Magazín Elita

Brněnský Caravaning je největší letošní oborovou přehlídkou

Brněnský Caravaning je největší letošní oborovou přehlídkou

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů, stalo se tak trochu národním sportem. Přijďte si tedy vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.

Proč karavaning zažívá boom?

Představte si, že cestujete po vlastní ose a s veškerým komfortem, který je vám kdykoliv k dispozici. Karavaning, to je pohodné vaření i osobní hygiena, už žádné opakované vybalování věcí a hlavně naprostá svoboda rozhodování o tom, jak dlouho se zdržíte a kdy vyrazíte na cestu. V době covidové se k cestovatelské nezávislosti přidala ještě výhoda absolutního soukromí – a tím i zdravotní bezpečnosti. Není divu, že kouzlu karavaningu v posledních letech propadá stále více lidí, a to nejen v Česku.

Vybírejte pečlivě

Je lepší obytný vůz, nebo karavan? Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, záleží na konkrétní rodině a jejích preferencích. Kdo cestuje s menšími dětmi a chce mít pohodlné zázemí na jednom místě, volí prostornější obytný přívěs neboli karavan. Pro dovolenou v pohybu s aktivní nebo poznávací turistikou se hodí spíš obytný vůz či obytná vestavba, tzv. campervan, který ve srovnání s přívěsem lépe zvládá horší silnice a horské serpentiny. V každém případě se všem nováčkům doporučuje nejdřív si karavan, obytný vůz nebo vestavbu půjčit a vyzkoušet. Zjistí tak, co právě jim vyhovuje a jestli je pro ně dovolená na čtyřech kolech to pravé.

… a hlavně vybírejte včas!

Dlouhé váhání se letos opravdu nemusí vyplatit. Vysoká poptávka udělala z obytných aut i karavanů nedostatkové zboží. Kdo si chce včas vybrat cestovní prostředek na vysněnou dovolenou, měl by se proto rozhodovat v předstihu. Naštěstí je tu výstava Caravaning Brno a s ní možnost na jednom místě porovnat nejrůznější modely – a hlavně si je všechny detailně prohlédnout a osahat. Ať už plánujete nákup nového obytného auta či přívěsu, nebo jen vybíráte ten ideální model k zapůjčení na příští léto, je pro vás říjnový termín ideální. Dodavatelé předních značek se v Brně sejdou na jednom místě, aby představili jak osvědčené modely, tak novinky pro příští sezonu. Zároveň se na výstavišti otevře bazar s ojetými obytnými vozy a karavany, které si můžete koupit za výhodné ceny. Vedle vozů a přívěsů bude k vidění (a zakoupení) také široká škála příslušenství, doplňků a nejrůznějších potřeb pro karavaning a cestování.
Novinky světových značek

Tím největším lákadlem jsou samozřejmě nové modely s posledními technologickými vymoženostmi a špičkovým designem. A bude z čeho vybírat! Ve dvou pavilonech výstaviště a na přilehlých volných plochách se představí známé a prestižní značky a jejich žhavé novinky, ze kterých jmenujeme jen pár příkladů.

Jak vyprovokovat zájem, Vám ukáže Caravan Metropol, firma, která přiveze jako vždy něco výjimečného – vůz i SMOVE. Proti všem  pravidlům s detaily, které využijí každého centimetru na maximum. Vůz, který si zamilujete! To je supernovinka firmy Niesmann+Bischoff. Musíte vidět i nejprodávanější model z kolekce HYMER Hymermobil Master Line s dotykovými ovládacími panely, které poprvé umí i česky. Burstner vás vrátí do osvědčených kolekcí z řady Harmony Line, kde nechá působit velmi příjemný vnitřní design a Fiat s vylepšenou automatickou 9-stupňovou převodovkou.

TOPTRADE vystaví Yucon 7 Garage, což je vůz pro 3 osoby s velkou garáží na dvě motorky nebo čtyři elektrokola a navíc i šestiválcovým motorem ve hmotnosti do 3,5 tuny. Těšte se taky na atraktivní vůz Frankia Platin Final Six – cenově zvýhodněný a ještě lépe vybavený model Platin s posledním šestiválcem.

Česko-rakouská společnost Campingworld Neugebauer přiveze oblíbený model vyšší střední třídy Carthago Chic C-line ve vrcholné verzi Superior s novou palubní deskou. Potěší i značka Malibu  s unikátní zvedací střechou, která je s váhou pouhých 105 kg nejlehčí v kategorii a umožní pohodlné spaní dalším dvěma cestovatelům. Především pro děti je "dětský pokojíček" na střeše obytného auta velkým lákadlem.

U Hymer Moravia bude vlajkovou lodí Hymer Třída B Masterline s inovativním SLC podvozkem a rovnou horní a zároveň dvojitou podlahou pro větší úložný prostor. Nový karavan Eriba Touring oslní zase dvěma velkými panoramatickými okny a speciální konstrukcí, která vylepšuje aerodynamiku a jízdní vlastnosti.

