Magazín Elita

CHCETE UTĚŠIT DÍTĚ? VIBRAČNÍ LEHÁTKO NEMUSÍ BÝT TO NEJLEPŠÍ ŘEŠENÍ!

CHCETE UTĚŠIT DÍTĚ? VIBRAČNÍ LEHÁTKO NEMUSÍ BÝT TO NEJLEPŠÍ ŘEŠENÍ!

Populární vibrační lehátko pro kojence a batolata může u dětí zpomalit rozvoj motorických funkcí. Jak ale působí na pohybový aparát našich děti? Na to odpovídá primářka MUDr. Michaela Tomanová z Infinity Clinic a Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

„V případě umísťování dětí či kojenců do lehátek nebo třeba do autosedaček v podstatě nezáleží na tom, zda se jedná o lehátko vibrační či normální. Tyto pomůcky mají pevnou konstrukcí, využívají popruhy, které dítě v sedačce či lehátku fixují, aby nevypadlo. Jejich nejdůležitější úkol je splnit požadavky bezpečnosti dítěte. Bohužel tím je značně omezen volný pohyb dítěte a může docházet k pomalejšímu rozvoji motorických funkcí, především když je dítě dlouhodobě v těchto lehátkách nebo sedačkách. Více rizikové je to pro děti, které už začínají samy lézt, stavět se a chodit,“ říká MUDr. Michaela Tomanová a dodává: „Přesto, že lehátka s hrazdičkami na zavěšení hraček mohou děti motivovat k zájmu o ně, jejich pohyb je limitován konstrukcí daného lehátka a upevnění v něm. Proto je potřeba tyto pomůcky používat pouze po dobu nezbytně nutnou. A nezapomeňte, že se sčítá doba strávená například v autosedačce i v lehátku.“

Pozor na dlouhodobé užívání

„Negativní vliv na pohybový aparát při používání lehátek není tak velký, jako u chodítek. V lehátku je dítě více či méně schoulené a je omezen jeho volný pohyb. Malý kojenec, který většinu času prospí, není až tak ohrožen. Špatný vliv se může projevit spíše při dlouhodobém užívání při bdění například i několik hodin denně, navíc ještě třeba v kombinaci s autosedačkou, která může být také připevněna na podvozek kočárku místo pevné korby, jako tzv. vajíčko. Vetší pozor si tedy musíme dávat u větších dětí, abychom je dlouhodobě nevystavovali omezenému pohybu,“ dodává MUDr. Michaela Tomanová

Když už se děťátko začne více pohybovat, zvedá hlavičku a zkouší se otáčet, je nejlepší ho položit na rovnou podložku, například na zem. Je to bezpečné, dítě nemůže nikam spadnout, a zároveň má dostatek prostoru, aby se mohlo volně pohybovat, pozorovat a vnímat svět kolem sebe. Dochází tak k lepšímu psychomotorickému rozvoji a nácviku pohybových funkcí. Pohybový vývoj je individuální pro každé dítě. V případě, že má dítě dostatek volnosti v pohybu, dochází k přirozenému motorickému vývoji dle jeho individuálních možností a k optimálnímu nastavení pohybového aparátu. 

Pokud dítě nemusíte v lehátku či sedačce nechávat z důvodu bezpečnosti, je přirozenější mu buď věnovat pozornost, nebo ho nechat se volně hýbat, aby se mohl přirozeně vyvíjet jeho mozek a pohybový aparát.


Další články z rubriky

CO MŮŽE ZPŮSOBIT NADMĚRNÁ KONZUMACE DUSIČNANŮ?

CO MŮŽE ZPŮSOBIT NADMĚRNÁ KONZUMACE DUSIČNANŮ?

TAJEMNÁ ALERGIE NA CHLAD MOŽNÁ ALERGIÍ VŮBEC NENÍ!

TAJEMNÁ ALERGIE NA CHLAD MOŽNÁ ALERGIÍ VŮBEC NENÍ!

KVĚTINOVÉ DEKORACE PATŘÍ DO KAŽDÉHO BYTU!

KVĚTINOVÉ DEKORACE PATŘÍ DO KAŽDÉHO BYTU!

PRŮZKUM: ČEŠI SE NEPŘEJÍDAJÍ, OBĚDVAJÍ ZDRAVĚJI A PRAVIDELNĚ

PRŮZKUM: ČEŠI SE NEPŘEJÍDAJÍ, OBĚDVAJÍ ZDRAVĚJI A PRAVIDELNĚ

VE STOPÁCH HOLLYWOODSKÝCH HVĚZD S BARVAMI OWAY HMELT

VE STOPÁCH HOLLYWOODSKÝCH HVĚZD S BARVAMI OWAY HMELT