžete zpestřit i tím, že si k němu pustíte hudbu anebo třeba audioknížku.

Rodinné rituály

Více zábavy do úklidu může dětem přinést také magnetická tabule s obrázky různých úkolů, které je potřeba splnit. Vytvořte si tabulku, kde budou ve sloupcích uvedeni členové rodiny a v řádcích dny v týdnu. Můžete pak vytvořit obrázky jednotlivých činností a ty následně umístit do příslušných políček, aby každý věděl, co má kdy udělat. Poté, co úkol splní, může dát obrázek mimo tabulku. Bude tak na první pohled jasné, co kdo udělal a co mu ještě schází. U puberťáků pak možná lépe než magnetická tabule zafunguje sdílená tabulka, kterou mohou mít v mobilu, zanesení úkolů do kalendáře, anebo aplikace typu Trello či Asana.

Chraňte děti před chemickými prostředky

Při úklidu myslete na to, abyste děti zbytečně nevystavovali účinkům chemických prostředků. Používejte buď ekologické prostředky, anebo činnosti, kde prostředky používáte (mytí koupelny, kuchyně, WC) vezměte na svá bedra. I vy raději používejte gumové rukavice a nezapomeňte po úklidu důkladně vyvětrat. Zbytky čistících prostředků ze vzduchu pomůže odstranit také čistička vzduchu (např. Dyson Pure Hot+Cool). Před nejmenšími dětmi chemické prostředky vždy uchovávejte mimo jejich dosah a skladujte je v uzamykatelných skříňkách. Pozření by pro ně mohlo mít fatální následky.


Další články z rubriky

Miele potvrzuje svůj závazek kvality a udržitelnosti prodlouženou zárukou

Miele potvrzuje svůj závazek kvality a udržitelnosti prodlouženou zárukou

III. ročník Píseckého víkendu módy a designu 2024 předvedl prvotřídní českou udržitelnou tvorbu

III. ročník Píseckého víkendu módy a designu 2024 předvedl prvotřídní českou udržitelnou tvorbu

Chytrá domácnost: Moderní technologie ušetří energii, finance i čas

Chytrá domácnost: Moderní technologie ušetří energii, finance i čas

Nová limitovaná kolekce značky Columbia “ Ready to Roam“  určená mužům

Nová limitovaná kolekce značky Columbia “ Ready to Roam“ určená mužům

125 Gala Edition: Miele slaví výročí s vestavnými spotřebiči v úchvatné matné černé barvě

125 Gala Edition: Miele slaví výročí s vestavnými spotřebiči v úchvatné matné černé barvě