Magazín Elita

JULIE SVĚCENÁ DOBÝVÁ SVĚT HUDBOU

JULIE SVĚCENÁ DOBÝVÁ SVĚT HUDBOU

Talent nestačí, je to sice vzácný dar, ale o který je nutné pečovat. Něco o tom ví i mladá česká houslistka Julie Svěcená, která se v srpnu zúčastnila Mezinárodní houslové soutěže Tibora Vargy ve švýcarském Sionu.

Na prestižní klání se sjeli hudebníci téměř z celého světa. Hojně byly zastoupeny evropské země, ale soutěž si nenechali ujít ani vynikající houslisté z Jižní Koreje, Japonska, USA a Číny. Julie Svěcená ve Švýcarsku dokázala, že patří nejen mezi českou, ale i světovou elitu. V silně obsazené soutěži získala 3. cenu. Je až překvapivé, že se jí nedostává pozornosti, kterou si opravdu zasluhuje. Je nám ctí, že vám tyto informace můžeme poskytnout.

Program soutěže byl velmi náročný, během jednoho týdne musela proběhnout všechna čtyři kola. V prvním přednesla dvě části z Bachovy partity č. 2, první větu z Beethovenovy Kreutzerovy sonáty č. 9 a Bartókovu Ciacconu pro sólové housle. Ve druhém kole 2. a 3. větu z Kreutzerovy sonáty, Janáčkovu sonátu a virtuosní Tzigane Maurice Ravela. Třetí kolo bylo zaměřeno na komorní hru, Julii byli přiděleni švýcarští kolegové - klavíristka a violoncellista a s nimi zahrála Čajkovského trio, Brahmse Trio č. 3. Soutěž uzavřela povinnou skladbu Trio č. 4 od skladatelky Lery Auerbach, které bylo napsáno přímo pro Mezinárodní houslovou soutěž Tibora Vargy. Čtvrté kolo bylo prý nejnáročnější, protože soutěžící měli možnost pouze dvou hodinových zkoušek, kdy časový limit byl ostře střežen a nesměl své vymezení přesáhnout ani o minutu.

Ve finále povinně musela zaznít druhá věta z Mozartovy Koncertantní symfonie pro housle, violu a komorní orchestr. Následoval houslový koncert, Julie přednesla Houslový koncert č.2 Dmitrije Šostakoviče za doprovodu Komorního orchestru z Lausanne, který dirigoval uznávaný maďarský dirigent Gabor Takácz-Nagy. Tomuto koncertu měli možnost naslouchat všichni příznivci vážné hudby, byl totiž přenášen ho totiž přímo do éteru stanicí Radio Television Swiss.
Julie Svěcená je studentkou Royal Academy of Music v Londýně, ve třídě bývalého koncertního mistra londýnských a newyorských filharmoniků, profesora Rodneyho Frienda. Letos v červenci promovala s titulem Master of Arts a obdržela červený diplom spolu se zvláštní cenou pro jednoho z nejlepších studentů. Od září bude pokračovat v postgraduálním studiu.
Royal Academy ji na tuto soutěž zapůjčila ze svých sbírek krásné housle Giovanniho Battisty Guadagniniho z roku 1753.

 

Fotogalerie
6991 6992 6993

Další články z rubriky

REŽISÉR VÍT NEZNAL PŘIPRAVUJE NOVÉ PŘEDSTAVENÍ V OBROVSKÉM AKVÁRIU

REŽISÉR VÍT NEZNAL PŘIPRAVUJE NOVÉ PŘEDSTAVENÍ V OBROVSKÉM AKVÁRIU

HANA STERNLICHT: SVOBODNÁ, VOLNÁ

HANA STERNLICHT: SVOBODNÁ, VOLNÁ

JOAN OSBORNE ZAZPÍVÁ NA BLUES ALIVE 2018 PÍSNĚ BOBA DYLANA I HIT ONE OF US

JOAN OSBORNE ZAZPÍVÁ NA BLUES ALIVE 2018 PÍSNĚ BOBA DYLANA I HIT ONE OF US

BERNSTEINOVA MŠE S VOJTĚCHEM DYKEM SE VRACÍ

BERNSTEINOVA MŠE S VOJTĚCHEM DYKEM SE VRACÍ

HŘEBEJK JE ZPĚT NA JEZERCE S ÚCHVATNOU KOMEDIÍ

HŘEBEJK JE ZPĚT NA JEZERCE S ÚCHVATNOU KOMEDIÍ

ALFONS MUCHA - SLOVANSKÁ EPOPEJ