Magazín Elita

Po stopách minulosti s kolekcí váz Rosenthal Sixty & Twelve

Po stopách minulosti s kolekcí váz Rosenthal Sixty & Twelve

U příležitosti svého 60. výročí připravila ikonická značka Rosenthal studiovou řadu 60 vybraných váz ve 12 přírodních barevných kombinací. Využijte neopakovatelnou příležitost k pořízení originálního designového kousku z kolekce Sixty & Twelve, v němž bude čerstvě nařezaná kytice růži, tulipánů ale i lučního kvítí vypadat naprosto kouzelně. Za příběhem 60 váz ve 12 barvách se skrývá šest dekád designu, spolupráce s více než 150 umělci z celého světa a jedinečná technika, která je unikátním symbolem Rosenthal studia-line.  Jaký unikátní kousek si do svého interiéru zvolíte právě vy?

Přesně před šedesáti lety rozvířila firma Rosenthal svět porcelánu. Za tu dobu vznikly ve spolupráci s více než 150 umělci, designéry či architekty kolekce i produkty, které se staly ikonami světového designu 20. století. Na své 60. výročí představuje přední německá porcelánka sbírku 60 váz ve 12 barevných variací Rosenthal Sixty & Twelve, kráčející ve šlépějích její historie.

Syn zakladatele firmy, Philip Rosenthal, se v roce 1961 rozhodl vybudovat kreativní ateliér, Rosenthal studio-line, čímž nastartoval výjimečné vztahy s předními autory uměleckých scén. Andy Warhol, Raymond Loewy, Walter Gropius, Victor Vasarely Otto Piene a další vnesli do umění nádech moderny a futurismu, jež se stal předobrazem designu 20. století. Jejich kreativní díla ve spolupráci s technickým know-how porcelánky získaly přibližně 500 prestižních ocenění a dodnes je můžeme sledovat v renomovaných muzeích a galeriích po celém světě.

Přírodní barvy, nevšední tvary i nový patentovaný materiál

Jako dárek ke svým významným kulatinám připravil Rosenthal pro své věrné zákazníky studiovou řadu 60 vybraných váz ve 12 přírodních barevných kombinací vycházející ze zemitých tónů, odstínů bílé, šedé, pastelově zelené i modré. Každá barva nese speciální název, který koresponduje s její podobou, od mořské soli přes mandarinku, pískovec až po Atlantik. Barvy byly navíc pečlivě vybrány tak, aby ladily k tvarům. Zatímco neutrální tóny jsou spojeny s čistými geometrickými vzory, pastelově zelená nebo modrá se naopak objevuje u hravějších nádob ve tvaru květin, zeleniny a dokonce zvířete. 

Vázy jsou v daném barevném provedení vyrobeny jen v limitovaném počtu 60 kusů. Poté, co se vyprodají, je daný tvar představen v nové barvě. Nejde tak pouze o krásný předmět v obýváku, ale o sběratelskou záležitost, což dokládají také vyražená pořadová čísla na dně nádob. Díky tomu budete vědět, že právě vaše váza je například poslední prodanou v barvě mořské soli.

Mimořádné nejsou jen tvary a barvy, ale také výsledný materiál. Nejedná se o glazuru, ale o speciální probarvenou porcelánovou hmotu, za níž stojí hodiny práce expertních řemeslníků a mistrů značky Rosenthal. Aby bylo možné zachovat některé nevšední podoby originálů, musela být každá z 60 váz vyrobena znovu.

Každé desetiletí přineslo něco nového

Každá dekáda v sobě navíc nese jedinečné prvky, typické pro danou dobu. Divoké šedesátky a sedmdesátky byly ve znamení touhy po svobodě. Beatles psali historii rockové hudby, módní revoluce změnila způsob, jakým se oblékaly ženy, a v designu figurovaly geometrické tvary blízké přírodě, pod které se tehdy podepsali zejména skandinávští designéři.

Naopak, osmdesátá léta a jejich konec spjatý s pádem Berlínské zdi a dalšími politickými otřesy souvisel se spoluprací italských architektů, kteří zahájili novou, geometricky tvarovanou fázi.

Devadesátá léta přinesla vzestup moderních technologií. Rosenthal v té době pracoval například s britským designérem Jasperem Morrisonem, se kterým připravil klasický a jednoduchý jídelní set porcelánu Moon, prodávající se dodnes.

Na nové tisíciletí reagovala porcelánka expresivním a moderním designem, který je předzvěstí nového počátku. Počítačová technika a digitalizace umožňuje o deset let později vytvořit průkopnickou revoluci ve výrobě. Ani v současné dekádě však Rosenthal nezahálí. Futuristické tvary jsou vepsány například do ikonické kolekce vázy Hop od designové hvězdy Sebastiana Herknera.

Vítěz iF Design Award

Výroční edice ohromila porotu prestižní světové soutěže iF Design Award, která ji 21. dubna v rámci již 75. ročníku ocenila v kategorii „Profesionální koncept“. Cena iF Design Award patří k jednomu z nejžádanějších ocenění na scéně produktového designu, architektury i interiéru. Do letošního ročníku se zapojilo téměř 10 000 přihlášených příspěvků z celkem 44 zemí, jež hodnotila porota složená z 98 nezávislých, mezinárodních odborníků na design. Kolekce Sixty & Twelve je tedy jasným důkazem inovativní práce a nadčasové tvorby při zacházení s tak cenným materiálem jako je porcelán.

Jedinečnou vázu se sběratelským potenciálem zakoupíte u oficiální distributora Potten & Pannen – Staněk na www.pottenpannen.cz. Dostupné budou také v prodejně Potten & Pannen – Staněk na pražském Újezdě od 24. května 2021.

Fotogalerie
14065 14066 14067 14068

Další články z rubriky

Umění v kuchyni: Miele povyšuje digestoře na mistrovská díla

Umění v kuchyni: Miele povyšuje digestoře na mistrovská díla

Objemová maska a gel pro vzdušný objem jedině od Tea Tree Lemon Sage!

Objemová maska a gel pro vzdušný objem jedině od Tea Tree Lemon Sage!

Brita zbavuje vodu nežádoucích látek a mikročástic

Brita zbavuje vodu nežádoucích látek a mikročástic

Svěží prádlo na dovolené: Prací papírky Ecohaus s vůní citrónové zmrzliny

Svěží prádlo na dovolené: Prací papírky Ecohaus s vůní citrónové zmrzliny

Evropa se otepluje, horkům lze však efektivně čelit izolací domu, a ještě ušetřit na energiích

Evropa se otepluje, horkům lze však efektivně čelit izolací domu, a ještě ušetřit na energiích