Společnost AUTO-BAYER, s.r.o působí v oblasti prodeje a servisu osobních a užitkových vozů již od roku 1992. Z původní malé rodinné dílny se rozrostla na jeden z největších autosalónů a autoservisů na Moravě. Na veletrhu představí obytné vozy Elnagh. Caravan Plus s.r.o. přiveze na brněnský veletrh značku AHORN a vůbec poprvé v ČR představí značku obytných vozů NOTIN. Novinka je Notin Bilbao a Notin Calgary CF Evolution.

Společnost Karavan Centrum Hykro představí v Brně největší novinky pro rok 2022. V expozici naleznete obytná vozidla od výrobců Bravia, KnausTabbert, Carado, Fendt, ale také letošní prémiovou značku Kabe.  Po několikaleté odmlce se na do Brna vrací i přední evropský výrobce, firma HOBBY ze severoněmeckého Fockbeku. Vlajkovou lodí jejich expozice je nesporně letošní novinka OPTIMA ONTOUR ALKOVEN A 70 GFM.

Vychytávky, které vás překvapí

Znáte mini karavany? Novou generaci kempových přívěsů navržených vždy pro 2 osoby na výstavě zastupuje třeba společnost Caretta. Přesvědčte se, že chytrý a ergonomický design umožňuje pohodlné bydlení a s dostatkem úložného místa i v prostoru, kde byste to rozhodně nečekali.

Obytné vestavby mají oproti obytným vozům řadu výhod od kompaktnějších vnějších rozměrů až po bezpečnější a rychlejší jízdu. Jejich bolestí naopak bývá nižší úroveň tepelné izolace. Pro slovinskou značku obytných vestaveb Megamobil to ovšem neplatí. Tyto vestavby poznáte podle celozateplených a precizně čalouněných zadních dveří a bez obav v nich můžete vyrazit třeba v zimě na lyže.

Další mýtus o vestavbách boří společnost MS Camper a její vestavba pro 4 osoby na jízdu i na spaní, která nabízí jednu z největších kuchyní na trhu s obytnými automobily, a to při zachování plnohodnotné koupelny a délce do 6 metrů. Novinkou této expozice bude variabilní vestavba, která se proměňuje z komfortního rodinného vozu až pro 5 cestujících v obytný vůz se spaním pro 3 osoby nebo v plně vybavenou mobilní kancelář.

Taky jste slyšeli, že karavany do těžkého terénu nepatří? Outdoorové karavany Life Style Camper jsou výjimkou potvrzující pravidlo. Stylové karavany mají povrchovou úpravu s ochranou proti vlhku a odření i speciálně konstruovaný podvozek. Zásluhou nízko posazeného těžiště drží pevně na vozovce i při náklonu 40°. K možnostem výbavy patří vedle televize a topení taky LED panel na střechu pro větší soběstačnost v přírodě.

Poprvé se na českém trhu představí značka Crawler s offroad karavany a campery na korbu pick-upu. Jsou malé, lehké, odolné a nabízí veškerý komfort a zázemí – přesvědčte se sami na stánku BACKI Adventure.

Karavany to nekončí

Faber Moto představí na veletrhu jubilejní designy. Ikonická Vespa v tomto roce oslavila své 75. jubileum, ke kterému připravila speciální výroční edici modelů Primavera S 125 a GTS Super Tech 125 a 300. Hlavním poznávacím znakem je žlutá metalíza Giallo 75th, která je moderní interpretací odstínů populárních ve 40. letech.

Užitečné přednášky

K výstavě Caravaning Brno patří i doprovodný program se spoustou zajímavých informací. Přednášky se konají od pátku do neděle a dozvíte se zde třeba doporučení pro cestování s dětmi, jak je to s energetickou soběstačností obytných vozů nebo chytrá řešení pro internet na cestách. Zkušení cestovatelé povypráví o dobrodružném putování Banátem nebo cestě tuk-tukem z Thajska až na Moravu.

Brněnské výstaviště bude pro návštěvníky otevřeno od čtvrtka 21. 10. do soboty 23. 10. vždy 9:00–18:00, v neděli 24. 10. pouze 9:00–16:00. Když přijedete s obytným autem nebo karavanem, můžete zakempovat přímo na výstavišti v Caravan Parku u 9. brány.

Fotogalerie
14888 14890 14891

Další články z rubriky

Domácí kavárna Miele a skvělý kávový grog patří k sobě

Domácí kavárna Miele a skvělý kávový grog patří k sobě

Za renezancí špaldy stojí PROBIO, kterému za to patří dík!

Za renezancí špaldy stojí PROBIO, kterému za to patří dík!

Rio Mare Paté je rybí delikatesou pro každou příležitost!

Rio Mare Paté je rybí delikatesou pro každou příležitost!

Krupoto se špenátem a vejci

Krupoto se špenátem a vejci

Červená pšenice s kořenovou zeleninou fermentovaná nebo jen vařená

Červená pšenice s kořenovou zeleninou fermentovaná nebo jen vařená