Magazín Elita

Z pole do zahrady

Z pole do zahrady

Proč si přenést kousek biopole do zahrady? Pole červeného a růžového a modrého a žlutého a taky pestrého? Co nám to přinese, kromě krásně barevné plochy? Bude to spousta zábavy a užitku. Stejně jako je tomu i u nás na Ekofarmě na poli.

Některé z těchto barevných plodin jsou dobrým zeleným hnojením a meziplodinou, mají ochrannou funkci půdy, některé jsou výborné do salátu, další do přírodních kytic čerstvých i sušených, některé mají schopnost z půdy odstranit těžké kovy a některé nakrmí ptáčky na krmítku v zimě, z některých jsou dobré čaje, některé si nasypeme na kaši, z některých si uděláme krupoto. A většina z nich má těch funkcí hned několik.

A jaké plodiny nám barvy na zahradě vykouzlí?

JETEL INKARNÁT (NACHOVÝ)

Jednoletá plodina 20 - 50 cm vysoká s krásným červeným hustě rostoucím květenstvím na zahradě vynikne.

Estetično ale není jedinou funkcí. Její vlastnosti, které využíváme na biopoli, jsou prospěšné i na našich zahradách.

Jetel je výbornou meziplodinou. Patří do skupiny rostlin, které tvoří na kořenech hlízky a ty ve spolupráci s bakteriemi dokážou zachytit vzdušný dusík. Ten přeměnit na dusíkaté sloučeniny, které slouží jako hnojivo pro pěstování jak jetele, tak i následující rostlin. Inkarnát patří mezi nejvíce půdu zlepšující plodiny. Proto ho pěstujeme i na naší Ekofarmě a sejeme po něm třeba pohanku. Jetel kvete v polovině května, je vhodné jej v květu posekat, dát na kompost a záhon porýt. Do takto připraveného záhonu můžete poté již bez dalších chemických hnojiv zasít a pěstovat zeleninu bez chemie. Jetel je výbornou předplodinou pro výsadbu brambor a okopanin vůbec a další zeleniny (např. brukvovité, saláty, rajčata, okurky apod.)

POHANKA OBECNÁ

Je jednoletá rychlerostoucí plodina 50 – 100 cm vysoká. Bohatě kvete a její květenství mají krásnou barvu od bílé po růžovou.  Ano, barva a jakási křehkost jejího habitu je jistě pro naše oko potěchou, ale tahle rostlina se na zahradě i na poli prostě tuží… Pohanku na poli pěstujeme hlavně pro nám dobře známé zrno. Má ale také řadu dalších benefitů, které využíváme nejenom na poli ale i na zahradě.

To, co umí pohanka na poli, umí i na zahradě

Pěstování pohanky je více než snadné.

Pohanka má poměrně krátkou vegetační dobu, roste rychle a pokryje za krátko celou plochu záhonu listy nad zemí a kořeny pod ní. To pomáhá potlačit růst plevele. Velmi účinná je například i proti svlačci rolnímu. Stejně je to i s jinými druhy plevele, které klíčí vedle pohanky.

Teprve nedávno byla dokázána velká přednost pohanky. Její kořeny vylučují kyseliny – mravenčí, šťavelovou a citrónovou. Ty uvolňují ze země fosfor, který je přístupný pro další rostliny.

LEN SETÝ

Len dorůstá do výšky 80 až 100 cm, jde o jednoletou plodinu, která kvete modrými kvítky. Plodem je kulatá tobolka, která obsahuje semena. Len se na polích pěstuje pro semena a vlákna, která jsou ukryta v jeho dlouhém stonku. Semena lnu jsou nutričně hodnotnou potravinou. Obsahují především omega-3 a omega-6 nenasycené mastné kyseliny, které mají protizánětlivé účinky. Taky vysoké množství vlákniny, bílkovin i některé vitamíny a minerály. Lněná semínka pomáhají v boji s viry i bakteriemi, vysokým cholesterolem a dalšími…

Ze lněných vláken se vyrábí látky, které jsou výborné na letní oblečení, protože dobře odvádí teplo a chladí.

A co len na zahradě?

