Magazín Elita

Olympijský festival v Brně byl zahájen štafetou a otevíráním sportovišť

Olympijský festival v Brně byl zahájen štafetou a otevíráním sportovišť

V pátek 4. února se v 9:00 pro veřejnost otevřela brána Olympijského festivalu v Brně Židenicích. Festival nabídne dvacet sportů a bude fungovat 17 dní. Oficiální program v rámci slavnostního zahájení začal v 11:00 a pokračoval až do odpoledne.

Olympijský festival začal štafetou. V 11:00 vyběhl s pochodní od úřadu Jihomoravského kraje hejtman Jan Grolich v doprovodu olympijského vítěze z Tokia Jiřího Liptáka a zamířili před magistrát města Brna, kde na ně čekal radní Jaroslav Suchý a sportovní střelec Jakub Tomeček. Postupně se do štafety zapojili i Petr Švancara, Šárka Razýmová, Aleš Razým, Alžběta Baudyšová a Klára Křížová. U brány areálu převzala pochodeň ambasadorka letní edice tenistka Lucie Šafářová. Oheň olympijského festivalu zapálil současný ambasador krasobruslař Tomáš Verner, který zároveň své předchůdkyni popřál k narozeninám.

„Až jsem se vyděsil, jak je to tady skvělé. Laťka je tak vysoko, že já strávím odpoledne studováním materiálů, jak být tím nejlepším ambasadorem od Lucky. Cítím tu odpovědnost, vnímám ty pohledy, ale je to obrovská čest,“ popsal Verner.

Na pódiu pronesli několik slov také hosté a pořadatelé akce. „Věřím, že naši sportovci na olympijských hrách uspějí a my jsme tady proto, abychom jim fandili a aby oni dnes reprezentovali Českou republiku. V příštích dnech se nám bude dmout hruď pýchou nad každou medailí a já nám ze srdce přeji, aby těch medailí bylo co nejvíc a abychom ukázali, že naše republika opravdu umí,“ pronesl Ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Petr Gazdík.

Navázal na něj předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser, který podpořil myšlenku návratu dětí ke sportu. „Účelem těchto festivalů je to, abychom podporovali naše sportovce, reprezentanty a samozřejmě funkcionáře, trenéry a ostatní. Druhým úkolem je podporovat a prosazovat olympijskou myšlenku, se kterou jsme určitě všichni ztotožnění a tím dalším aktivace nás všech ke sportu. A na to prosím nezapomínejme, zejména v tuto dobu, kdy potřebuje, aby se všichni, nejenom děti, po pandemii hýbali a sportovali. Nemusíte být olympijští vítězové, nemusíte být mistři světa, ale prosím, uvědomte si, že pohyb má být a musí být součástí vašich životů.“

„Já dnešek vnímám jako zlomový bod. Do dnes jsme to byli my, kteří to tu spolupořádáme a hlavně Český olympijský výbor, nervózní z toho, jestli festival uskuteční. Ale teď už jsme nervózní jenom z toho, jak naši sportovci dopadnou. A já nám všem přeju, abychom si si co nejvíckrát mohli říct: JO!,“ komentoval hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Dále se slova ujal radní pro školství a sport města Brna Jaroslav Suchý: „Já jsem moc rád, že se Brno stává sportovním srdcem České republiky alespoň na dobu olympiády a věřím, že si tady všichni, nebo alespoň někteří z vás najdou svůj sport. Vyhrát může vždy jen jeden. Ale kdo přijde na Olympijský festival a něco si vyzkouší, už je vítězem.“

„Jsme rádi, že se nám podařilo i v těžkých podmínkách Olympijský festival uskutečnit a děkuji statutárnímu městu Brnu, panu hejtmanovi za Jihomoravský kraj, našim partnerům a hlavně vám, že jste přišli. Mějte dobru náladu, fanděte, sportujte, užívejte si. To je asi v této době nejdůležitější,“ uzavřel místopředseda Českého olympijského výboru Libor Varhaník.

Součástí programu na pódiu byla i vzpomínka na skokana na lyžích Jiřího Rašku, který by v tento den oslavil 81. narozeniny. Jeho vnuk Jan Mazoch přivezl i původní raškovku, která se stala motivem pro čepici v olympijské kolekci.

Poté následovalo otevření sportovišť. Curlingovou halu otevřelo video Alžběty Baudyšové, biatlonovou střelnici otestoval Aleš Razým a Jiří Lipták, skokanský můstek otevřel Jan Mazoch, snowpark Šárka Razýmová, Klára Křížová a Jan Novák, rychlobruslařskou dráhu Petr Švancara a Josef Balej, dráhu pro boby, saně a skeleton sólisté z Městského divadla Brno a jako poslední přišla řada na kluziště, na kterém se exhibičním vystoupením představily malé krasobruslařky společně se svým trenérem Tomášem Vernerem. Od  13:00 bylo možné sledovat na velkoplošné obrazovce zahajovací ceremoniál zimních her.

Program na další dny najdete na webu www.olympijskyfestival.cz.

Kredit: Olympijský festival

Fotogalerie
15409 15410 15411

Další články z rubriky

Hanka Mašlíková varovala finalisty Muže roku před hejty na sociální síti. Sama s nimi má dost zkušeností

Hanka Mašlíková varovala finalisty Muže roku před hejty na sociální síti. Sama s nimi má dost zkušeností

Zpěvačku Petru Černockou poznávají i školáci. Saxana ji provází už přes 50 let

Zpěvačku Petru Černockou poznávají i školáci. Saxana ji provází už přes 50 let

Nový titul Haliny Pawlowské: A přeskočila jiskra

Nový titul Haliny Pawlowské: A přeskočila jiskra

Motorkáři podpořili Nedoklubko historicky nejvyšší částkou

Motorkáři podpořili Nedoklubko historicky nejvyšší částkou

Studentka z Borovna na Plzeňsku má netradičního adrenalinového koníčka: vytvořila partu „lovců“ zvýhodněných balíčků potravin Nesnězeno v PENNY

Studentka z Borovna na Plzeňsku má netradičního adrenalinového koníčka: vytvořila partu „lovců“ zvýhodněných balíčků potravin Nesnězeno v PENNY