Magazín Elita

Prevence u gynekologa: Na co máte nárok a proč ji neodkládat?

Prevence u gynekologa: Na co máte nárok a proč ji neodkládat?

Preventivní prohlídku na gynekologii by měly každý rok podstoupit všechny ženy starší 15 let, aby předešly zdravotním potížím. Řada nemocí probíhá zpočátku bezpříznakově a dlouho o sobě nedávají vědět. Jaká vyšetření byste měla u gynekologa absolvovat?

Základem prevence je cytologie! Ale...

Cytologii společně s vyšetřením pohmatem každoročně podstupuje při preventivní prohlídce na gynekologii každá žena. Tato vyšetřovací metoda byla vymyšlena téměř před sto lety a vděčíme jí za to, že je rakovina děložního čípku v rozvinutých zemích na ústupu. „Cytologické vyšetření slouží zejména k odhalování buněčných abnormalit, které mohou představovat různě závažné stavy od reakcí na zánět či podráždění až po přednádorové a nádorové změny,“ vysvětluje MUDr. Markéta Trnková, ředitelka laboratoří AeskuLab pro oblast patologie, a dodává, že kromě změn povrchových buněk děložního čípku a hrdla odhalí cytologie i přítomnost některých původců nemocí, jako jsou například trichomonády, chlamydie či plísňová onemocnění. „Dále může zachytit například i buňky z nádorů těla děložního, které se dostanou do stěru. Samozřejmě v cytologii poznáme buňky, změněné infekcí virem HPV,“ doplňuje Trnková.

Cytologii zpřesňuje HPV DNA test

Díky cytologickému stěru lze odhalit změny, které předcházejí rakovině děložního čípku. „Na druhou stranu má cytologie i své limity. Především je to poměrně vysoká falešná negativita. Asi čtvrtina pacientek, u kterých je zjištěn zhoubný nádor čípku, poctivě docházela na preventivní prohlídky a odběr cytologie podstupovala,“ uvádí prof. MUDr. Jiří Sláma, Ph.D. z Onkogynekologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty v Praze. Cytologii může výrazně zpřesnit HPV DNA test, který odhalí v těle rizikové typy lidských papilomavirů (HPV) způsobujících rakovinu děložního čípku. Výsledky testu zvyšují přesnost vyšetření a dokonce mohou ukázat na možné riziko ještě dříve, než začne k jakýmkoliv změnám v buňkách docházet. Jak ukázala česká studie LIBUŠE, kombinace HPV DNA testu a cytologického stěru má o čtvrtinu vyšší schopnost odhalit závažné přednádorové změny děložního čípku ve srovnání s pouhým cytologickým stěrem. Navíc pokud vyjdou oba výsledky negativní, má žena téměř absolutní jistotu, že v nadcházejících třech letech rakovinou děložního čípku neonemocní. Proto mají od loňského roku ženy ve věku 35 let (+364 dní) a 45 let (+364 dní) HPV DNA test hrazený zdravotní pojišťovnou. Letos se to týká především ročníků 1977 a 1987. Pokud chce žena podstoupit HPV DNA test z preventivních důvodů, ale nespadá do uvedených věkových kategorií, může si jej zaplatit. „Fakt, že v současné době provádíme HPV DNA test v populaci u žen 35letých a 45letých, je určitým kompromisem, který má nabídnout maximu populace co největší benefit, ne však absolutní. A tak je velmi vhodné, aby všechny ženy nad 30 let absolvovaly HPV DNA test jako samostatně hrazenou službu a aby tímto testem doplnily standardní gynekologické vyšetření ideálně jednou za 3 až 5 let. Navíc se nejedná o příliš vysokou investici. Úhrada toho testu se pohybuje okolo 1000 korun,“ doporučuje MUDr. Sláma.

Je nutný ultrazvuk?

