Magazín Elita

Unikátní výstava historických motocyklů Veteran Mania již od 11. června

Unikátní výstava historických motocyklů Veteran Mania již od 11. června

Již za necelý měsíc se všichni příznivci motocyklů, legendárních historických exponátů a zajímavostí zejména z motocyklového předválečného období mohou těšit na unikátní výstavu s názvem Veteran Mania. Ta odstartuje 11. června na střechách Křižíkových pavilonů holešovického Výstaviště a vyvrcholí 5. září. Návštěvníci výstavy motocyklových veteránů, která tu v takovémto pojetí ještě nebyla se mohou těšit na 100 exponátů ze soukromé sbírky sběratele a spoluorganizátora Radka Uhlíře. Výstava zahrnující předválečné a poválečné motocykly i motocyklové legendy s příběhem nabídne návštěvníkům pohled především na modely značek jako je ČZ, Jawa, Praga, Laurin & Klement nebo BMW, DKW či Zündapp. Pořadatelé navíc jednomu člověku umožní vyhrát veterána – konkrétně model ČZ 125 T z roku 1949. Otevřeni jsou i možnosti odkoupení jednotlivých kousků, ale třeba i celé sbírky.

Cesta k uspořádání unikátní výstavy Veteran Mania byla spíše otázkou náhody. Sběratel a majitel motocyklových veteránů chtěl svoji sbírku a sběratelské úsilí posunout dál, ukázat ji veřejnosti a zpřístupnit ji tak, aby z ní mohl mít radost ještě někdo další. Původním plánem bylo muzeum historických motocyklů, v úvahu připadalo i umístění vhodných exponátů na sto různých míst po České republice, aby obdivovatelé historických kousků místa postupně navštěvovali. Nakonec se ale jako nejvhodnější plán ukázala právě realizace výstavy.

Musím říct, že jsem docela dlouho přemýšlel, co se sbírkou dál. Sám jsem si ji užil, bavila mě jak samotná sběratelská činnost a vyhledávání a shánění modelů, tak i pocit, že konečně mám kousek, který jsem například 5 let hledal. Po čase jsem se ale dostal do fáze, kdy jsem přemýšlel, co se sbírkou dál. Plány na muzeum, které pro mě bylo číslo 1, se ukázaly jako nereálné, jednoduše řečeno, bylo mi jasné, že už nemám šanci ho v tomto životě realizovat. Proto jsem rád za setkání s Michalem Šestákem a Jardou Vavřinou z Klasik Moto, kteří moji sbírku posunuli dál a přišli právě s nápadem výstavy a moje uvažování se přesunulo opět do dalšího levelu. Naším společným cílem je nyní výstava Veteran Mania. Chceme, aby tyto unikátní exponáty, které patří do motocyklové historie mohly udělat radost i široké veřejnosti,” říká Radek Uhlíř, spoluorganizátor akce, sběratel a majitel veteránů.

„Jsme rádi, že i přes náročnou dobu z hlediska pořádání akcí a shromažďování lidí můžeme sobě i veřejnosti udělat radost a uspořádat zcela originální výstavu Veteran Mania. Těší nás, že se opět můžeme nadechnout čerstvého vzduchu, a to doslova. Akci totiž uspořádáme venku, na střechách Křižíkových pavilonů na holešovickém Výstavišti. Samozřejmě tak, abychom dodrželi všechna bezpečnostní a hygienická opatření i nařízení Vlády ČR. S rozestupy, dezinfekcemi, bezkontaktním vstupem. A pochopitelně tak, abychom z akce měli všichni radost a mohli si užít to, co nám skoro rok chybělo. Pokud opatření a vývoj situace dovolí rádi bychom připravili i speciální komentované prohlídky, noční prohlídky a řadu dalšího,“ doplňuje Michal Šesták, spoluorganizátor akce.

Návštěvníci výstavy se tak mohou těšit například na modely jako Laurin & Klement Slavia typ B z roku 1903, Zündapp E250 z roku 1928, BMW R63 z roku 1929, Praga 350 OHC z roku 1931, Jawa 350 OHV z roku 1937, ČZ 500 Tourist z roku 1939 nebo třeba OGAR 250 4 z roku 1947, Jawa 500 OHC z roku 1954, ale i Stadion 11, Jawetta nebo Pionýr.

 

Drtivou většinu výstavy tvoří především motocykly předválečné éry, tedy zhruba z rozmezí let 1903 až 1939, ale nechybí ani zajímavé exponáty z válečného období nebo 50. a 60. let a počátku 70. let, do roku 1971 a samozřejmě i motocykly s příběhem.

Veteran Mania se tak může stát skvělým tipem, jak si zpestřit léto a celé prázdninové období. Jedinečná podívaná, možnost vyhrát veterána i třeba nějakého odkoupit. Start již 11. června a vyvrcholení 5. září v rámci Prague Harley Days a Burgerfestu. Buďte u toho!


Vstupenky je možné zakoupit již nyní na www.veteranmania.cz nebo v předprodejní sítí TicketLIVE za 350 Kč. Speciální zvýhodněné vstupné pořadatelé nabídnou skupinám, rodinám s dětmi a dětem. Všechny vstupenky jdou zároveň do slosování o veterána ČZ 125 T.

Předprodej vstupenek na https://www.ticketlive.cz/cs/event/veteran-mania-vystava-historickych-motocyklu-praha-2021

Více informací naleznete na www.veteranmania.cz  

Fotogalerie
14164 14165 14166

Další články z rubriky

Spolek MÁJA slaví deset let činnosti pro opylující hmyz

Spolek MÁJA slaví deset let činnosti pro opylující hmyz

Průzkum člověka jako vnímajícího subjektu, to je výstava Alžběty Josefy a Aleny Kotzmannové

Průzkum člověka jako vnímajícího subjektu, to je výstava Alžběty Josefy a Aleny Kotzmannové

Tradiční Francouzský trh se vrací na pražskou Kampu

Tradiční Francouzský trh se vrací na pražskou Kampu

Nové limity pro audit mohou změnit podnikatelský trh

Nové limity pro audit mohou změnit podnikatelský trh

Onboarding nového zaměstnance z hlediska kybernetické bezpečnosti

Onboarding nového zaměstnance z hlediska kybernetické bezpečnosti