Kvetoucí, ale i dozrávající len je prostě krásný. Celá rostlina působí jemným růstem a na ploše působí vzdušně… až něžně. Modrá barva kvítků uklidňuje a v létě působí ochlazujícím dojmem. Vůbec nekrásnější jsou z něj ale dekorace. Čerstvý len doplní a zjemní přírodní kytice ať už modrými květy nebo zelenými tobolkami. Úplně nejvíc nejkrásnější jsou dekorace ze sušeného lnu… věnce a kytice z dozrálého lnu s tobolkami, případně i lnu s tobolkami ještě zelenými.

Z dozrálého lnu můžeme i vydrolit semena a použít je v kuchyni do kaší a na posyp pečiva… nebo zkusit ze stonků vyčesat lněná vlákna na výrobu dekorací.

SLUNEČNICE ROČNÍ

Je to jednoletá rostlina s velkým hnědým až černým úborem a žlutými kvítky po jeho okraji. Rozptyl výšky rostliny je velký od 30 do 250 cm. Na poli se většinou potkáváme s vysokými druhy, které jsou pravidelně natočené za Sluncem, této schopnosti říkáme heliotropismus. Slunečnice se pěstuje pro semeno, které se prodává loupané nebo se z něj lisuje olej. Na zahradách potom pěstujeme i různé okrasné kultivary.

My si ale chceme přenést kousek pole opět k nám do zahrady, takže zvolíme vysokou polní užitkovou odrůdu.

K čemu můžeme slunečnici využít? Má atraktivní květy, které jsou krásné samostatně do vázy ale i do kytic. Pro tyto účely, ale vždy řežeme květy hned po rozkvětu, pak vydrží ve váze dlouho.

Žluté jazykovité květy, které lemují úbor se využívají jako jedlé květy na ozdobu jídla. A také je sušíme a nařezané využíváme jako čaj nebo přidáváme do jakýchkoliv čajových směsí. Samotný slunečnicový čaj snižuje horečku a pocení a zlepšuje trávení. Krásná je také smíchaná třeba s modrou chrpou, nařezanými plátky růží na posypání a zdobení jídla. Tato pestrá směs je i krásným dárkem

A v neposlední řadě sklízíme ze slunečnic semena, která loupeme konzumujeme nebo jen vydrolíme pro ptáčky na zimu. Když celé už zralé květenství sklidíme, můžeme jej na zimu zavěsit na krmítko a ptáčci si z něj budou semínka vyzobávat sami. A to je zábavná podívaná.

JEČMEN JARNÍ, PŠENICE JARNÍ, CHRPA MODRÁ A MÁK VLČÍ

Na tento záhon jsme namíchali ječmen, pšenici a přidali trošku barevných plevelů modrou chrpu a červený mák. Stejně tak barevně to vypadá i u nás na biopolích,

Z výše uvedených druhů obilí a taky ze špaldy, žita a dalších obilovin zpracováváme v našich mlýnech mouky hladké, polohrubé, chlebové, celozrnné a taky krupice, vločky, kroupy i samotné zrno.

Proč jsme pro vás namíchali právě takovouto směs? Pohled na rozmanitý záhon s vousatým obilím i plnými klasy s červeným mákem a modrou chrpou je fajn.

Osinky na obilninách mají svoji funkci, stíní, zachycují vodu, píchají zvěř – takže ji nerada ožírá apod. 

Fotogalerie
15672 15673 15674 15675 15676

Další články z rubriky

Jarní restart od A do Z aneb, jak říct sbohem únavě a vyčerpání

Jarní restart od A do Z aneb, jak říct sbohem únavě a vyčerpání

Vybavte svou domácnost udržitelnými doplňky značky Natava

Vybavte svou domácnost udržitelnými doplňky značky Natava

Aquapalace Praha představuje novou, unikátní ZENovou saunu a rozšiřuje tak největší saunový svět u nás

Aquapalace Praha představuje novou, unikátní ZENovou saunu a rozšiřuje tak největší saunový svět u nás

Jan Janský, objevitel krevních skupin, by oslavil 150 let. Jeho objev zachránil spoustu lidských životů

Jan Janský, objevitel krevních skupin, by oslavil 150 let. Jeho objev zachránil spoustu lidských životů

Tipy, jak využít příchod jara

Tipy, jak využít příchod jara

Koncert pro život