Často je součástí preventivního gynekologického vyšetření také vaginální ultrazvuk, nelze jej však automaticky nárokovat. „Ultrazvukové vaginální vyšetření není nárokové, ale mělo by být spojeno s určitou diagnózou, jako je bolest v podbřišku, pohmatový nález, anebo kontrola nálezu. U žen kolem 40. roku má minimálně třetina z nich nějaký myom na děloze, což je nezhoubný nádor, který ovšem může růst, a proto je třeba, aby byl sledován. Časté jsou rovněž cysty na vaječnících, většinou nezhoubné, ale je vhodné právě toto vyloučit. Ultrazvuk by měl být prováděn u žen na hormonální substituci v období kolem přechodu, při poruchách menstruačního cyklu, ale indikací k ultrazvukovému vyšetření je celá řada,“ vyjmenovává MUDr. Aleš Skřivánek, Ph.D., vedoucí lékař olomoucké gynekologické kliniky G-centrum, a dodává, že podle jeho názoru by měl být vaginální ultrazvuk po přechodu standardem. „Může odhalit například nádor na vaječníku dříve, než se objeví příznaky,“ dodává Skřivánek.

Prevence rakoviny prsu i tlustého střeva

Pro ženu je gynekolog důležitým strážcem zdraví. Obstarává totiž také řadu dalších preventivních vyšetření buď přímo v ordinaci, anebo odešle pacientku na specializované pracoviště. „Od 45 let vypisujeme žádanky na mamografický screening, většina žen odeslaných na mamografii není od praktiků, ale od gynekologů. Už pár let jsme také zapojeni do distribuce testů na skryté krvácení ve stolici, které se provádí od 50 let. Díky tomu lze včas odhalit adenomový polyp ve střevu, který je v mnoha případech předchůdcem budoucího kolorektálního karcinomu,“ vysvětluje MUDr. Skřivánek. Mamografii by měly ženy starší 45 let podstoupit jednou za dva roky, test okultního krvácení ve stolici se provádí od 50 let věku každý rok a od 55 let jednou za dva roky.

Únik moči i řídnutí kostí

Gynekologové dále řeší urogynekologické problémy, zejména samovolný a nechtěný únik moči, či osteoporózu, tedy řídnutí kostní hmoty, kterým trpí řada žen po menopauze. „Jsme jedním z pracovišť, které vlastní i kostní denzitometr. Faktem totiž zůstává, že riziko ženy kolem padesáti let, že zemře na rakovinu prsu, se pohybuje kolem 2 %. Úplně stejné riziko ovšem hrozí, že zemře na komplikaci zlomeniny krčku stehenní kosti. Když toto včas zachytíte a ženu zaléčíte, lze předejít vážným problémům,“ uzavírá vedoucí lékař kliniky G-centrum.

Co dělat, když lékař odmítne udělat HPV DNA test?

Jestliže gynekolog odmítne udělat screeningový HPV DNA test ženě ve věku 35 let a 45 let, měla by si pacientka podle advokáta Mgr. MUDr. Igora Piňose, CSc. nechat toto stanovisko od lékaře písemně podepsat. „Pak je na místě si stěžovat u zdravotní pojišťovny, že odmítl poskytnout preventivní vyšetření v rozsahu, na který má tato žena nárok. Eventuálně lze také podat stížnost buď k lékařské komoře, nebo k registrátorovi, tedy na zdravotnickém odboru krajského úřadu,“ radí advokát Igor Piňos. Řešení existuje i v případě, že chce žena mimo uvedené věkové kategorie provést HPV DNA test v rámci preventivního vyšetření jako samoplátce a lékař jí to neumožní. „Jestliže lékař odmítne pacientce mimo definované věkové kategorie HPV DNA test udělat jako výkon hrazený pacientkou, může se žena samozřejmě obrátit na jiného lékaře nebo zařízení,“ dodává advokát.


Další články z rubriky

Praktické tipy pro vaše dokonalé uzemnění

Praktické tipy pro vaše dokonalé uzemnění

Jaro je tu! A oči mohou trpět…

Jaro je tu! A oči mohou trpět…

Jarní detox v lázních na Slovensku – obnova těla i ducha zaručena

Jarní detox v lázních na Slovensku – obnova těla i ducha zaručena

Mnohočetný myelom je druhé nejčastější zhoubné onemocnění krve

Mnohočetný myelom je druhé nejčastější zhoubné onemocnění krve

Včasné CT vyšetření může zachránit život. V brandýské nemocnici na CT nečekáte a žádanku můžete mít odkudkoliv

Včasné CT vyšetření může zachránit život. V brandýské nemocnici na CT nečekáte a žádanku můžete mít odkudkoliv

Na vlně audioknih