Magazín Elita

JAK VYPADAT I PO MENOPAUZE SKVĚLE

JAK VYPADAT I PO MENOPAUZE SKVĚLE

Ženy jsou nositelkami života a jejich těla se v různých fázích mění. Začíná to první menstruací a končí menopauzou. Zatímco první menstruace s sebou přináší začátek reprodukčního období, s menopauzou přichází jeho konec. Každá žena prožívá toto období jinak. Ale jak se udržet ve formě?

Některé věci si v životě můžeme naplánovat, jiné jsou jednoduše jeho neoddělitelnou součástí, a není v naší moci se jim vyhnout. Nezbývá nám nic jiného, než je přijmout a co nejlépe se s nimi vypořádat. To platí zejména, pokud jde o naše tělo. V průběhu života prochází různými změnami.   Dospívání, menstruace, těhotenství, to vše jsou biologické změny, s nimiž se v průběhu let setkáváme. Nejkritičtější je právě poslední fáze - a tou je klimakterium (nebo menopauza).  Je to období, které nepřichází náhle a nečekaně. Vyvíjí se postupně a u každé ženy je začátek tohoto období individuální. Nejčastěji přichází pozvolna okolo 45. roku ženy a doznívá přibližně v 60ti letech.

V tomto období prochází ženské tělo velkými změnami – od období plodnosti do nového životního období, kdy už nebude moci otěhotnět. Kombinuje nejen postupné vyhasínání funkce vaječníků, které přestávají produkovat hormon estrogen, ale i další nepříznivé projevy. Nedostatek hormonů může být spojen s fyzickými a psychickými problémy. U většiny žen, které se o sebe starají a věnují se sportu, bývají menopauzální příznaky méně nepříjemné než u těch žen, které nemají aktivní pohyb a konzumují nevyváženou stravu. Slovo menopauza doslova označuje poslední menstruaci, která přichází mezi 46. - 52. rokem.

První příznaky klimakteria se objevují přibližně tři roky před poslední menstruací. Problémy s tím spojené bývají většinou následující – obrovské výkyvy nálad či návaly horkosti. Někdy tak i malá, neškodná poznámka či žert mohou u ženy způsobit nepřiměřenou reakci. K příznakům patří i nervozita, podrážděnost, bolesti hlavy, bušení srdce, ale i brnění rukou či žaludeční problémy. Pro tyto příznaky používáme souhrnné označení: klimakterický syndrom. Ne vždy se ale příznaky menopauzy projevují právě takto. V některých případech se může objevit i deprese, úzkost či poruchy paměti. Bolesti hlavy se zase mohou změnit na migrénu. Proto je menopauza pro ženy trpící na migrény nejtěžším obdobím. Jenže po přechodu každou z nás čeká ještě přibližně třetina našeho života. Proto je nutné věnovat období přechodu dostatečnou pozornost a snažit se jej zvládnout co nejlépe. Každá žena je jedinečná a prožívá věci jinak.  

Dnes už naštěstí existuje mnoho různých přípravků, které pomáhají zmírnit problémy spojené s tímto obdobím. Je však důležité se vždy poradit s lékařem. Kromě toho existují i přírodní přípravky. Jedním z nich je Sérélys, který obsahuje látku L-tryptofan, jenž se v těle mění na serotonin. V organismu metabolizuje na melatonin, který je zase důležitý pro dobrý spánek. Je zodpovědný za lepší náladu a eliminuje podrážděnost, deprese, či poruchy termoregulace. „Sérélys pomáhá ženám cítit se v období menopauzy lépe, a to díky obsahu čistého pylového extraktu. Na rozdíl od ostatních preparátů na trhu neobsahuje fytoestrogeny, a proto je vhodný i pro ženy, které z nějakého důvodu nemohou estrogeny užívat,“  říká Ing. Jana Herotová, zástupkyně společnosti Exeltis, která produkt vyrábí.

Jen léčba lékařem a doplňky stravy ale nestačí. Je nutné se pravidelně hýbat. Sportovat – například běhat, cvičit jógu, nebo chodit tancovat. Pokud jste doteď neměly na sebe a své záliby dostatek času, je potřeba to změnit. Dělejte věci, které vás těší a přinášejí vám radost. Kromě toho, že si zlepšíte kondici, poznáte také mnoho nových lidí a zažijete spoustu zábavy.

Zároveň si dopřejte oddych. Relaxujte, navštivte maséra, nebo zajděte do wellnes na zábal či pleťovou masku. Nezapomínejte na dostatek spánku. Alfou a omegou je v tomto případě pravidelná strava, která by se měla skládat zejména ze zeleniny a ryb. Metabolismus se zpomaluje a tuky se rychleji ukládají. Je proto nutné dbát na zdravou a také pravidelnou stravu. Zapomeňte na hladovku či extrémní diety, které vám tak akorát naruší metabolismus a po počátečním zhubnutí se dostaví jojo efekt. 

A rada na závěr - pijte. Pitný režim je základem pro pokožku, která během klimaktéria ztrácí hydrataci. Pokud se chcete vyhnout zbytečným vráskám, tak vypijte alespoň dva litry vody denně.

Více důležitých a zajímavých informací naleznete na:

www.presprechod.cz

www.serelys.cz


Další články z rubriky

DIANELLA  = SLADKOSTI POD KONTROLOU

DIANELLA = SLADKOSTI POD KONTROLOU

POŘIĎTE SI ELEKTRICKÉ AUTO A VYHNETE SE POKUTÁM ZA ŠPATNÉ PARKOVÁNÍ

POŘIĎTE SI ELEKTRICKÉ AUTO A VYHNETE SE POKUTÁM ZA ŠPATNÉ PARKOVÁNÍ

80 PROCENT MUŽŮ SE TRÁPÍ ZBYTEČNĚ, RÁZOVÁ VLNA JIM POMŮŽE!

80 PROCENT MUŽŮ SE TRÁPÍ ZBYTEČNĚ, RÁZOVÁ VLNA JIM POMŮŽE!

CO NEJRADĚJI PIJÍ PILOTI FORMULE Z ČESKÉ STÁJE?

CO NEJRADĚJI PIJÍ PILOTI FORMULE Z ČESKÉ STÁJE?

NA ŽÁDNÉM POŘÁDNÉM VELETRHU NECHYBÍ DOBRÉ ZNAČKY

NA ŽÁDNÉM POŘÁDNÉM VELETRHU NECHYBÍ DOBRÉ ZNAČKY

ALFONS MUCHA - SLOVANSKÁ EPOPEJ