Magazín Elita

Přední šperkař Hanuš Lamr poprvé prezentuje svoji práci na Designbloku 2021

Přední šperkař Hanuš Lamr poprvé prezentuje svoji práci na Designbloku 2021

 

 

Letošní Designblok 2021 představil designér a šperkař Hanuš Lamr svou novou kolekci s názvem Cereal. Jejím prostřednictvím vzdává hold zdánlivě prostému motivu, ve skutečnosti jednomu ze základních symbolů lidské existence – obilnému klasu. Předzvěstí kolekce Cereal byl objekt Vínek, instalovaný v Arthausu Designbloku 2020 v Národopisné expozici Národního muzea. Za Vínek a kolekci Noli me tangere byl Hanuš Lamr nominován na Czech Grand Design 2020.

Novou, výjimečně sevřenou kolekci šperků, jejímž poznávacím znakem je pokora a štěstí v podobě návratu k základním hodnotám života, charakterizuje autor následovně:

„V kolekci Cereal představuji krásu zlatého obilného klasu, zdánlivě jednoduchého a všedního motivu. Obilné lány patří do naší krajiny odnepaměti, bez nich by nebylo mouky ani chleba. Obiloviny jako člověkem zušlechtěné traviny jsou dodnes jedním ze základních pilířů naší obživy. Taoistický filozof Lao-c‘ říkal, že celý život lze slušně prožít na malé vesnici. To je místo, kam mířím. Věnujme se obyčejným věcem. Buďme součástí naší krajiny. Vraťme se do míst, kde nám za domem zlátne obilí.“

Hanuš Lamr na přehlídce Designblok 2021

Kolekce Cereal byla veřejnosti poprvé představena během Designbloku 2021 v budově Uměleckoprůmyslového musea v Praze jako součást výstavního projektu RENESANCE 21, spolu s díly splňujícími kritéria kurátorského výběru. Šperky Hanuše Lamra zde budou doplněny textilními pracemi jeho manželky, výtvarnice Zlatky Lamrové. Kolekce bude uvedena také v Deelive design store na Smetanově nábřeží v Praze nebo v expozici Heleny Dařbujánové & DOMU RADOST (Winstona Churchilla 1800, Praha 3).

Hlavním tématem 23. ročníku Designbloku je ŠTĚSTÍ. Jak jej vnímá Hanuš Lamr? „Štěstí je všude kolem nás. V šelestu listí. V lehkém závanu větru, který přináší vůni kvetoucích jabloní. V úsměvu dítěte. V matčině obejmutí. V rodině. V setkávání se s přáteli. Ve chvíli odpočinku s kočkou spící u nohou. V smysluplné tvorbě. A
ve spoustě dalších všednodenností.“

Instalace Cereal na Designbloku 2021

Autorkou instalace je architektka a umělkyně Karolína Vojáčková. Inspiraci našla v prosté přirozenosti a poetice obilného pole. „Stejně jako každé stéblo nese své břímě v podobě klasu, tak jsou i šperky Hanuše Lamra rozmístěny v poli stébel. Minimalismus formy i barevného řešení nechává vyniknout jemnosti a citlivosti šperkařského díla. Nad obilným lánem se pak vznášejí i výšivky Zlatky Lamrové jako lehký vánek a dokreslují tradici rurální kultury,“ vysvětluje Karolína Vojáčková.

Autorkou fotografií kolekce Cereal a katalogu je uznávaná fotografka a multimediální umělkyně Karin Zadrick. Grafické řešení katalogu je prací Štěpána Červenky.

Další informace najdete na:

http://www.hanuslamr-shop.cz/
https://www.hanuslamr.com/
FCB: Hanuš Lamr
IG: hanus_lamr_sperky
#hanuslamr

Fotogalerie
14872 14873 14874 14875

Další články z rubriky

Sklo jako zařizovací prvek: funkční, všestranné i krásné

Sklo jako zařizovací prvek: funkční, všestranné i krásné

Léto s Albi – léto plné radosti

Léto s Albi – léto plné radosti

Neuvěřitelný komfort na kolech a s pokorou k přírodě

Neuvěřitelný komfort na kolech a s pokorou k přírodě

Jak správně připravit domácího mazlíčka na hlídání

Jak správně připravit domácího mazlíčka na hlídání

Lehké plechové střechy boří mýty kvalitou

Lehké plechové střechy boří mýty kvalitou