Magazín Elita

Zdraví/Životní styl

ŽENŠEN - TAJEMNÝ KOŘEN

ŽENŠEN - TAJEMNÝ KOŘEN

Již více než 2000 let je v tradičním čínském lékařství užíván jako všelék ženšen. A dodnes se věří, že jeho stimulační účinky obnovují vnitřní sílu Č ´i. Ve starověku byl ženšen považován za královskou rostlinu a užívali jej pouze vládci; jeho cena se rovnala ceně zlata o stejné váze. Snad žádná jiná rostlina nebyla opředena tolika mýty, jako právě tento tajemný kořen ve tvaru lidského těla. Přibližme si ženšen ve světle současných poznatků...

BRAMBORY DO JÍDELNÍČKU PATŘÍ!

BRAMBORY DO JÍDELNÍČKU PATŘÍ!

Je to dietní potravina s vynikající kvalitou bílkoviny. Čerstvá šťáva ze syrových brambor se šťávou ze syrové kapusty v množství asi 0,5 l za den léčí žaludeční a dvanásterníkové vředy, záněty žaludku, hemoroidy a překyselení organizmu včetně žáhy.

Z cibule si připravíte snadno a rychle blahodárný čaj či sirup

Z cibule si připravíte snadno a rychle blahodárný čaj či sirup

KOREKTIVNÍ DERMATOLOGIE

Zabývá se především nápravou kožních defektů.  Léčí cestou dermatobraze, tedy vyhlazením jizev např. po akné a metodou mikropřenosu tuku k vyplnění kožních defektů. K potlačení projevů stárnutí využívá neinvazivní metody. Mezi nejžádanější metody patří léčba botoxem, která odstraňuje vrásky a vějířky vrásek okolo očí. K dalším využívaným metodám v oboru patří: intenzivní pulzní světlo, infračervené, ultrafialové či rentgenové záření, radiofrekvence a fotodynamická terapie.

NUKLEÁRNÍ MEDICÍNA

 

Zabývá se diagnostikou a léčbou nemocí zavedením radioaktivních látek do těla pacienta. Nejčastěji používanými radioizotopy jsou jód, thalium a technecium. Hlavní zobrazovací technikou je gama kamera, která monitoruje radiaci vyzařovanou indikátorem zavedeným do těla (zobrazuje se na snímku).

BIOMEDICÍNSKÉ INŽENÝRSTVÍ

 

Věnuje se aplikaci inženýrských postupů v medicíně a biologii. V rámci diagnostiky se ubírá směrem biomedicínského inženýrství a využívá fyzikální a chemické principy inženýrských oborů k měření projevů biologických systémů.  V rámci podpory léčby biomedicínské inženýrství využívá inženýrské postupy v konstrukci přístrojů nahrazujících či podporujících funkci orgánů a také v konstrukci a inovaci terapeutických přístrojů.

ZÁZRAČNÁ RAJČATA ( Lycopersicon esculentum)

ZÁZRAČNÁ RAJČATA ( Lycopersicon esculentum)

Rajčata jsou pěstována  za účelem sklizně pro lidskou spotřebu. Do Evropy se dostala až po objevení Ameriky, kdy byla dovezena jejich sazenice a semena (společně s bramborami), ale ne pro své plody, ale pro okrasu.

TŘEZALKA TEČKOVANÁ (HYPERICUM PERFORATUM)

TŘEZALKA TEČKOVANÁ (HYPERICUM PERFORATUM)

Lidové názvy: krevníček, svatojanská bylina, bylina sv. Jana, prostřelenec, čarovník, křížek a další..

Obsahové látky: kromě již zmíněného hypericinu (červeného barviva s fotosenzibilujícím účinkem) obsahuje třezalka hlavně třísloviny, glykosidy a silice.

BENEDIKT LÉKAŘSKÝ

BENEDIKT LÉKAŘSKÝ

Cnicus benedictus - benedikt lékařský (benedikt čubet, čubet lékařský)

Čubet je jednoletá, až 60 cm vysoká bylina. Pro pěstování  preferuje humózní, vápnitou a mírně suchou až mírně vlhkou půdu a slunné chráněné stanoviště. Množí se semeny, která se vysévají přímo na venkovní stanoviště koncem dubna, klíčí asi po 10 dnech.

KOPŘIVA DVOUDOMÁ

KOPŘIVA DVOUDOMÁ

Seznamte se blíže s obecně známou a ne zrovna oblíbenou rostlinu, kopřivu dvoudomou. Její obranné „doteky“ jsme všichni mnohokrát okusili na vlastní kůži, v lásce ji nemají ani zahrádkáři, kteří ji odsuzují za to, že okrádá půdu o živiny. Ale právě tato „nenasytnost“ kopřiv způsobuje to, že se v rostlinách soustřeďuje velké množství minerálních látek a vitamínů (hlavně vitamín C), které čekají jen na nás…